Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska

Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)

Zamki krzyżackie sz...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Zamki krzyżackie szturmem na listę UNESCO


(@becik)
Użytkownicy Admin Zarejestrowany
Dołączył: 2 lata temu
Wpisy: 16547
Rozpoczynający temat  

Na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ma trafić zespół gotyckich zamków krzyżackich w północno-wschodniej Europie. Samorząd naszego województwa chce, by w przygotowaniu aplikacji uczestniczyli partnerzy z sąsiednich regionów oraz Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii.

- Powstałe w ciągu 150 lat zamki krzyżackie są świadectwem dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a także dziedzictwa kulturowego wielu innych ziem w naszej części kontynentu. Stanowią jednorodną, wyjątkową grupę zabytków o charakterze wielkoprzestrzennego, zespołowego pomnika historii. Umieszczenie tego zespołu na Liście Dziedzictwa UNESCO będzie miało wielkie znaczenie dla ochrony tych wspaniałych zabytków architektury i organizacji gospodarczej - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki. - Wierzę w międzynarodowy oddźwięk i w sukces naszej inicjatywy.

Całbecki wystosował pismo do szefa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS profesora Bogusława Szmygina, w którym przedstawił propozycję międzyrządowej aplikacji w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedury uznania zespołu zamków za pomnik historii, co oznacza zaangażowanie generalnego konserwatora zabytków i ministra kultury, a na koniec właściwy akt prawny w postaci rozporządzenia prezydenta RP. To otworzy drogę do zaproszenia do współpracy marszałków województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy także mają na swoich terenach pokrzyżackie zespoły militarno-administracyjno-mieszkalne, a także przedstawicieli narodowych komitetów Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków z Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji.

- W woj. kujawsko-pomorskim jest kilkanaście zamków krzyżackich, większość w stanie trwałej ruiny. Jedna z takich ruin, zamek w Toruniu, jako integralny element toruńskiego zespołu staromiejskiego jest już na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek w Chełmnie był przez pewien czas stolicą państwa zakonnego - mówi rzecznik marszałka Beata Krzemińska. - Inne - np. w Bierzgłowie, Radzyniu Chełmińskim, Świeciu, czy Rogoźnie - wciąż jeszcze nieodkryte dla turystyki, mogą stać się w przyszłości napędem dla zarówno regionalnego, jak i lokalnego przemysłu turystycznego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń 31.12.2010



   
Cytat
Udostępnij: