Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rawicz - wały

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wislak7770
Kasztelan


Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 784
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Sob Cze 06, 2020 5:01 am    Temat postu: Rawicz - wały Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Perła Rawicza – planty, które są najdłuższymi w Polsce po krakowskich, to nie tylko teren spacerów i rekreacji, ale także zabytek kultury narodowej. Powstały w XIX w., jednak na temat ich korzeni niewiele wiadomo.
Rawicz założony przez Adama Olbrachta Przyjmę Przyjemskiego na mocy przywileju króla Władysława IV (1638 r.) był z założenia miastem otwartym, nie otaczały go żadne mury, ani wały obronne. Stał się więc łatwym łupem podczas ,,potopu szwedzkiego” (1655-60), kiedy pierwsza zabudowa miasta została zniszczona. Trzeci z kolei właściciel miasta wojewoda Jan Opaliński doprowadził do budowy wałów obronnych i fos, do czego zobowiązał w 1665 r. mieszkańców Rawicza. Sam przeznaczył na ten cel swój roczny dochód ze sprzedaży 30 warów piwa oraz taki sam dochód króla bractwa kurkowego. Tym sposobem Rawicz stał się miastem zamkniętym, opasanym potężnymi wałami i fosami, na planie prostokąta o wymiarach 770 na 590 m. Ze światem zewnętrznym łączyły go cztery mosty i bramy: od południa wrocławska, od północy poniecka, od wschodu szymanowska i od zachodu wąsowska.

W latach 30. XIX w. wobec zmiany doktryny wojennej władze pruskie postanowiły umocnienia zlikwidować, a fosy zasypać. Mógł być to skutek działania powstałego w 1837 r. Towarzystwa Upiększania Miasta. Dziesięć lat później pozostałości wałów obsadzono drzewami i wikliną (później sadzono krzewy ozdobne) tworząc tzw. planty długości ok. 3 km. Są one na tyle oryginalne, że zachował się ich pierwotny, mało spotykany prostokątny zarys, w przeciwieństwie do większości fortyfikacji ziemnych na terenie Polski (dotyczy to umocnień starszych niż rawickie), które miały obrys kolisty.

Źródło: https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/planty-w-rawiczu/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum