Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sieradz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Łódzkie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 03, 2008 8:26 pm    Temat postu: Sieradz Odpowiedz z cytatem

Mury miejskie w Sieradzu tworzyły wydłużony owal o maksymalnej długości około 500 metrów. Obejmował powierzchnię ok 12ha. Mury te, jesli zostały w całości zrealizowane miały łączną dlugość ok 1400 metrów. Tę inwestycję należy łączyć z fundacją Kazimierza Wielkiego. Z miasta wychodziły 3 bramy: Krakowska od południa, Warcka od północnego zachodu i Grodzka od południa. Nic nie wiadomo o istnieniu baszt. Kompletne zniszczenie murów na przełomie XVIII/XIX wieku nie pozwala na dokładniejsze analizy. J.Widawski, a ostatnio U.Sowina wątpili czy w Sieradzu powstał pełen obwód murowany, dopuszczając, że nie zrealizowano go od strony wschodniej, czyli od naturalnej skarpy opadającej ku zabagnionej dolinie Warty i położonemu poza miastem zamkowi. Miasto po tej linii chronione mogło być tylko drewnianym parkanem. (źr:Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Cze 02, 2013 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skarby skryte w ziemi

Fragmenty murów miejskich, drewnianie moszczenia dróg, pozostałości cmentarza, mykwa żydowska i wiele innych drobniejszych przedmiotów – prace archeologiczne prowadzone na sieradzkiej starówce przy okazji jej rewitalizacji odkrywają skarby skryte pod ziemią.

Znalezisko stulecia?

„O obwarowaniach Sieradza (z których na powierzchni nie ocalał najmniejszy nawet relikt) najczęściej jedynie się mówi, sporadycznie pisze, a ich obraz – uzależniony, niestety, nie od rzetelnej wiedzy czy też świadomości historycznej, ale z reguły od mniejszej lub większej fantazji wypowiadającego sądy na ich temat – odbiega od prawdy i niewiele ma wspólnego z rzeczywistością” – pisali Elżbieta Bąbka-Horbacz i Tadeusz Horbacz w artykule „Mury miejskie Sieradza – mity i fakty” (Na Sieradzkich Szlakach, 2000 R. 16, nr 1. W tym stwierdzeniu tkwiło sporo prawdy, bo faktycznie z obwarowaniami Sieradza jest jak z Yeti. Niby jest, a nikt go nie widział. O ile jednak „człowieka śniegu” nadal jednak nie odnaleziono, to mury sieradzkie owszem. I z całą pewnością można odkrycie to nazwać sensacyjnym, bo przede wszystkim potwierdziło, to o czym do tej pory dyskutowano bardziej w sferze domysłów i teoretycznych rozważań i stanu faktycznego.
Na pozostałości po murach miejskich natknięto się na przełomie września i sierpnia 2012 roku, podczas prowadzenia rutynowych prac archeologicznych towarzyszących przebudowie ul. Kolegiackiej. Wprawdzie to, że rozkopując ulicę na „coś” się natknie było przesądzone (biorąc pod uwagę miejsce i historię grodu), to odkopanie murów stanowiło miłą niespodziankę.
Wzmianki w literaturze o obwarowaniach Sieradza sięgają I poł. XIX w. Jednak dopiero w wydanym w 1899 r. w Warszawie Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, wskazano, że miejscowe mury są inwestycją zleconą przez Kazimierza Wielkiego. SGKP wymienia również nazwy trzech bram miejskich: Warcka, Grodzka i Krakowska. Przebieg sieradzkich murów obronnych uwidoczniony jest także na źródłach kartograficznych (plany Sieradza z 1796 r., 1800 r., 1803 r. i 1823 r.). To właśnie na ich podstawie określano do tej teoretyczny przebieg obwarowań, który do chwili odkrycia z 2012 r. w zasadzie nie był potwierdzony w praktyce. Z małym wyjątkiem. W 1997 r. badania archeologiczne, poprzedzające remont tzw. Domu Kata przy ul. Ogrodowej 2, potwierdziły, to co w źródłach było wiadome już od dawna, że w bryle tego obiektu zawarte są relikty dawnych sieradzkich umocnień.
Prawdopodobnie w XVI wieku w oparciu o basztę murów miejskich wzniesiono w tym miejscu budynek mieszkalny o konstrukcji drewnianej, lub szachulcowej. Obecna budowla wzniesiona na przełomie XVIII i XIX stulecia, kryje w sobie sklepione piwnice, pochodzące z poprzedniego budynku, oraz pozostałości wspomnianej baszty z krótkim odcinkiem muru. Znalezisko to okazało się cenne, niemniej pozostałości te dla szerszej rzeszy mieszkańców i tak nie są dostępne, bo tzw. Dom Kata jest własnością prywatną.
Wracając do źródeł, to właśnie na ich podstawie w latach 90-tych ubiegłego wieku, H. Rutkowski sugerował, że relikty bramy Krakowskiej i związanego z nią fragmentu murów wtopiono najprawdopodobniej w kamienicę przy ul. Kolegiackiej 15. Gdy kilka lat temu sporządzano zaś koncepcję rewitalizacji sieradzkiej starówki, to właśnie przy tej kamienicy założono, że powstanie jej nowoczesna „replika”. Wybór miejsca okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bo dokładnie tuż przy wspomnianej kamienicy przy Kolegiackiej 15 odkopano pozostałości tzw. bramy Krakowskiej. – Wielka radość, że udało się znaleźć relikt bramy. Nigdy dotąd nie było takiego potwierdzenia istnienia w Sieradzu murów miejskich – cieszy się Elżbieta Bąbka-Horbacz, szefowa sieradzkiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.
Jak wynika z dotychczasowych badań, ta jedna z trzech bram prowadzących do średniowiecznego Sieradza została rozebrano pomiędzy rokiem 1800 a 1803. Wcześniej, bo w XVIII w. zniszczeniu uległy dwie pozostałe bramy. Wtedy też rozebrano stojące jeszcze mury miejskie. Tutaj należy dodać, że najprawdopodobniej miasta nigdy nie udało się w całości otoczyć murem. Ten otaczał Sieradz od południa, zachodu i północy (od wschodu zabezpieczeniem była wysoka skarpa). Przy tych obwarowaniach funkcjonowała fosa (sucha bądź mokra). W oparciu o badania Anny Kufel-Dzierzgowskiej prowadzonych w 1964 r. przy okazji budowy obecnego Gimnazjum Nr 2, ustalono, że fosa miała 14 m szerokości i 5 m głębokości (pozostałością po fosie jest staw przy Urzędzie Miasta). Trzeba również zaznaczyć, że część „obwarowań” mogła mieć charakter drewniano-ziemny.
Niestety odkopany fragment bramy krakowskiej równie prędko, co został odkopany, zniknął znowu pod ziemią. – Odbudowa i wyniesienie tego fragmentu na powierzchnię ziemi byłoby dosyć ryzykowne, nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale również ze względów formalnych. Nie ma przekazów, jak wyglądał mur, a na podstawie odkopanych pozostałości nie dało się dokonać rekonstrukcji – wyjaśnia pani konserwator.

Nie tylko mury

Jednak nie tylko pozostałości bramy krakowskiej udało się odnaleźć w czasie tegorocznej przebudowy ul. Kolegiackiej. Jak wyjaśnia Anna Retkowska, archeolog nadzorująca badania w Sieradzu, w trakcie prac odsłonięto drewniane moszczenia ulic, prawdopodobnie z okresu późnego średniowiecza lub początków epoki nowożytnej. – Natknęliśmy się również na szczątki ludzkie – tłumaczy archeolog. To już jednak żadnym zaskoczeniem nie było. W średniowieczu cmentarze funkcjonowały przy kościołach, także więc i przy kościele p.w. Wszystkich Świętych znajdowała się nekropolia i to właśnie z niej pochodzą znalezione szczątki. – Natrafiliśmy na ponad 20 grobów, gdzie szczątki ludzkie ułożone były w sposób anatomiczny. Pozostałe szczątki, które odnalezione zostały w tym roku, tworzyły jedną, przemieszaną ze sobą warstwę. Jak dowiedzieliśmy się, prawdopodobnie w czasie jakiś prac czynionych przez Niemców w czasie okupacji zostały one odsłonięte i właśnie wymieszane – tłumaczy Anna Retkowska.
Ul. Kolegiacka okazała się więc prawdziwą skarbnicą, kryjącą w ziemi ślady minionej historii Sieradza. Nie jest jednak jedyną, na której archeolodzy zmuszeni zostali do pracy. Na ul. Kościuszki odnaleziono ślady ceramiki (późne średniowiecze/epoka nowożytna), fragmenty szklanych naczyń z przełomu XVIII i XIX w. oraz kości zwierzęce. Ponadto na ul. Krótkiej natknięto się na dwie monety. Była to tzw. boratynka, czyli miedziana moneta wybijana za czasów panowania w Polsce Jana Kazimierza (II poł. XVII w.) oraz carski grosz polski z XIX w.
(...)
Autor: Michał Sitarek
źr:www.siedemdni.pl 28 stycznia 2013



plan


oraz krótki film na you tube
http://www.youtube.com/watch?v=IaGXx0ZkpUI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wislak7770
Kasztelan


Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 784
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią Maj 20, 2016 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wg. przewodnika po sieradzu (o ile mozna mu zaufać) - fragment murów miejskich znajduje się na wysepce na stawie tuż koło wejścia na stadion Warty Sieradz; jakiś relikt tam jest...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Kwi 24, 2022 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miejsce po Bramie Grodzkiej


miejsce po Bramie Krakowskiej




miejsce po Bramie Warckiej


miejsce po dawnym moście na ul. Zamkowej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Łódzkie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum