Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bratislava

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Słowacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 22, 2015 12:28 am    Temat postu: Bratislava Odpowiedz z cytatem

Podczas spaceru po Bratysławie uchwyciłem tylko widoczny odcinek murów miejskich



oraz Brama Michalska


za wiki
Brama Michalska (słow. Michalská brána, węg. Mihálykapu, niem. Michaelertor; słow. także: Michalská veža – "Wieża Michalska") – jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Obecnie pomalowana jest na biało; posiada strzelistą 51-metrową wieżę z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem; na szczycie znajduje się XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła.

Wybudowano ją około 1300 roku, a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1411. Fortyfikacje za bramą były wzmocnione mostem zwodzonym oraz fosą, po której do dzisiaj pozostał ślad. Wejście było zamykane drewnianą broną. Nazwa bramy pochodzi od kościoła św. Michała, który stał niedaleko, lub od przyległej osady[1]. Oprócz tej bramy powstały wówczas dwie inne – Laurińska (Laurinská), nazywana też Wawrzyniecką (Vavrinecká) oraz Wydrzycka (Vydrická), a w XV wieku kolejna – Rybacka (Rybárska).

Ośmioboczna wieża została wybudowana na początku XVI wieku, natomiast barokowe zwieńczenie to efekt renowacji z lat z 1753–1758, z okresu panowania królowej Węgier Marii Teresy. W tym czasie remontowano również inną bramę, znajdującą się obok dzisiejszego Słowackiego Teatru Narodowego, ale ta nie przetrwała do dziś. W okresie, gdy Bratysława była miejscem koronacyjnym węgierskich monarchów przez bramę przemieszczał się orszak królewski podczas uroczystości koronacyjnych. Na ścianie bramy od strony ulicy Michalskiej znajduje się tablica z 1758 roku z herbami Węgier i miejskim oraz tekstem łacińskim upamiętniającym renowację bramy za rządów Marii Teresy.

Współcześnie w bramie mieści się muzeum średniowiecznych fortyfikacji, gdzie zaprezentowano zbiory związane z tematyką oraz niewielką kolekcję uzbrojenia i umundurowania (eksponaty obejmują również XX wiek), a na szóstym piętrze udostępniono turystom taras widokowy z panoramą bratysławskiego Starego Miasta. Na wieży umieszczono też laser, który przecina powietrze nad ulicą Michalską.

W mieście znajdowały się jeszcze bramy:
Brama Rybacka (słow. Rybárska brána) – południowa, najmniejsza, jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Jej nazwa pochodzi od tego, iż prowadziła w kierunku Dunaju do osiedli rybaków, którzy tędy przynosili na sprzedaż złowione ryby.
Brama Rybacka została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIV wieku. Spajała ona miasto z przedmieściem, gdzie mieszkali rzemieślnicy, rybacy, rzeźnicy itp. W 1529 roku w czasie tureckich najazdów została zamurowana. Pozostało jedynie małe przejście, które było przeznaczone jako brama dla pieszych.

W 1717 roku brama została odnowiona i zmieniono jej nazwę na Belehradską, jednakże ostatecznie nazwaną ją Bramą Rybacką. Ponowne odnowienie bramy miało miejsce w latach 1754-1756 podczas rządów Marii Teresy. W tym też okresie brama została czasowo przemianowana na Bramę Terezjańską. Jeszcze za jej panowania na jej rozkaz brama została zburzona w roku 1776.

Pozostałości murów bramy zostały odrestaurowane w roku 1990 i można je zobaczyć przez szybę przy Teatrze Narodowym.

Brama Wydrycka
(słow. Vydrická brána) - obecnie nieistniejąca jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Nazywana jest także Bramą Ciemną (słow. Tmavá brána) lub Bramą Wiedeńską (słow. Viedenská brána)
Została ona zbudowana w XIV wieku. Znajdowała się przy Katedrze św. Marcina w Bratysławie na końcu ulicy Panskiej. Jej nazwa pochodzi od jej położenia dlatego, że w jej pobliżu znajdowała się miejscowość Wydryca. Obecnie zachowały się jedynie jej fundamenty

Brama Laurińska (Brama Wawrzyniecka; słow. Laurinská brána) – wschodnia brama miejska, jedna z czterech bram dawnej Bratysławy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż znajdowała się blisko kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W odniesieniu do współczesnego układu miasta znajdowała się ona pomiędzy Teatrem Pavla Országha Hviezdoslava a pasażem Centrum.
Brama została zbudowana w XIII wieku, natomiast pierwsze wzmianki o jej istnieniu pojawiły się w 1412 roku. Została ona zburzona w 1778 roku. Jej naziemne pozostałości zostały usunięte w czasie II wojny światowej. Obecnie znajduje się w tym miejscu krata zawieszona na linach, która ma symbolizować dawne miejskie fortyfikacje.

Bratysława w XVII wieku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 02, 2017 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wychwycone przez znajomą Smile



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Słowacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum