Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kołbacz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Zach.-Pom.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Paź 20, 2015 1:26 am    Temat postu: Kołbacz Odpowiedz z cytatem

To jest obiekt romański, więc z wyjątkiem baszty niech będzie we właściwym dziale Smile

Dawne opactwo cystersów

Kościół NMP, obecnie Serca Jezusowego

Faza I
Romański, o nieznanym kształcie obiekt istniał już w 1183 roku. Być może było to niewielkie oratorium wzniesione dla potrzeb kultowych wchłonięte później przez obecny obszerny kościół.

Faza II
Romański, budowany w 1-2 ćw. XIII wieku (po 1210 roku) z cegły układzie wendyjskim, 3-nawowy z transeptem, parami kaplic bliźniaczych i prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Z pierwotnego założenia zachowało przęsło zachodnie prezbiterium, transept z przylegającymi dwoma kaplicami północnymi oraz dwa przęsła wschodnie nawy głównej.
Ściany wschodnie kaplic zwieńczone fryzem arkadowym wyznaczającym pierwotną ich wysokość. Okna w tej partii kościoła są wąskie, rozglifione na zewnątrz, zamknięte łukiem półokrągłym. Podobnie półokrągłe są międzynawowe łuki arkadowe. W ścianach szczytowych transeptu znajdują się dwa romańskie portale. Nad portalem północnym znajdowała się triada wąskich okien, zastąpiona później dużym, trójdzielnym oknem gotyckim. Obecnie zamurowane okna są częściowo widoczne z zewnątrz.
Fryz arkadowy z arkadek pojedynczych i podwójnych (w transepcie), a także inne rozmiary cegieł świadczą o niejednoczesnym powstawaniu poszczególnych partii romańskich świątyni.
We wnętrzu transeptu i wschodniej partii prezbiterium znajdują się sklepienia gwieździste i krzyżowo-żebrowe oparte na stożkowych wspornikach, masywnych gurtach i filarach z półkolumnami o profilowanych bazach i trapezowych kapitelach. W ścianie wschodniej transeptu fryz podokapowy ze skośnie układanych cegieł. Ocalałe kolumny romańskie z nawy bądź zabudowań klasztornych znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
W XIV wieku wyburzono apsydę i zastąpiono ją wielobocznym gotyckim prezbiterium.

Faza III
Wczesnogotycki, budowany w 3-4 ćw. XIII wieku (po 1254 roku). Z tego etapu pochodzą pozostałe przęsła nawy głównej i nieistniejących już naw bocznych. Okna są tu szersze, wyższe i zwieńczone ostrołukiem. Od strony północnej okna umieszczone są pomiędzy skarpami i parą ostrołukowych blend. Z kolei okna po stronie południowej są szersze, o mocno rozglifionych i profilowanych ościeżach z maswerkiem. Arkadowe łuki międzynawowe są już ostre, nie ma fryzu arkadowego.
Fasada zachodnia - w północnym narożniku zastosowano wieżoskarpę, zdobioną wysokimi, wąskimi, ostrołukowymi blendami. Od strony południowej odpowiada jej wąska skarpa narożna. Dolna kondygnacja stanowiąca część cokołową oddzielona jest od reszty ceramicznymi płytkami z fryzem arkadowym. Tamże ostrołukowy portal o profilowanym ościeżu. Ponad fryzem wielkie, ostrołukowe okno o profilowanym ościeżu (obecnie zamurowane). W szczycie ślepa rozeta w okrągłej blendzie.
Nawy boczne zwieńczone były sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Rozebrano je, podobnie jak sklepienie nawy głównej w 1720 roku.

Klasztor
Dom Konwersów
Romański, z 1-2 ćw. XIII wieku przylega do południowego narożnika szczytu zachodniego kościoła. Przebudowany na przełomie XIII/XIV wieku (sklepiono wtedy m.in. kryptę), a następnie w XVII-XIX w. Murowany z cegły w układzie wendyjskim,w partii przyziemia fragmenty z kwadr granitowych. Od strony dziedzińca na ścianie wschodniej czytelne ślady po sklepieniach krużganku, tamże zamurowany romański portal. Drugi portal w ścianie północnej, również zamurowany. Obiekt zachował 10 pierwotnych okien zamkniętych od wewnątrz łukiem półkolistym, od zewnątrz ostrołukiem

Dom Opata
Pochodzi z połowy XIV wieku i został zbudowany z cegły w układzie wendyjskim. Posiada dwie kondygnacje i piwnicę. Część zachodnia została przekształcona – dawny portal gotycki, został przebudowany na okna, a główne wejście znajduję się od strony północnej.

Kościół jest stale zamknięty, zwiedzanie możliwe między mszami. Nawa i Dom Konwersów niedostępne. (fot. lipiec 2015)

Widok ogólny


Prezbiterium. Widoczny styk murów romańskich i gotyckich.


Kaplice bliźnie od wschodu. Widoczny fryz arkadowy.


Południowe ramię transeptu z zamurowanymi arkadami do kaplic.


Portal w północnym ramieniu transeptu. Wyżej ślady po zamurowanych pierwotnych oknach.


Portal w południowym ramieniu transeptu.


Zamurowane wczesnogotyckie arkady nawy południowej – detale


I zamurowane arkady romańskie


Zamurowane arkady nawy północnej - detale


Fasada zachodnia


Fryz w fasadzie zachodniej


Okno w nawie głównej – strona północna. Widoczny styk murów romańskich i wczesnogotyckich.


Okna w nawie głównej – strona południowa. Widoczny styk murów romańskich i wczesnogotyckich, fryz z pojedynczych arkadek


Okno w transepcie i fryz z podwójnych arkadek


Wnętrze


Tradycja i nowoczesność (gniazdko elektryczne - dla nieznających mojego sarkazmu)


Fryz ząbkowy


Sklepienie transeptu


Dom konwersów


Portal


I drugi portal


Dwie kondygnacje okien


Dom opata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Zach.-Pom. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum