Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Łekno

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2015 10:47 pm    Temat postu: Łekno Odpowiedz z cytatem

Faza I - przedromańska rotunda św. Piotra z podkowiastą apsydą zbudowana na przełomie X/XI lub w pierwszych latach XI wieku z płaskich płytek piaskowca. Poszerzenie fundamentu od strony północnej może wskazywać na obecność empory.

Faza II – romański kościół (oratorium) zbudowany prawdopodobnie w latach 1150–1153 na planie prostokąta z prostokątnym prezbiterium i eliptyczną apsydą od wschodu. Od zachodu
do nawy przylegała kruchta, a od północy do prezbiterium być może niewielka zakrystia.

Faza III – romański kościół halowy z 2-3 ćw. XIII wieku. W trakcie rozbudowy rozebrano kruchtę i fasadę zachodnią oratorium, przedłużono elewację północną i południową. Od północy zbudowano szereg kaplic oraz zakrystię. Kościół ten bez większych zmian funkcjonował do lat trzydziestych XIV wieku.

Faza IV – zabudowania klasztorne po południowej stronie kościoła z wirydarzem pośrodku. W trakcie wykopalisk odsłonięto dom bramny z piwnicą w zachodnim skrzydle klasztoru, gdzie znajdowało się dormitorium i furta, relikty skrzydła południowego oraz refektarza. W części południowo-wschodniej klasztoru odsłonięto tzw. dom opacki z reliktami pieca grzewczego. Obiekty te prawdopodobnie datować można na czas rozbudowy klasztoru w XIII wieku. Odkryto też niewielki fragment muru obwodowego wokół klasztoru, a we wnętrzu wirydarza cembrowaną kamieniami studnię. W strefie skrzydła wschodniego niewielkie relikty kamiennych, płytkich fundamentów pod drewnianą konstrukcję kapitularza.

Grodzisko w Łeknie położone jest z dala od centrum miejscowości. Teoretycznie można pod nie podjechać autem, prowadzi doń bowiem droga gruntowa, ale w przypadku mijanki z wracającym z łowów wędkarzem może być gorąco, bo droga wąska, a zjechać nie ma gdzie. Dlatego też ja wybrałem wariant pieszy i taki też polecam, to jedynie 1,5 km dymania przez pola...

A samo grodzisko to obraz nędzy i rozpaczy. Zarośnięte, wykopy z reliktami murów zasypane, gdzieniegdzie z trawy przebijają tylko pojedyncze kamienie. Obiekt niegdyś ogrodzony, dziś dostępny bez problemów, a relikty ogrodzenia pewnie posłużą za żyłę złota jeszcze niejednemu złomarzowi..(fot. czerwiec 2015)

Miejsce po rotundzie i oratorium


Miejsce po domu konwersów, w dole zdjęcia widoczne wystające z ziemi kamienie


Miejsce po domu opackim


Mury w wykopie w miejscu gdzie znajdował się dom opacki.


Pozostałe kamienie wystające z ziemi.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2015 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmawiałem z półtora miesiąca temu z pracownikiem merytorycznym muzeum w Wągrowcu odnośnie Łękna. Nie mają kasy ani koncepcji w jaki sposób mogliby zagospodarować i udostępnić zwiedzającym.

Do datowania pierwszej fazy trzeba podchodzić dość ostrożnie. Z tego co pamiętam kapitalnym argumentem za miało być datowanie C14 jakiegoś węgielka w zaprawie. Odszukam literaturę i dam znać o co chodziło.

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2015 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kontrowersje wzbudziło bardzo precyzyjne datowanie inkluzji w zaprawie przez Profesora Andrzeja Wyrwę. Według jego teorii kościół powstał w latach 995-1002/3, choć wyniki C14 dla tego okresu dają prawdopodobieństwo na poziomie 23%. Niemniej taka data umożliwiła badaczowi powiązać budowę kościoła z Sobiesławem Sławnikowicem. Teoria brzmi ładnie ale przy braku jakichkolwiek przesłanek raczej chciejstwo.

Z 95% prawdopodobieństwem można datować budowę na lata 985-1030.

Dariusz Andrzej Sikorski, Wczesnopiastowska architektura sakralna, Poznań 2012

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum