Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ląd

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Maj 10, 2023 2:12 am    Temat postu: Ląd Odpowiedz z cytatem

Opactwo (po)cysterskie

1. Kościół klasztorny - Obiekt niemal w całości zniszczony, zastąpiony budowlą barokową, rekonstruowany jako trójnawowa bazylika z transeptem o nieznanym zakończeniu wschodnim z IV ćw. XIII wieku. Prezbiterium (oratorium z XII/XIII wieku?) z ciosów piaskowca, transept i nawa XIII wieczne z cegły w układzie wendyjskim i gotyckim. Jedyny w miarę czytelny relikt - ściana szczytowa południowego ramienia transeptu znajduje się gdzieś na strychu i nie udało mi się go zobaczyć. Nikt też specjalnie nie chciał pomóc, ale o samym sposobie zwiedzania tego obiektu będzie kilka słów na koniec. Drugi relikt, południowa ściana nawy bocznej, stanowiąca oparcie dla krużganka w 90% otynkowana, a tam gdzie nie ma tynku, to i tak nic nie widać. Ciosy romańskie użyte wtórnie widoczne w południowej ścianie prezbiterium i w wieży południowo-wschodniej

2. Klasztor. Zabudowania wzniesione w dwóch etapach z czego pierwszy można odnieść do 4 ćw. XIII wieku, kiedy powstało skrzydło wschodnie wraz z krużgankiem i skrzydło południowe, zbudowane z cegieł w układzie wendyjskim i gotyckim. Obecnie relikty widoczne wewnątrz, w miejscach gdzie odpadł tynk, na ścianie dzielącej kapitularz od kaplicy św. Jakuba, tamże jedyne zachowane, wąskie szczelinowe okno doświetlające klatkę schodową (widoczne tylko od wewnątrz), kamienie fundamentowe we wspomnianej kaplicy, a także relikty domniemanej celi i kaplicy opata ze sklepieniem krzyżowo – żebrowym we wschodniej części skrzydła południowego na piętrze. We wschodniej ścianie skrzydła wschodniego dwa pierwotne okna - środkowe kapitularza (zamurowane) i kaplicy św. Jakuba. Od strony wirydarza częściowo odsłonięte i wyeksponowane mury zewnętrzne. Po ostatnich pracach (bodajże 2019 rok) otynkowano wszystkie elewacje zewnętrzne nie pozostawiając ani jednego miejsca z widocznym wiązaniem cegieł. Szkoda.

Widok ogólny na ciosy w prezbiterium


Widok ogólny na ciosy w wieży


Południowa ściana nawy od strony krużganka


Wschodnia elewacja skrzydła wschodniego


Skrzydło południowe


Krużganek wschodni od strony wirydarza


Skrzydło południowe - obdrapane mury


Kaplica św. Jakuba, freski, kamienie fundamentowe


Jedyna pozbawiona tynku ściana wewnątrz - klatka schodowa dzieląca kapitularz od kaplicy św. Jakuba


Okienko pierwotnie doświetlające klatkę schodową do dormitorium


Cela opata


Kaplica opata


Relikty sklepienia



Okno kapitularza


Okno kaplicy św. Jakuba


A teraz o zwiedzaniu. Otóż odbywa się ono o wyznaczonych godzinach i dobrze jest się wcześniej zaanonsować. Jak ja byłem, to były tłumy chętnych do odwiedzenia tego zacnego zabytku. Oczywiście żartuję, nie było nikogo. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Przewodnik to zakonnik, który z przewodnikiem nie ma nic wspólnego. Ten który trafił się mi, nie był niestety przygotowany na spersonalizowanego zwiedzacza, który wie co chce zobaczyć, stąd to ja musiałem robić za przewodnika, a z Bożą pomocą udało się nawet dotrzeć do 2/3 pożądanych miejsc. Oczywiście żadne z nich nie jest na trasie zwiedzania, jakby kto naiwnie wierzył. Niestety strych z reliktami transeptu był niczym K2 dla naszych wspinaczy, więc pozostaje mieć mi nadzieję, że komu innemu uda się dotrzeć tam przede mną. O piwnice pod skrzydłem południowym nawet nie pytałem, bo nie było sensu. Na wirydarz wchodzić nie wolno, bo panowie robotnicy wysypali piach, więc nie można ich mozołu zniweczyć. I na koniec najważniejsze - obowiązuje ZAKAZ fotografowania na terenie całego obiektu!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 10, 2023 12:56 pm    Temat postu: Re: Ląd Odpowiedz z cytatem

carrollus napisał:
I na koniec najważniejsze - obowiązuje ZAKAZ fotografowania na terenie całego obiektu!


To jak udało Ci się fotki zrobić?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Maj 10, 2023 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tajemnica Poliszynszyla Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum