Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czachów - kościół Matki Bożej Częstochowskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Zach.-Pom.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Lut 01, 2014 5:18 pm    Temat postu: Czachów - kościół Matki Bożej Częstochowskiej Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kościół usytuowany pośrodku wrzecionowatego nawsia powstał w drugiej połowie XIII wieku w okresie przejściowym romanizmu w gotyk. Jest to budowla salowa o wymiarach nawy 12,25 m x 8,60 m, wzniesiona na planie prostokąta z wyodrębnionym chórem zamkniętym apsydą i wieżą zachodnią tej samej szerokości co nawa. Całość budowli wzniesiona jest z dokładnie obrobionych kwadr granitowych o jednolitym formacie, ułożonych w regularne, poziome warstwy. Dokładniej opracowano narożniki ścian, ościeża portali i okien. Grubość ścian wynosi około 1,18 m.

Dobrze widoczne są ślady przemurowań, powstałe prawdopodobnie w wyniku odbudowy kościoła po zniszczeniach. Wtedy też zapewne przemurowano okna, usunięto portal zachodni a południowe zamurowano, zmieniono szczyty i wzniesiono nową wieżę. Wejścia zlokalizowane były w południowej elewacji korpusu nawowego. Zachowane relikty wskazują iż są to portale dwuuskokowe zamknięte delikatnym ostrołukiem z segmentem zwornikowym i dodatkowym wieńcem kwadr okalających archiwoltę. Portal sąsiadujący z wieżą jest nieco większy.

Pierwotne otwory okienne posiadać musiały nieduże, wąskie i rozglifione ościeża, zamknięte delikatnym półłukiem. Brak reliktów sugeruje, iż były rozmieszczone symetrycznie w tych samych miejscach co obecne. W korpusie nawowym mamy po cztery okna w elewacjach północnej i południowej. Kolejne dwa okna znajdują się w tych samych elewacjach prezbiterium i w apsydzie. Wydaje się iż w apsydzie znajdowało się jeszcze trzecie okno usytuowane w osi kościoła.

Według Zygmunta Świechowskiego pierwotne prezbiterium miało plan prostokąta, było prosto zamknięte i tak jak obecnie oddzielone od nawy łukiem tęczowym. Apsyda została dobudowana w późniejszym okresie, prawdopodobnie w XVI wieku. Wskazuje na to zaskakująca płytkość powstałego w wyniku przebudowy prezbiterium, niespotykana w kościołach romańskich na tym terenie.
Całe wnętrze zamknięte jest drewnianym stropem płaskim (pierwotnie zapewne belkowanym) i dachami dwuspadowymi krytymi dachówką ceramiczną – karpiówką. Apsyda zamknięta jest dachem stożkowym. Na granicy połaci dachowych wzniesiona została niewielka sygnaturka kostkowa wieńcząca szczyt wschodni.

Wieża zachodnia tej samej szerokości co nawa posiada plan prostokąta. Dolna kondygnacja jednoprzestrzenna wzniesiona jest z kwadr granitowych. Znajduje się w niej ciąg komunikacyjny wiodący na wyższe kondygnacje i emporę chórową oraz wydzielona przestrzeń zakrystii. Zamknięta jest drewnianym stropem belkowanym. Na osi kościoła zlokalizowano da wejścia portalowe. Wewnętrzne posiada proste ościeża i zwieńczone jest łukiem odcinkowym. Zewnętrzne ma ościeża dwuuskokowe zamknięte łukiem pełnym. Można jednak przypuszczać, iż pierwotnie w miejscu tym znajdował się portal o znacznie bogatszym rozwiązaniu stanowiący główne wejście do świątyni. Górna kondygnacja wieży posiada konstrukcję szkieletową, odeskowaną o przekroju kwadratowym, wyrastającą z połaci dachowej. Zamknięta jest ona ostrosłupowym hełmem krytym blachą z dekoracyjnymi lukarnami. Wieńczy go kula i krzyż. W części tej znajdują się dzwony, których dźwięk wydobywa się przez centralnie osadzone okna z żaluzjami o prostych ościeżach, zamkniętych dekoracyjnymi wimpergami. W wyniku XIX wiecznej przebudowy zmieniono szczyt zachodni zastępując go ceglanym. Znajdują się w nim dwa niewielkie okienka doświetlające wnętrze.

Plac kościelny o regularnym prostokątnym zarysie wydzielony jest kamiennym murem z bramka od wschodu i furtą od północy. Pełnił on funkcję cmentarza o czym świadczą widoczne jeszcze gdzieniegdzie zarysy grobów.

Opis skopiowany z bardzo zacnego portalu:
http://www.architektura.pomorze.pl/?art_id=126
Polecam.

Poniżej fotki XIV wiecznych malowideł ściennych wykonane w roku 2013.
Świetna sprawa. Na codzień kościół oczywiście zamknięty i raz zdarzyło mi się pocałować klamkę.













_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Zach.-Pom. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum