Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Landskron

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zamki -> Niemcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie Sie 11, 2013 2:55 pm    Temat postu: Landskron Odpowiedz z cytatem

Burg Landskron lub Veste Landskron – ruiny zamku w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie koło wsi Janow w pobliżu Altentreptow na terenie Pomorza Zachodniego. Zamek ten został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez rodzinę von Schwerin, dworzan Książąt Pomorskich; nadanie mu nazwy "korona kraju" (niem. Landskron) wywołało niezadowolenie Książąt Pomorskich.

Landskron, wzniesiony z głazów narzutowych i częściowo z cegły, powstał w latach 1576-1579 z inicjatywy Ulricha II von Schwerin, syna wielkiego ochmistrza książąt wołogoskich Ulricha von Schwerin; zbudowano go na suchej wyspie wśród bagnistych łąk doliny rzeki Großer Landgraben, dopływu Tollense. Po śmierci Ulricha II przeszedł w ręce jego syna, Georga Ernsta von Schwerin, a następnie syna Georga Ernsta, Ulricha Wiganda von Schwerin. Po bezpotomnej śmierci Ulricha Wiganda w 1651 roku stał się własnością jego siostry, Anny, i został opuszczony. Już w 1668 roku był niezamieszkany i stopniowo popadł w ruinę. W XIX wieku ruiny te stały się popularnym miejscem wycieczek; w 1852 roku na terenie przedzamcza zbudowano gospodę.

Plan zamku

Kompleks zamkowy, otoczony fosą i murami obwodowymi o wysokości około 3 metrów, składał się z przedzamcza i zamku głównego, zbudowanego na planie prostokąta o wymiarach 15 na 25 metrów; w narożnikach budowli znajdowały się czterokondygnacyjne okrągłe wieże, z których najlepiej zachowała się wieża południowo-zachodnia. Wjazd na przedzamcze, na którym znajdują się ruiny wartowni, kaplicy zamkowej i stajni, prowadził przez dom bramny. (wikipedia.pl)

Zdjęcia z lipca 2013. Wstęp darmowy. Nie polecam dojazdu od strony Klempenow, bo trzeba drałować 2,5 km polną drogą od wsi Kolln, samochodem można podjechać z niecałe 1,5 km, ale potem koniec drogi (mostek z zakazem wjazdu).



Dom bramny i fosa przedzamcza:





Wejście boczne, od strony dziedzińca na podzamczu. Widoczna plakietka informująca o tym, że wchodzimy tam na własną odpowiedzialność.



Wejście na właściwy zamek, który był otoczony odrębną fosą. Widok na jedyną ocalałą wieżę oraz widok z niej.







Ruiny zamku właściwego z widokiem na resztę wież. Na jednej ze ścian zachował się nawet ciąg kominka.





Widok z bocznego wejścia na dziedziniec podzamcza. Po lewej stronie widać ściany kapliczki.



Owe pozostałości kapliczki.



Natomiast po prawej widoczne zabudowania stajni i wartowni.



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zamki -> Niemcy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum