Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poznań - Pallatium i kaplica Dobrawy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 11:49 am    Temat postu: Poznań - Pallatium i kaplica Dobrawy Odpowiedz z cytatem

Co było a nie jest, nie bierze się w rejestr ... Lipiec 2012.



Zachęcam kol. Czcibora do wzbogacenia wątku o zdjęcia (widziałem na jego blogu), kiedy odkryte mury można było zobaczyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czuje się zachęcony Smile

Tak to się zaczeło...





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak skończyło Smile

Liczę na to, że być może kiedyś uda się znaleźć pieniądze i chęci możnym tego miasta aby wyeksponować te relikty.







Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2022 2:52 pm    Temat postu: Wirtualne, podświetlane palatium ze szkła Odpowiedz z cytatem

Nie zauważyłem tego wcześniej, a tu: Nareszcie jest!
Po latach wyczekiwań Palatium z kaplicą na Ostrowie Tumskim możemy zobaczyć! ...

Niestety, to żart. Żart który kosztował (cały projekt, wraz z innymi instalacjami) prawie 11 mln złotych, w tym 8 mln z pieniędzy Unii Europejskiej.
Wybudowano bowiem kolejną odsłonę rekonstrukcji "typu castorama", ale tym razem ultranowoczesną - zarys palatium i kaplicy z podświetlanego szkła! To już prawdziwy XXII wiek! Wspaniałe, wręcz przepiękne! Sviatovo się zrobiło w Poznaniu!

Udostępniono też do zwiedzania kościół NMP, który stoi na palatium. Jest tam nawet okienko w podłodze i 1 krypta. Niestety, w okienku jest... ekran z jakimś filmem o Ostrowie, a w średniowieczno-nowożytnej krypcie chyba nie ma nic, a w każdym razie nigdzie nie widać nawet kawałka autentycznego muru palatium.

To typowa sytuacja w naszym kraju - dużo gadania, bicia piany przy dźwiękach orkiestry dętej i salw armatnich, z barokową oprawą liturgiczno-vipowską i "na bogato" - za ciężkie miliony, a przy tym jednocześnie: minimum konkretów, ułamek prawdy historycznej i zero autentycznej "substancji zabytkowej". Prawda i rzeczywistość ginie w potoku nieważkich słów i podświetleń...

A miało być tak pięknie - pawilon z ekspozycją pozostałości najstarszego w Polsce palatium i pierwszego kościoła, wycieczki szkolne miały uczyć się tu historii dotykając naszej przeszłości, a zagraniczni turyści otwierać gęby z zachwytu nad wspaniałością Polski Pierwszych Piastów. Nawet przewrócona ściana tzw. "kaplicy Dąbrówki" z zachowanym oknem miała być postawiona do pionu i podziwiana... No i d.pa! Wyszło jak zawsze... Palatium i kaplica leżą sobie kilka metrów pod brukiem z "plastikową imitacją" typu disco-polo i czekają na lepsze czasy. Myślę, że jeszcze wiele, wiele lat będziemy doganiać Europę...
Sorki, ale się zdenerwowałem. Skwituję to wszystko dwoma słowami: żenada i rozczarowanie.

Nie byłem i nie wiem, czy się wybiorę - zdjęcia i informacje wziąłem ze strony muzeum - Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci (znakomitego zresztą i wartego odwiedzenia!) przy ul. Ks. I. Posadzego 3 na Ostrowie Tumskim.
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl

Zarys palatium i kaplicy są dostępne w dzień i w nocy Wink

Kościół NMP można zwiedzać:
Pon-Pt: 9:30 - 12:00
So i Nd: 10:00 - 18:00 (poza godzinami okolicznościowych mszy)
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl/zwiedzaj-z-nami-kosciol-nmp-in-summo-i-okolice

Wirtualny spacer po kościele NMP:
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl/aktualnosci/231
https://www.youtube.com/watch?v=WKU_Ro9306k&t=3s
https://www.skanowanie.xyz/muzarp-nmp

piękne, po prostu cudo! Prawie jak na Ostrowiu Lednickim, czyż nie?




w nocy - "MEGA WOW!"


wnętrze kosc. NMP - nowoczesny ekran w podłodze, zero reliktów palatium


udostępniona krypta w kosc. NMP - gotyk i nowożytność
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2022 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o ja p....

zresztą, po tym jak odbudowano (zbudowano) zamek Przemysława z klinkierówki to nie można było się spodziewać czegoś wyjątkowego....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2022 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś dawno pewien Rzymianin wjechał na koniu do Senatu. Koń był Senatorem (co było akurat wyrazem pogardy dla Senatu). W Poznaniu, w 21 wieku byle plebejusz może wjechać na rowerze do pallatium książęcego (vide zdjęcie nr 1). To jest tryumf demokracji i postęp niespotykany w jakiejkolwiek innej cywilizacji!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum