Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Małujowice

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Opolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2012 8:08 pm    Temat postu: Małujowice Odpowiedz z cytatem

Kościół św. Jakuba
Kościół ten stanowi punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika polichromii brzeskich i architektury XIII-wiecznej, choć - jak w przypadku większości opisanych przez mnie budowli - z architekturą romańską ma już raczej mniej niż więcej wspólnego.
Kościół zbudowano z cegły w układzie wendyjskim w trzech zasadniczych fazach. Jako pierwsze powstało dwuprzęsłowe sklepione prezbiterium i zakrystia po jego północnej stronie (ok. 1250-1260). Początkowo kościół miał mieć plan krzyża greckiego, lecz z takiej koncepcji zrezygnowano i powstała wydłużona prostokątna nawa (przed 1288). U schyłku XIII wieku przekształcono partię zachodnią nawy wraz z emporą i tak powstała wieża.
Prezbiterium sklepione krzyżowo-żebrowo, na służkach wiązkowych z dekoracją roślinną i maskami. Łuk tęczowy lekko zaostrzony, filary z wydanymi gzymsami. W południowej i północnej ścianie prezbiterium zachowane wysokie wąskie rozglifione okna, w ścinie wschodniej szerokie okno gotyckie z maswerkiem. Zakrystia sklepiona ostrołukową kolebą.
W nawie okna gotyckie z maswerkami z wyjątkiem okien w przęśle zachodnim (emporowym) - wysokich i wąskich. Okno południowe częściowo zamurowane z powodu budowy nieistniejącej obecnie XIV-wiecznej kaplicy. Po pierwotnej emporze zachowały się filary i fragmenty arkad, niestety nieuchwycone w czasie mojej wizyty z powodu roztargnienia.
W kościele zachowane są 4 portale. Najstarszy z prezbiterium do zakrystii (choć obecnie to już w większości jego XIX-wieczna kopia), oraz późniejsze - południowy do nawy oraz najbardziej znany - zachodni, bogato zdobiony z pięknym tympanonem, niestety znacznie uszkodzony. Czwarty portal wiódł od północy do nawy i został zamurowany.
Kościół zwiedzałem w sobotę i ku mojemu zdziwieniu był otwarty, ale to chyba raczej przypadek wynikły z fajrantu ekipy konserwującej freski, bo dosłownie kilka sekund po tym jak wyszedłem z kościoła pojawił się ksiądz, który ostentacyjne zamknął drzwi.
Pod kościołem czatują młodzi przewodnicy, 10-12 letni chłopcy - chętni oprowadzić po kościele. Ten, który oprowadzał mnie, o kościele nic nie wiedział, więc dostał darmowe szkolenie, a za "właściwy" stosunek do kleru, a zwłaszcza miejscowego plebana - dodatkowo parę drobnych na piwo. (fot. maj 2012)

Widok ogólny


Prezbiterium


Zakrystia


Wnętrze zakrysti


Okno w prześle zachodnim nawy w ścianie południowej


I północnej


Okno w prezbiterium


Wnętrze ku wschodowi


Ściana północna prezbiterium z portalem. Jeszcze niedawno nie było tynku i można było zobaczyć surowe oryginalne cegły. Szkoda.


Ściana południowa prezbiterium. Pomiędzy oknem w przęśle wschodnim, a służką odkryty XIII-wieczny fresk (ten okrągły)


Ściana wschodnia prezbiterium


Służki


Gzyms w filarze łuku tęczowego


Portal do nawy


Zamurowany portal do nawy


Portal zachodni


Detale


Tympanon
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Opolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum