Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inowłódz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Łódzkie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 25, 2008 10:32 pm    Temat postu: Inowłódz Odpowiedz z cytatem

Kościół filialny św. Idziego w Inowłodzu, romański kościół gruntownie odrestaurowany w latach 1936-48. Świątynię według nowożytnej płyty inskrypcyjnej wybudowano w 1082 roku z fundacji Władysława Hermana, jednak w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. (najpóźniej z 1138 roku) i jest fundacją Bolesława Krzywoustego. Równocześnie z kościołem powstał na tej samej górze klasztor Benedyktynek, który został w 1241 roku zburzony podczas najazdu tatarskiego. Nosi on cechy typowe dla architektury obronnej. Po powstaniu kościoła pw. św. Michała w 1520 roku starsza świątynia straciła znaczenie i zaczęła podupadać. Pierwszą próbę odnowienia kościoła podjęto w 1790 roku, sprowadzając do niego z kapliczki w Giełzowie cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. W 1793 roku został ograbiony przez żołnierzy pruskich, a następnie zamieniony na magazyn zbożowy. Na początku XX wieku świątynia była zniszczona, a jej dach pokryty był słomą. Prace restauracyjne rozpoczęto z inicjatywy cara Mikołaja II. Kolejne zniszczenia zostały spowodowane przez I wojnę światową. Pierwsze, nieukończone prace rekonstrukcyjne prowadzono w latach 1924-26. Ostateczny wygląd nadała mu restauracja prowadzona z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego, według projektu Wilhelma Henneberga. Wprowadzono wtedy wiele elementów obcych wcześniejszej architekturze kościoła - m.in. podwyższono o jedną kondygnację wieżę, a w nawie od strony zachodniej na miejscu otwartej arkady wybudowano emporę z tryforyjnymi przezroczami. Świątynię ponownie poświęcono 1 listopada 1938 roku.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka starszych fotek.
Ze stronki: http://www.naszinowlodz.pl/?p=4412#more-4412
Źródłem zdjęć jest książka Ks. Morawskiego, Kościół romański Św. Idziego w Inowłodzu, Warszawa 1938










_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha, czyli po wojnie podwyższono wieżę o dwie kondygnacje
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie.
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Gru 06, 2011 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kościół, który ucharakteryzowany jest na budowlę romańską w rzeczywistości nie jest ani rekonstrukcją, ani tym bardziej pierwotną budowlą, ale kłamstwem historycznym i architektonicznym.
W 1849 roku pierwszy badacz kościoła, K. Jasieński zastał go w stanie opłakanym - brak dachu, całkowite zburzenie narożnika południowo-wschodniego i zasięg murów tylko do wysokości zamknięcia okien. Szczelina między dwoma oknami apsydy groziła zawaleniem się murów. W 1911 roku przystąpiono do odbudowy. Dobudowano chór muzyczny, górne części ścian w kruchcie pod wieżą oraz arkadę podtrzymującą wieżę powyżej chóru. W czasie I wojny światowej runęła apsyda i niemal cała południowa ściana. W latach 1924-26 przemurowano ścianę południową, zamurowano wyrwy od pocisków i pokryto dach dachówką.
W 1936 roku wznowiono prace budowlane. Przebudowy spowodowały m.in. niczym nie uzasadnione podwyższenie wieży (od poziomu 6 metrów, włącznie z dolną strefą okien), przesklepienie arkady wejścia na emporę, podwyższenie wszystkich ścian (nie zachowano żadnego z pierwotnych okien) oraz wymurowanie na nowo apsydy i chóru muzycznego.
Odkryto wtedy pierwotny portal północny i na podstawie zachowanych śladów dokonano jego rekonstrukcji. Dokonano także całkowitego wyburzenia murów między wieżą i nawą kościoła, co ukazało szeroką arkadę rozwartą na całej wysokości wnętrza nawy. Pierwotny wątek romański murów kościoła obejmował 50% ścian wieży, 70% ściany północnej, 80% ściany zachodniej i 15% ściany południowej. W latach 1937-38 w trakcie rozbiórki nowych, powstałych już po I wojnie światowej murów z kamienia łamanego, odnaleziono liczne, wtórnie użyte typy detali architektonicznych.
Mimo dostępnych archiwaliów, apsydę odtworzono bez dwóch pierwotnie istniejących okien. Na podstawie XVIII-wiecznego tekstu wzmiankującego istnienie dwóch dzwonów, architekt podniósł wieżę o jedną kondygnację co spowodowało fatalne zachwianie proporcji całej budowli. Bazy kolumienek w biforiach to czysta fantazja architektoniczna, podobnie jak odtworzone na podstawie znikomego ułamka głowice kolumienek w otworach najwyższego piętra. Podobnie hipotetyczne są zewnętrzne, monumentalne wsporniki ścian szcytowych. Pierwotna empora zachodnia była trybuną we wnętrzu nawy, pozbawioną parapetu kamiennego i otwartą na całej wysokości do nawy. Mimo braku jakichkolwiek przesłanek, w miejscu tym wzniósł Henneberg dowolnie interpretowaną galerię arkadkową, przeprutą parą triforiów. Konsekwencją zamknięcia empory od wschodu były dalsze działania w kierunku fikcji architektonicznej - wielką arkadę wypełniono od zachodu cieńszą ścianką, w której przewidziano dwa otwory wejściowe, prowadzące na nie istniejące pierwotnie schody do wyższej kondygnacji wieży. Wejście z nawy do wieży zostało zrekonstruowane na podstawie zachowanego ościeża południowego oraz trzech ciosów archiwolty.
A teraz foty. (wrzesień 2011)
Widok ogólny


Widok od strony cmentarza


Nawa południowa i dolna partia wieży. Ciemniejsze mury to te dwunastowieczne, reszta jest dwudziestowieczna.


Zrekonstruowany portal północny


Romańska płyta nagrobna wmurowana w apsydę


Widok na emporę. To wszystko to fikcja.


Fantazyjne triforia


Tu akurat kawałek oryginalnego muru


Widok z empory. Na drugim zdjęciu kawałek oryginalnego muru


Wejście z nawy na emporę. Widać które mury sa oryginalne, a które nie.


A to najlepsze. Buisnes is buisnes. Poza godzinami mszy kosciół zamknięty na 4 spusty. Nie ma za to problemów ze zwiedzaniem bo nigdzie w środku nie ma drzwi. Można nawet wejść na wieżę, ignorując tabliczkę z napisem "NIE WOLNO". Niestety w biforiach wstawiono żaluzje rodem z westernu i nic przez nie nie widać.


Zaparkować można pod samym kościołem, ale żeby tam dojechać trzeba się przetłuc po mega kocich łbach przez ok. 300 metrów, co może u bardziej wrażliwych na zawieszenie swoich bryk narazić na palpitację serca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Łódzkie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum