Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słupca

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 25, 2008 2:46 pm    Temat postu: Słupca Odpowiedz z cytatem

Słupca, z inicjatywy biskupa poznańskiego Jana, otrzymała prawa miejskie. 15 listopada 1290 r. w Dłusku książę wielkopolski Przemysł II wyraził zgodę na lokację miasta na prawie niemieckim. Dzięki ponownej lokacji z 1296 r. (tym razem na oprawie średzkim) Słupca otrzymała cały szereg nowych nadań i przywilejów w tym i na budowę obrawowań miejskich. Mury wybudowano w latach 1375-1382 r. na polecenie Mikołaja z Górki. Miały długość około 1100 metrów. Chroniły obszar 9 hektarów gruntów miejskich. W ich ciągu wybudowano dwie bramy: od północy Toruńską, od południa Pyzderską, oraz dwie furty: zachodnią - Poznańską i wschodnią - Konińską. Zostały w całości rozebrane na przełomie XVIII/XIX wieku. Do chwili obecnej zachował się niewielki fragment muru na prywatnej posesji przy ulicy Kościuszki.(źr:www.miasto.slupca.pl)



oraz opis murów ze strony:http://www.slupcawsredniowieczu.private.pl

Mury obronne wokół Słupcy został wzniesione w końcu XIV w. Rozebrano na przełomie XVII i XIX w. Posadowione były na fundamentach kamieni układanych warstwami i łączonych mocną zaprawą murarska. Na owej ławie fundamentowej wznosił się ceglany, blankowany mur, którego wymiary nie są dzisiaj znane. Mury obronne Słupcy (podobnie jak i cale miasto) uwidocznione są na rycinie z 1705 r., która znajdowała się w kościele parafialnym, a dzisiaj zaginęła i znana jest tylko z przerysu „ Przyjacielu Ludu „ z 1848 r. .Ich lokalizację można zrekonstruować na podstawie zachowanego planu miasta z 1897, na który naniesiono przebieg nieistniejących już wówczas w znacznej części umocnień. Do dziś zachowały się jedynie nieliczne szczątki okazałych niegdyś fortyfikacji. Można je zobaczyć w podwórzu prywatnej posesji przy ulicy Kościuszki.4.(Niestety właściciel zasłonił fragment muru zabudowaniami gospodarczymi). Inny zrekonstruowany fragment fortyfikacji znajduje się przy posesji p. Balewskich i jest dobrze widoczny od strony Placu Szkolnego. Ponadto fragmenty murów przetrwały do dziś w fundamentach domów przy ulicy Okopowej i 11- Listopada. Pozostałości po dawnych fortyfikacjach zadecydowały o swoistym ukształtowaniu terenu w obrębie ulicy Okopowej i Kościelnej, gdzie widoczna jest różnica poziomów między fundamentami murów a dnem fosy. Mury obronne miały kształt owalu o osi dłuższej północ-południe -380 m a na osi wschód- zachód-280 m. Wewnątrz fortyfikacji obiegała uliczka podmurna. Mur blankowany był krenelażem, otoczony fosą oraz wzmocniony kilkoma basztami, których liczba i usytuowanie nie są znane. Obwarowania były zaopatrzone w bramy, z których dwie Toruńska ( północna) i Pyzderska ( południowa) istniały od początku natomiast bramy: Poznańska ( zachodnia)i Konińska ( wschodnia)na początku były tylko furtkami.


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Nie Sie 30, 2020 12:16 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

opisywane w poście wcześniej widoczny fragment muru na posesji Balewskich obecnie wygląda tak:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum