Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Koszalin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 2:37 pm    Temat postu: Koszalin Odpowiedz z cytatem

Istnienie średniowiecznego zamku potwierdzają nieliczne źródła pisane. Książęca siedziba powstała w drugiej połowie XIII wieku. Zamek o nieznanej formie przestrzennej funkcjonować miał w północno-wschodniej części miasta i stosunkowo wcześnie, jeszcze w końcu tego stulecia stał się posiadłością cysterek. Nie znana jest przebudowa warowni w klasztor. Nie wiadomo też w jakim stopniu zmiana funkcji wpłynęła na warowność zespołu. W okresie reformacji na miejscu zabudowań powstała rezydencja protestanckich książąt zachodnio-pomorskich. Wzniesiono ją najpewniej w latach 1569-1582. Zespół tworzyły budynki skupione wokół głównego dziedzińca o wymiarach około 33x42m. Uzupełniały go zabudowania tzw podwórca myśliwskiego od strony północnej. Brama wjazdowa leżała od zachodu. Główny dom zamkowy stał w pobliżu fortyfikacji miejskich, od których oddzielał go ogród. Czterokondygnacyjny budynek miał plan prostokąta 10x34m, miał dwie wieże o funkcjach komunikacyjnych. W obrębie dziedzińca znajdował się studnia. W południowej części placu zamkowego leżał kościół św. Trójcy wzniesiony na początku XVII wieku. Po 1622 roku zamek utracił swe rezydencjonalne znaczenie. Stopniowo podupadał i po pożarze w 1718 roku został w dużej części rozebrany. Na miejscu rezydencji książęcej powstały nowe budynki. Zlokalizowany tu w 1835 roku gmach sądu krajowego (dziś budynek Urzędu Miejskiego przy ul. A.Mickiewicza) i późniejsze inwestycje ostatecznie zatarły układ książęcej siedziby. Po 1945 roku umieszczono na miejscu zamku kotłownię miejską. Relikty zamku przetrwały jako fragmenty gotyckiego portalu i kaplicy z klasztoru cysterek. Z czasów funkcjonowania zespołu jako rezydencji biskupiej zachowało się do naszych czasów skrzydło zamkowe (niestety przebudowy zatarły jego dawny charakter) i fundamenty pozostałych skrzydeł.

Jedyny wizerunek tego zamku widnieje na mapie E.Lubinusa wydanej w 1618r. Artysta malarz Johannes Wolfert narysował widok miasta w 1612r. i widok ten umieszczony jest na mapie Lubinusa. W tym miesiącu koszaliński artysta malarz Siegfrid Barz namalował ten widok w pięknej, czytelnej technice. Obraz ten zostanie wręczony dzisiaj /29.10/ Panu Prezydentowi Mirosławowi Mikietyńskiemu.
źr: http://www.mmkoszalin.eu 29.10.2009
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2012 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyny relikt - kaplica zamkowa z ok. 1300 roku zbudowana z cegły w układzie wendyjskim. Obecnie cerkiew.
Wstęp możliwy po otwarciu sobie bramki, nikt się nie czepia. Drzwi do kaplicy były już jednak zamknięte. Od wschodu gotycki portal, a zanim krzaki, psie kupy i miejscowi menele konsumujący "wisienkę". (fot. sierpień 2012)

Widok od północy


I od południa


Ściana z portalem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Cze 04, 2013 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maj 2013



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wislak7770
Kasztelan


Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 784
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią Sie 03, 2018 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pamiętam, że jak byłem w Koszalinie to sąsiedni budynek (urząd miejski) był opisany bodajże jako: "zbudowany na zrębach budynków zamkowych"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum