Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szczecinek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 05, 2009 7:13 pm    Temat postu: Szczecinek Odpowiedz z cytatem

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku został zbudowany w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego. Następnie w tym miejscu znajdował się gród Warcisława IV. Przypuszcza się, że zamek powstał po 1350 roku. Południowe skrzydło zamku pochodzi z I połowy XIV wieku. W wyniku późniejszych przeróbek (w XVI, XIX i XX wieku) zamek nie zachował swojego pierwotnego charakteru. Początkowo stał na wyspie jeziora Trzesiecko, lecz po obniżeniu poziomu wód (prace melioracyjne przeprowadzano dwukrotnie w historii miasta: w latach 1780-1784 oraz 1866-1868) znalazł się na półwyspie. U stóp zamku znajduje się zabytkowy Park Miejski założony w latach 1875-1903. Pod koniec XVIII wieku w zabudowaniach zamku uruchomiono manufakturę pasów brzusznych, następnie od początku XIX wieku mieścił się tu szpital i przytułek. Po wojnie zamek zajmowało wojsko, następnie był domem wycieczkowym. W kwietniu 1996 został sprzedany, obecnie zamek został przerobiony na biurowiec, wjazd na dziedziniec dla osób postronnych praktycznie niemożliwy.

lokalizacja


zamek około 1320 roku


1612 rok


zamek w II połowie XVII wieku na rysunku Karla Tuempla


okres międzywojenny


lata 60-te XX wieku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rayan24
Hojny


Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 62

PostWysłany: Pon Maj 03, 2010 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka aktualnych fotek
Na niektórych ścianach widoczne są pod tynkiem charakterystyczne "zendrówki" Cool




Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 08, 2011 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sensacyjne znalezisko w zamku. Wstrzymane prace

Podczas prac remontowych szczecineckiego zamku robotnicy odkryli pozostałości średniowiecznych fundamentów. Na wniosek archeologa nadzorującego prace roboty na najniższej kondygnacji zostały wstrzymane.

Na ceglano-kamienne fundamenty robotnicy natrafili po zerwaniu posadzki w piwnicy. Odkryto także zamurowane wcześniej okienko z najniższego poziomu wychodzące na zamkowy dziedziniec. Otwór biegnie ukośnie i jest wykonany z pięknie szkolnej cegły tzw. zendrówki, którą w średniowieczu zdobiono mury. Niewykluczone, że takich okien jest więcej.

Z pewnością pochodzą z najstarszego okresu istnienia zamku, który jest rówieśnikiem założonego w 1310 roku Szczecinka. Do tej pory badacze sądzili, że w najstarszym południowym skrzydle zamku, czyli Domu Rycerskim, nie zachowały się żadne ślady po pierwszej książęcej budowli. Skrzydło to powstało bowiem w czasie rozbudowy jakieś pół wieku później.

Czy odkryte fundamenty to pozostałość po pierwszej siedzibie księcia? – Właśnie dlatego archeolodzy chcą dokładniej zbadać znalezisko, aby je dobrze zinterpretować – mówi Paweł Połom, miejski konserwator zabytków. – Na prośbę archeologa skontaktowałem się z wykonawcą remontu i poleciłem, aby wstrzymał się z zasypywaniem odkrywki. Trzeba je najpierw dokładnie udokumentować.

Z poznańskim archeologiem, który nadzoruje roboty, nie udało nam się skontaktować. Do sprawy wrócimy wkrótce.

Przypomnijmy, że renowacja opuszczonego od 20 lat zamku w Szczecinku zaczęła się kilka tygodni temu. Kosztem blisko 8,9 mln zł zrujnowany zabytek w centrum kongresowo-szkoleniowe zamieni poznańska firma Ciepłownik. Na inwestycję miasto otrzymało ponad 4 mln zł unijnej dotacji. Planowane zakończenie renowacji to czerwiec 2013 roku.

Piotr Łukaszewicz z firmy Ciepłownik pokazuje archeologiczne znaleziska w szczecineckim zamku. (fot. Rajmund Wełnic)

źr:http://www.gk24.pl 04.06.2011



Średniowieczna osada na zamku w Szczecinku

Może nawet początków poprzedniego tysiąclecia sięgają fundamenty budowli odkrytych w piwnicach remontowanego zamku w Szczecinku! To zapewne ślady osady-grodziska, która w tym miejscu stała zanim powstał zamek.

Jaki uinformowaliśmy, arechologowie nadzorujący prace w piwnicy szczecineckiego zamku natrafili na kamienno-ceglane podwaliny budowli. Mogli się do nich dostać tylko dlatego, że zamek przechodzi właśnie gruntowną renowację. Na polecenie miejskiego konserwatora zabytków prace w tej części zamku zostały
wstrzymane, aby odkrycie dokładniej zbadać.

Zbigniew Karolczak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który nadzoruje roboty ziemne w szczecineckim zamku jest pod dużym wrażeniem znaleziska: - Z pewnością materiał użyty do budowy ma metrykę przedzamkową, wczesnośredniowieczną – mówi naukowiec.

Przypuszcza, że kamienna opoka zamku pochodzi z XI-XIII wieku, gdy w miejscu późniejszej siedziby książęcej znajdować się miało grodzisko lub osada. Publikacje historyczne wspominają o tym, ale do tej pory nie natrafiono na żaden materialny ślad przedzamkowych budowli.

– Skoro w związku z obniżeniem posadzki piwnicy o 80 centymetrów trafiła się taka okazja, to oczywiście trzeba to zbadać, choć inwestor nie ma pieniędzy na poważniejsze badania archeologiczne – mówi Z. Karolczak.

– I tak najgłębsze odkrywki w narożnikach piwnicy wykraczają poza zakres zwykłego nadzoru, ale robimy to na własną odpowiedzialność, bo gna nas naukowa ciekawość.

Przedstawiciele ratusza i wykonawcy lustrują wykopane fundamenty w piwnicach szczecineckiego zamku. (fot. Rajmund Wełnic)

źr:http://www.gk24.pl 06.06.2011
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 17, 2012 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek w Szczecinku miał basztę

Remontowany szczecinecki zamek odkrywa swoje kolejne tajemnice. Na piętrze zabytkowej budowli odkryto właśnie ślady po przejściu do nieistniejącej już baszty z okresu średniowiecza.

W Zamku Książąt Pomorskich wre praca. Wylewane są schody (niestety, nie udało się ocalić drewnianej klatki schodowej), trwają ostatnie przygotowania do ułożenia dachówek na wzmocnionej konstrukcji dachu. Powstaje też szyb windy. – Wykonawca wyprzedza częściowo harmonogram – wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak jest zadowolony z postępów robót, bo termin ukończenia (czerwiec 2013 roku) nie wydaje się zagrożony.

Choć na budowlańców czyhają różne niespodzianki, które inwestycję mogą nieco skomplikować. Tak jak w zeszłym roku, gdy w piwnicach odkryto resztki fundamentów z okresu, gdy zamek powstawał. Teraz wielką sensacją okazało się odkrycie wewnątrz spod warstwy tynków na ścianie wschodniej na 1. piętrze budowli zamurowanego wejścia z gotyckich cegieł.

– Ten relikt potwierdza już niemal na 100 procent tezę, że zamek miał basztę – Paweł Połom, szczecinecki konserwator zabytków, nie kryje radości ze znaleziska, tym większej, że obiekt nie był przed rozpoczęciem remontu przebadany arecheologicznie, więc teraz na placu budowy trzeba być bardzo czujnym.

Po interwencji konserwatora zapadła decyzja, że odsłonięte wejście będzie należycie wyeksponowane. Trzeba było więc rozebrać wymurowane już ścianki w przyszłej ubikacji, bo traf chciał, że wejście do baszty odkryto właśnie w tym ustronnym miejscu. – I tak bywa – żartuje P. Połom dodając, że zachowały się także ślady zawiasach. Wspólnie z inwestorem, czyli miastem, postanowiono więc wykonać żelazne, kute drzwi i osadzić w przejściu, aby właściwie zaznaczyć to ważne dla historii zamku miejsce.

Właśnie, po co te ceregiele? Wszak zamek był wielokrotnie przebudowywany. Właśnie, dlatego. W ikonografii nie zachował się żaden wizerunek zamku z basztą, późniejsze rekonstrukcje jej wyglądu to bardziej wytwór wyobraźni niż obrazy poparte jakimiś źródłami. Choć w zgodnej opinii badaczy dziejów zamku, zapewne posiadał on basztę.

– Musiała ona powstawać równolegle z zamkiem – mówi P. Połom. – Pełniła funkcje obronne, była miejscem "ostatniego ratunku” w razie oblężenia, mieściła też zwykle prochownię, a także więzieniem. Ślad po połączeniu baszty z zamkiem ostatecznie potwierdza fakt jej istnienia.

– Przypuszczalnie została rozebrana w wieku XVI lub XVII, gdy zamek tracił swoją rolę obronną i stawał się rezydencją – dodaje konserwator zabytków, który ma też nadzieję na odsłonięcie wyjścia do baszty od strony muru zewnętrznego po ustawieniu rusztowań i przystąpieniu do pracy przy elewacji.

Majster Krzysztof Sodkiewicz pokazuje odkryte wejście do baszty, nową ściankę po prawej stronie trzeba będzie zburzyć, aby odsłonić przejście. (fot. Rajmund Wełnic)

źr:http://www.gk24.pl 30 marca 2012
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 08, 2013 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maj 2013, zamek w remoncie, wejść nie ma jak
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum