Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wolin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 9:29 pm    Temat postu: Wolin Odpowiedz z cytatem

Zamek w Wolinie jest dla mnie obiektem całkowicie nieznanym, żadnej literatury na jego temat nie znalazłem. Nawet Muzeum w Wolinie nie posiada żadnych informacji na jego temat, mimo, ze znajduje sie na wielce wymownej ulicy - Zamkowej. Jedyna informację jaką udało mi się tam uzyskać, to fakt, że tam taki zamek się znajdował, pierwotnie drewniany, zastąpiony został obiektem murowanym. Po bardziej wnikliwych poszukiwaniach trafiłem na opracowania wykonane przez Andrzeja Lazara na podstawie: "Barbara Popielas - Szultka "Klasztory cysterek na Pomorzu zachodnim w średniowieczu", Słupsk 2006 Janusz Leszek Jurkiewicz "Pomorski Szlak Cystersów", Gdynia Pelplin 2006 gdzie są dość lakoniczne wzmianki o zamku, które zacytuję:
Klasztor cysterek w Wolinie ufundował za zgodą swych braci Barnima II i Ottona I, książę szczeciński Bogusław IV. Do Wolina konwent cysterek został sprowadzony ze Szczecina. Wkrótce do klasztoru wstępować zaczęły córki okolicznych rodów rycerskich, a później znanych kamieńskich i wolińskich mieszczan. W lutym 1288 r. biskup kamieński Herman zatwierdził przekazany przez księcia Bogusława IV patronat nad wolińską parafią w celu założenia nowego klasztoru. Dokument fundacyjny wystawiono 20 lutego 1288 r. w Űckermiinde. Początkowo na teren przyszłego konwentu wyznaczono teren poza murami miasta, w okolicy portu nad Dziwną. W 1306 r. lokalizację klasztoru cysterek wolińskich zmieniono tak, że położony był on wewnątrz miasta w bezpośrednim sąsiedztwie zamku książęcego. (...)
W miarę zwiększania się wpływów reformacji uszczuplano majątek sióstr, czyniła tak zwłaszcza okoliczna szlachta. Przełomowym momentem dla istnienia Wolina jak i praktycznie wszystkich konwentów żeńskich na Pomorzu Zachodnim były uchwały sejmu trzebiatowskiego z 1534/1535r. po którym przystąpiono do sekularyzacji klasztorów zarówno męskich jak i żeńskich. Woliński klasztor uległ w tymże roku kasacie, a majątek przejął skarb księstwa, przy czym budynki zostały połączone z zabudowaniami zamku książęcego, a w części z nich utworzono przytułek dla panien oraz zakład wychowawczy. Zakonnicom zapewniono dożywotni wikt i opierunek. Podczas oblężenia miasta przez Brandenburczyków w 1675 roku pożar zniszczył na tyle zabudowania zamku, klasztoru i kościoła, że około 1750 roku postanowiono te budynki rozebrać pozostawiając tylko piwnice. Na piwnicach jednego skrzydła zamku wzniesiono stojący do dziś dwór, a na dawnych terenach poklasztornych w 1880 roku zbudowano neogotycki ratusz, który jest dzisiaj siedzibą władz miasta.

Na podstawie powyższego artykułu można wywnioskować, że relikty zamku znajdują się pod obecnym dworem rodziny von Below. Przeszukując informacje w sieci na temat tego dworu znalazłem bardzo interesujący artykuł:

Dwór w Wolinie będzie wizytówką miasta

Trwają prace remontowe zabytkowego dworu z XVIII wieku. Ma być gotowy w listopadzie.

Barokowy dwór zbudowany został w XVIII wieku przez rodzinę von Below, ale jego piwnice są pozostałościami po zamku książęcym z XVI wieku i pamiętają jeszcze mieszkających w Wolinie książąt. Po zakończeniu II wojny światowej kilka lat stał opuszczony, później przez jakiś czas znajdowała się w nim stolarnia. Od ponad 10 lat budynek był kompletnie zapuszczony i zarośnięty przez krzewy i chwasty.

Dawniej były plany by w budynku zrobić muzeum. Ta koncepcja jednak upadła i teraz ma tam być Międzynarodowe Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej. Służyć ma m.in. w czasie trwania Festiwalu Słowian i Wikingów, gdy organizowane są konferencje naukowe. Będzie to też miejsce, gdzie będzie można zaprosić gości z zagranicznych jak i polskich delegacji.

Obecnie prowadzony jest pierwszy etap modernizacji. Dwór został częściowo rozebrany, ale zachowano zabytkowe, jeszcze istniejące elementy.
- W obecnej chwili najważniejsze jest zabezpieczenie obiektu - mówią budowlańcy. - Zostały uzupełnione braki w ścianach oraz zbudowano nowe.

Poza tym rewitalizowana jest ogromna piwnica jeszcze z XVI wieku. W przyszłości może tam być galeria albo sala wystawowa.

W kolejnym etapie zostanie rozbudowane podpiwniczenie, zamontowany strop nad pomieszczeniami piwnic i odnowiony parteru budynku. Całość pokryta będzie ceramicznymi dachówkami.

Firma R.W.G.remontująca zabytek ma już w tej branży duże doświadczenie. Wcześniej zajmowała się m.in. bramą Cmentarza Centralnego w Szczecinie oraz kościołem w Barnimiu.

Koszt pierwszego etapu to 700 tysięcy złotych. Część kosztów - około 450 tysięcy - pokrywa Ministerstwo Kultury z europejskiego projektu ratowania zabytków. Koszt zaadaptowania dworu do nowych potrzeb szacowana jest na 3 mln złotych.

Tak dwór wyglądał jeszcze dwa miesiące temu. W listopadzie prace budowlane mają się zakończyć i będzie można podziwiać nowy widok.
fot. Radosław Drożdżewski


źr: wikinews, 07.07.2009
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przebudowany na pałac budynek zamkowy, VI'2014



detale z dawnego zamku


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Pon Cze 30, 2014 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Śliczny, a zwłaszcza kolor. Nie mogę się doczekać na Świnoujście
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Mar 15, 2016 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale brzydok.
@ Becik, jak tam się dostaję do środka?

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum