Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kościan

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2009 8:54 pm    Temat postu: Kościan Odpowiedz z cytatem

Zamek królewski był zbudowany na miejscu wcześniejszego grodu. Został rozebrany w XIX wieku i obecnie nie ma po nim żadnego śladu. Obiekt powstał w XIV wieku lub na przełomie XIV/XV wieku z inicjatywy Władysława Jagiełły choc brak na to bezpośrednich potwierdzeń. Założenie zamkowe przylegało od południowego wschodu do miasta tworząc sprzężony zespół obronny. Posiadał kształt czworoboku, oddzielony od miasta był fosą, gdzie również znajdowała się brama wjazdowa. Brak studiów historycznych i badań archeologicznych uniemożliwia opis przekształceń obiektu. Najpełniejszych danych na jego temat dostarczają lustracje z lat 1565 i 1628-1632. W 1565 roku wzmocniono budynek bramny od zachodu zbudowany lub tylko przebudowany przez Wojciecha Czarnkowskiego starostę kościańskiego oraz podpiwniczony dom zamkowy stojący od południa. Część północną dziedzińca zajmowały budynki drewniane od wschodu zaś znajdowały się mury zniszczonych lub nigdy nie dokończonych trzech domów zamkowych, z których dwa były trzykondygnacyjne. Stan obiektu systematycznie pogarszał się, a zniszczenie pożarem podczas potopu sprawiło, że już od drugiej połowy XVII wieku pozostawał w ruinie. Zamek znajdował sę na terenie obecnego, drugiego, mniejszego przyszpitalnego parkingu


Rozpoczęto poszukiwania twierdzy
Kościański Zamek wzniesiony został prawdopodobnie w XIV wieku, a być może nawet wcześniej

Na pewno za to w połowie XVII wieku został spalony przez Szwedów. Zamek królewski w Kościanie powstał na planie czworoboku zbliżonego do kwadratu. Otaczały go mury i fosa, także od strony miasta, z którym łączyły go mury miasta. W ubiegłym tygodniu, we wtorek, rozpoczęły się archeologiczne poszukiwania pozostałości twierdzy. Pierwszy wykop powstał na parkingu, tuż przy torach, szpitala SP ZOZ.

Nadal natomiast trwają prace na Placu Niezłomnych i końca nie widać. Pomimo, że tu na badania planowano dwa tygodnie prace prawdopodobnie jeszcze potrwają jakiś czas. Choć odsłonięty został kamienny obiekt znaleziony w centralnym miejscu placu, to nadal trwa dyskusja o jego przeznaczeniu. Dziś najbardziej prawdopodobna wydaje się pierwotna hipoteza głosząca, iż jest to pozostałość studni. W ubiegłym tygodniu prowadzący wykopaliska Janusz Grupiński, archeolog z Muzeum Regionalnego w Kościanie, poinformował, że cegła użyta przy tej konstrukcji pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Całość może być jednak starsza. Kamienie użyte do jej zbudowania ułożono bez jakiejkolwiek zaprawy. Dopiero ostatnie warstwy (najwyższe) są z cegły łączonej zaprawą. Być może po jakimś czasie użytkowania, gdy poziom gruntu podwyższył się, ułożono kolejne warstwy, by móc nadal czerpać wodę ze studni.

Taka jest w tej chwili najbardziej prawdopodobna hipoteza, choć pytany o opinię konsultant naukowy kościańskich wykopalisk, Zbigniew Karolczak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, woli na razie żartować, że to ,,istne kościańskie cudo’’.

W piątek Z. Karolczak wizytował Kościan i omawiał dalszy zakres prac. Oglądając wykop przy szpitalu zasugerował konieczność otwarcia drugiego wykopu, będącego przedłużeniem pierwszego w kierunku Poznania. Przy odrobinie, a może i całkiem sporej dawce szczęścia badaczom uda się uchwycić narożnik zamkowych fortyfikacji. (c)
źr: Gazeta Kościańska nr 28/2006
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 15, 2014 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

teren parkingu na którym miał znajdować się zamek


budynek wzniesiony na fundamentach (być może) zamkowych budynków gospodarczych. Jest to tylko hipoteza, której pracownicy lokalnego muzeum również nie mogą potwierdzić bez dokładnych badań. można w sieci spotkać się z opiniami że są to przebudowane zamkowe, gospodarcze budynki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum