Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Danabórz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 5:33 pm    Temat postu: Danabórz Odpowiedz z cytatem

Z zamku w Danaborzu pozostał jedynie kopiec ziemny na brzegu Jeziora Grylewskiego. W literaturze określany także jako grodzisko. Najobszerniejsze informacje o nim zebrał C.Sikorski na marginesie badań zamku w Wenecji. Mozliwe, że zamek powstał przed połową XV wieku i stanowił typową prywatną warownię nizinną przypominająca zamek Pałuków w Gołańczy. W końcu XIX wieku J.Kohle badając relikty w Danaborzu zidentyfikował pozostałości ceglanej, wzniesionej na kamiennych fundamentach wieży mieszkalnej o wymiarach 9x15m. Określił on obiekt jako późnogotycki nie precyzując czasu budowy. Jeśli miał rację to była to obronna siedziba Danaborskich, rodziny liczącej się na Pałukach, Krajnie i w całej Wielkopolsce. Wywodził się z niej Andrzej Danaborski, fundator zamku w Krajence. Zapomniany zamek w Danaborzu określany w XV-wiecznych źródłach jako "fortalicium" wymaga dalszych badań.
Obecnie po zamku pozostało potężne grodzisko stożkowate o średnicy u podstawy ok. 80 m i wysokości 17 m nad poziom jeziora. W jego sąsiedztwie stwierdzono istnienie osady wczesnośredniowiecznej. Nieco dalej na południe znajdowało się rozsypisko cegieł i kamieni. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 2000-2001 odsłoniły w tym miejscu fundamenty gotyckiego zamku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 15, 2012 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Becik napisał:
Obecnie po zamku pozostało potężne grodzisko stożkowate o średnicy u podstawy ok. 80 m i wysokości 17 m nad poziom jeziora.


Znowu bujna zieleń i zarośla, stwierdziłem, że jedno zdjęcie wystarczy


Becik napisał:
Nieco dalej na południe znajdowało się rozsypisko cegieł i kamieni. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 2000-2001 odsłoniły w tym miejscu fundamenty gotyckiego zamku.


czyżby był to drugi zamek w Danaborzu?



Dodane po 4 minutach:

Danabórz: Średniowieczna tajemnica

Równo rok temu do Danaborza w gminie Wągrowiec - niewielkiej wsi nad Jeziorem Grylewskim - po raz pierwszy zawitali archeolodzy.

Także w tym roku prowadzone są w Danaborzu prace wykopaliskowe pod kierunkiem Mirosławy Dernogi i Grażyny Soroki, którym pomagają Joanna Wekwert z wągrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego; Ewa Leśniewska - studentka historii UAM oraz Tomasz Polcyn, Paweł Domagalski i Piotr Staniewski - świeżo upieczeni studenci poznańskiej Akademii Rolniczej.

W czasie prac eksploracyjnych odsłonięto ruiny gotyckiej, piętnastowiecznej budowli o niewiadomym przeznaczeniu. W pisanych przekazach znaleziono informację o Włodku Danaborskim, który żył właśnie w XV wieku i z jego osobą wiąże się odkryte tajemnicze ruiny. Do tej pory nie udało się ustalić, czy są to relikty budowli świeckiej czy sakralnej. Nie wiadomo nawet, czy budowę ukończono. Badania wykazały, że budynek jest skierowany narożnikami w kierunku głównych stron świata. W taki sposób nie sytuowano nigdy budowli sakralnych: kościołów i kaplic. Archeologów zastanawia także brak w ruinach znalezisk ruchomych, pozostałości naczyń, narzędzi i innych śladów bytowania ludzi.

Najlepiej zachowana z ruin jest południowo – zachodnia ściana budowli. Na kamiennym fundamencie postawiono mur z czerwonych, ręcznie formowanych, gotyckich cegieł, o grubości zewnętrznej 1,5- 1,6 metra. Tak solidny mur może wskazywać na obronny charakter budowli. Przylegająca do muru ściana wewnętrzna ma grubość około 1,1 metra. Odkryto też wnękę komina ze śladami sadzy i prawdopodobnie murowaną ceglaną ławę podokienną. W ścianę widnieje wmurowany kamienny krąg. Nie wiadomo czy to koło młyńskie, czy też podstawa kolumny z wcześniejszego budynku. Ceglane lico ściany z zaprawą wapienną nosi ślady kształtowania narzędziem – żłobkowania - co dowodzi, że była to ściana wewnętrzna.

Druga z odkopanych SPOD TON PIASKU ścian zachowała się tylko jako kamienny fundament i w tym roku prace koncentrowały się przy jej odkrywaniu. Trafiano też na zdobione fragmenty cegieł, polewane szkliwem zielonym lub szarym, rzeźbione - prawdopodobnie fragmenty ozdób okien i gzymsów. Na niektórych zachowały się odciski palców średniowiecznych murarzy.

Tegoroczne prace archeologiczne w Danaborzu dobiegają końca. Nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie tajemnicze pozostałości kryje piaszczysta wydma na jeziorem. Czy kiedykolwiek poznamy przeznaczenie i dzieje tajemniczych danaborskich ruin?
20 lip 01
BARBARA JURGA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Paź 05, 2014 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Becik, da się do grodziska swobodnie dojść? Czy leży na czyichś gruntach?
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 05, 2014 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, położone jest na tyłach chyba byłego PGR
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum