Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbąszyń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Wrz 18, 2009 4:14 pm    Temat postu: Zbąszyń Odpowiedz z cytatem

Zamek, a następnie wybudowana w jego miejscu twierdza w typie palazzo in fortezza zajął kępę - wyspę wśród mokradeł na północny zachód od miasta przy wchodnim brzegu jeziora. Po zamku znanym z XIX wiecznych ikonografii zachowały się nasypy ziemne i pochodząca ze starszego założenia brama wjazdowa. Pierwotny gród kasztelański był wzmiankowany w 1232 roku i odnotowany przy okazji opanowania do w 1252 roku przez rabusiów. Miasto przed 1302 rokiem należało do Nałęczów-Zbąskich, którzy wznieśli tutaj fortalicium wymienione w 1456 roku. Nie znana jest forma przestrzenna tego obiektu. Około połowy XVI wieku rozpoczęła się przebudowa zamku. Być może z tego okresu pochodzi czworoboczna wieża wzniesiona z gotyckiej cegły, włączona następnie w nowe założenie. Kolejny właściciel, Abraham Ciświcki rozpoczął przebudowę założenia na twierdzę bastionową. Być może ta przebudowa nie została nigdy ukończona. Na przełomie XVII/XVIII wieku obronna rezydencja podupadła W 1700 roku zamek przeszedł w ręce Damiana Garczyńskiego. W 1706 roku został zniszczony przez wojska szwedzkie.
Założenie palazzo in fortezza miało plan prostokąta o wymiarach 250x350m i powierzchnie ok. 8000m/kw. Fortyfikacje typu staroholenderskiego zachowały się od strony południowej i wschodniej z bastionami od południowego i północnego wschodu oraz północnego zachodu. Nie dotrwały, lub nigdy nie powstały wały od zachodu czyli od strony jeziora. Nie istniejący obecnie, znany z ikonografii pałac niewiele przewyższał koronę otaczających go wałów obronnych.

plan i przekrój zamku/pałacu


elewacje nieistniejącego zamku/pałacu


plan założenia palazzo in fortezza


wieża bramna na przełomie XIX/XX wieku


brama zamkowa w latach 60-tych XX wieku


Malowidło pochodzące z zabytkowego zegara, przedstawiające dawny zamek zbąszyński.

źr:http://www.zbaszyn.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 01, 2010 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcą odkopać zbąszyński zamek

Pomysł odkopania fundamentów zamku Zbąskich urodził się w głowie pana Daniela siedem lat temu. Ale za pierwszym razem nie wypalił. Po prostu - samorząd się nie zgodził. Czy uda się w tym roku? Teraz jest poparcie władz.

- Mam nadzieję, że tym razem się powiedzie, jest deklaracja władz Zbąszynia, iż pomogą - zapewnia Daniel Bijata, historyk z sąsiedniego Zbąszynka.

Zależy mu na odkopaniu fundamentów zamku historycznych właścicieli Zbąszynia - Zbąskich (którzy przyjęli nazwisko od miasta, a nie odwrotnie, jak wielu mniema), potem Ciświckich i Garczyńskich.

Pomysł pana Daniela ma siedem lat! Wtedy bowiem pasjonat historii wymyślił, że warto odsłonić fundamenty historycznej budowli. Udało mu się namówić pracownika Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Bogdana Walkiewicza, który podjął się kierowania pracami wykopaliskowymi.

Niestety, ówczesny burmistrz był przeciwko kopaniu w parku i sprawa upadła. A zapowiadała się tak ciekawie... Np. dyrektor liceum im. Garczyńskiego Bogusław Pietrusewicz zadeklarował skierowanie do wykopalisk zainteresowanych historią uczniów LO, podobny zamiar miał ówczesny dyrektor gimnazjum. Urzędujący wtedy sekretarz urzędu miejskiego Andrzej Wilkoński zapowiedział wsparcie wykopalisk pracownikami skierowanymi przez urząd pracy w ramach robót interwencyjnych (o tym wszystkim pisaliśmy w "GL”).

Jak będzie teraz?

- Liczę, że w sierpniu prace archeologiczne zostaną podjęte - uważa D. Bijata. - Rozmawiałem z wiceburmistrzem Kurasińskim, który pomysł popiera.

- Oczekuję, iż pan Bijata przedstawi zakres prac do wykonania i określi obszar, który powinien być objęty wykopaliskami - informuje wiceburmistrz Tomasz Kurasiński. Jako rodowity zbąszynianin jest bardzo ciekaw, co kryje się pod ziemią w parku.

Źródła historyczne mówią, iż istniał w obecnym parku miejskim, dawnej we francuskim ogrodzie zamkowym, średniowieczny zamek Zbąskich. Potem został przebudowany w stylu palazzo in fortezza przez Ciświckich, a następnie przez 150 lat zamieszkiwany przez Garczyńskich. W końcu XIX w. trafił w ręce niemieckiej rodziny von Klitzing, która jednak wybrała na swą siedzibę pałac w Nowej Wsi Zamek, po drugiej stronie jeziora Błędno. A stara budowla niszczała. W pocz. XX w. Hedwig von Klitzing kazała rozebrać zamek, a resztki murów wysadzić w powietrze.

Niedawno badania w parku, z wykorzystaniem geosondy, prowadził zespół naukowy prof. Zygmunta Młynarczyka z Uniwersytetu A. Mickiewicza. Profesor pochodzi spod Zbąszynia i chętnie wspiera naukowo swoje strony rodzinne. Z badań wynika, że pod ziemią "coś jest”.

- Geosonda potwierdziła istnienie podziemnych obiektów w miejscu gdzie stał zamek, ale także innych tajemniczych obiektów - stwierdza T. Kurasiński. Dlatego popiera prowadzenie badań już latem. Sądzi, iż wykopaliska mogą być dla turystycznej miejscowości nie lada atrakcją.

Daniel Bijata zaproponował już po raz drugi odkopanie fundamentów zamku Zbąskich. Ciekawe czy tym razem uda mu się ten pomysł zrealizować? (fot. Bartłomiej Kudowicz)


Brama wjazdowa do zamku Zbąskich pochodzi z 1627 r. Na szczęście zachowała się, jak i system holenderskich wałów obronnych. Czy dodatkową atrakcją będą odsłonięte fundamenty zamku? (fot. Wojciech Waloch)

autor: Eugeniusz Kurzawa
źr: Gazeta Lubuska 14 czerwca 2010
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 9:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Samego zamku jeszcze nie odkopali więc na razie pozostałości ziemne wraz z fosą i zachowana bramą





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum