Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ujazd

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cvn
Hojny


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 67

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 11:49 pm    Temat postu: Ujazd Odpowiedz z cytatem

Lipiec 2007.






(C) Tapir, cvn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cvn
Hojny


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 67

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak uatrakcyjnić Krzyżtopór
Janusz Kędracki
2008-03-09, ostatnia aktualizacja 2008-03-09 17:13

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe odzyska dawny blask. Rekonstrukcja czeka most nad fosą i bramę wjazdową, a w sali balowej ma zostać urządzona galeria. Piękniej ma być także poza murami zamku - powstanie tam amfiteatr i pole turniejowe.

Te wszystkie inwestycje przewiduje program aktywizacji turystycznej zamku Krzyżtopór, który przygotowało Przedsiębiorstwo Projektowe Abakus z Kielc. - Obecnie jest na etapie uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków - informuje Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska. W ubiegłym roku przejęła ona na własność ruiny monumentalnego zamku Ossolińskich z XVII wieku i chce pozyskać na planowane inwestycje ok. 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Dwa, trzy miliony dołożymy z naszego budżetu - deklaruje wójt.

Do uatrakcyjnienia zamku Krzyżtopór ma się przyczynić rekonstrukcja mostu nad fosą i bramy wjazdowej z przyległymi pomieszczeniami oraz urządzenie muzeum i galerii w północnym i południowym skrzydle zamku, m.in. w sali balowej. Dawny blask ma odzyskać także wewnętrzny dziedziniec, na którym odbywać się będą imprezy plenerowe. W zwiedzaniu zamku pomagać będzie wyznaczona ścieżka historyczna.

Kolejne inwestycje planowane są już poza murami zamku Krzyżtopór. Odtworzony zostanie ogród włoski o powierzchni 6 tys. m kw, od północnej strony zamku powstanie amfiteatr, a od zachodu pole turniejowe. Wójt Staniek podkreśla, że zainteresowani wykorzystaniem terenów wokół zamku są także prywatni inwestorzy. - Na pewno jeden hotel niebawem powstanie - twierdzi.

Gmina zamierza także szerzej promować swoją największą atrakcję. Służyć ma temu m.in. urządzenie stałej wystawy poświęconej Krzyżtoporowi w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Kontur murów zamku znajdzie się także w herbie gminy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 13, 2008 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rekonstrukcja na podstawie opracowania sygnowanego "JK '85" z teki komisji urbanistyki i architektury tom X 1986 rok
Autorzy pracy wymienieni na rekonstrukcji


oraz rekonstrukcja autorstwa Krzysztofa Kuby Wawrzoska od bastionu zwanego "wysokim barbakanem"


zamek na rysunku Napoleona Ordy


Poniższa makieta została zbudowana staraniem Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Opieki Nad Zamkiem Krzyztopór. Makieta eksponowana jest na zamku Krzyżtopór
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Mar 13, 2009 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bitwa o zamek w Ujeździe
źr:http://www.echodnia.eu 2 lutego 2007
Czy po wichurze gmina Iwaniska i stowarzyszenie zakopią wreszcie (Krzyż)topór wojenny i zaczną ratować zabytek?

Prowizoryczne zabezpieczenia w ruinach zamku Krzyżtopór nie wytrzymały porywistego wiatru szalejącego niedawno nad Świętokrzyskiem. Fragmenty eternitowych daszków rozniesione zostały po całej okolicy. Szczęśliwie same ruiny oparły się silnej wichurze.

Przyroda jednak wyraźnie przypomniała tym, którzy twierdzą, że mają na uwadze dobro zamku, że powinni zabrać się do pracy. Jeśli bowiem ruiny nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, to kolejna wichura może poczynić nieodwracalne szkody. A na tym stracą wszyscy.

ZAMIESZANIE WOKÓŁ KRZYŻTOPORU
Szalejący huragan ujawnił nie tylko słabość zabezpieczeń, ale również bezradność lokalnych władz zarządzających tym zamkiem. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że ci, którym najbardziej zależy na ruinach, czyli władze gminne oraz Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór, zamiast współpracować i, co tu ukrywać, czerpać profity z zamku, drą ze sobą koty.

Lokalne władze raz kuszą stowarzyszenie obietnicami, to znów odtrącają niczym obrażona primadonna. Stowarzyszenie nie pozostaje dłużne próbując przejąć zamek wszelkimi sposobami. Jednym słowem, cała para idzie w gwizdek, a efektów jak nie było tak nie ma.

Co gorsza, ruiny są już w takim stanie, że dalsze przekomarzanie się może im mocno zaszkodzić. Potwierdza to ekspertyza doktora Stanisława Kaczmarczyka, rzeczoznawcy budowlanego i rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dzieła Narodowego, przygotowana na zlecenie stowarzyszenia. Ekspertyza wyraźnie stwierdza, że zamek wymaga natychmiastowej interwencji. Potwierdzają to również inni naukowcy działający w stowarzyszeniu.

Ponieważ jednak ekspertyza została przygotowana na wniosek stowarzyszenia, lokalne władze... nie widzą powodu, żeby jej ufać. Planują wykonać własną, kosztowną ekspertyzę stanu zamku.

Jednak to, że korony murów szczerbią się coraz bardziej, widać gołym okiem. Dla większej pewności można zrobić zdjęcia w odstępie kilku miesięcy i porównać, ile kamieni w tym czasie ubyło. To, że kamienie spadają, potwierdzają również barierki ochronne zamontowane przez gminę w obawie o zdrowie i życie turystów.
Chaos wokół Krzyżtoporu narasta. Trudno uchwycić po czyjej stronie jest racja, czy po stronie stowarzyszenia, które z uwagi na bezpieczeństwo turystów, domaga się zamknięcia zamku, jednocześnie zabiegając o przejęcie obiektu, czy po stronie nowych władz gminy, które zapewniają, że tym razem podołają obowiązkom związanym z ruinami.

GMINA WYSTĘPUJE O DOTACJE
Faktem jest, że gmina Iwaniska, która przez ostatnie lata była zarządcą zamku, nie radziła sobie z tymi obowiązkami.
Opracowana kilka lat temu strategia rozwoju gminy oparta została na zamku i korzyściach płynących z rozwijającej się na bazie tego obiektu turystyki. Wokół zamku prowadzone były inwestycje, między innymi wybudowana została obwodnica okrążająca ruiny, jest nowoczesna sieć energetyczna oraz kanalizacja. Jednak w samych ruinach nie zrobiono praktycznie nic.

Ostatnie prace zabezpieczające mury zamkowe prowadzone były w 2002 roku. Nie były to jednak prace kompleksowe, zakrojone na szeroką skalę. Dalsze zabezpieczenie polegało jedynie na doraźnych pracach, które miały chwilowo powstrzymać niszczenie ruin. Ponieważ ten proces i tak postępował, w ubiegłym roku ustawiono barierki ochronne i wszędzie, gdzie się tylko dało, umieszczono tabliczki z informacją o niebezpieczeństwie.

Władze gminy podpisały ze starostwem powiatowym w Opatowie umowę o zarządzaniu zamkiem Krzyżtopór w 2000 roku. Zamek bowiem jest własnością skarbu państwa, który reprezentuje właśnie starostwo powiatowe. Zgodnie z umową, pieniądze zarobione dzięki zamkowi miały być ponownie inwestowane w zabytek. Czy tak się stało?
- Zamierzamy sprawdzić, czy rzeczywiście pieniądze były właściwie wydatkowane - powiedział Marek Staniek, wójt gminy Iwaniska. - Ponieważ krąży na ten temat wiele plotek, chcemy przygotować dokładną informację na ten temat.
Od trzech miesięcy gmina Iwaniska posiada nowe władze samorządowe, które zapowiadają, że o ruiny zatroszczą się należycie.

- Zamierzamy wystąpić o dofinansowanie przede wszystkim na zabezpieczenie ruin - mówi wójt Staniek. - Już teraz przygotowywany jest wniosek o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace zabezpieczeniowe. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, pieniądze powinny trafić do gminy już w marcu.
Drugi wniosek dotyczyć będzie rekonstrukcji otoczenia zamkowego, miedzy innymi słynnych ogrodów i stawów rozciągających się niegdyś wokół Krzyżtoporu.
Na razie naprawione zostały szkody wyrządzone przez wichurę. Prowizoryczne daszki zabezpieczające pokryte zostały nowym eternitem. Nie może to jednak służyć jako docelowe rozwiązanie.



ZAMKNĄĆ ZAMEK?
Zamierzeniom władz gminnych nie ufają jednak członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór. Ich zdaniem, gmina już wystarczająco długo i nieudolnie zarządzała Krzyżtoporem. Teraz czas na zmiany.
Pojawienie się pod koniec 2005 roku stowarzyszenia wzbudziło wielkie nadzieje w miłośnikach ruin. Cele stowarzyszenia były i są bardzo ambitne. Głównym założeniem jest nie tylko zabezpieczenie ruin przed postępującą degradacją, ale przede wszystkim przywrócenie zamkowi dawnej świetności. Miała się też rozpocząć promocja zabytku zakrojona na wielką, europejską skalę.

Wiarygodność stowarzyszenia potwierdzały nazwiska jego członków, między innymi naukowców, konserwatorów zabytków, prawników, przedsiębiorców. Działalność stowarzyszenia popiera również rodzina Ossolińskich, dawnych właścicieli Krzyżtoporu.

Początkowo zarówno władze gminy jak i powiatu były przychylne stowarzyszeniu. Poprzedni wójt głośno mówił o przekazaniu zamku. Pierwszą wspólną imprezą, organizowaną przez gminę, powiat i stowarzyszenie, był ubiegłoroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego. Kilka miesięcy później okazało się jednak, że plany władz lokalnych i stowarzyszenia rozmijają się.

Żeby zrealizować swoje dalekosiężne zamierzenia, Stowarzyszenie musi przejąć zamek. Wówczas będzie mogło ubiegać się o fundusze na renowację obiektu. Nowe władze gminy nie chcą jednak zamku wypuścić z rąk.
- To nie jest moja decyzja, tylko mieszkańców gminy Iwaniska i radnych - tłumaczy wójt. - Oni nie chcą, żeby gmina oddała zamek.

W Stowarzyszeniu panuje konsternacja. Pojawiają się głosy o konieczności zamknięcia zamku dla turystów. Doktor Jan Kurek z Politechniki Krakowskiej, współautor projektu odbudowy zamku wykonanego przez Politechnikę Krakowską w latach siedemdziesiątych, uczeń profesora Alfreda Majewskiego, dla którego Krzyżtopór był pasją życia, twierdzi: - Stan techniczny obiektu się pogarsza. Teraz najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie zamku dla turystów, żeby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia. Kamienie rzeczywiście spadają. Najlepiej, żeby gmina, stowarzyszenie i starostwo porozumiały się ze sobą. Przecież jest to interes społeczny.

Jednak nie wszyscy członkowie stowarzyszenia podzielają poglądy doktora Kurka o współpracy z gminą. Dla nich zamknięcie Krzyżtoporu byłoby korzystne nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, ale mogłoby też pomóc w przejęciu obiektu przez stowarzyszenie.

Ostatnio członkowie stowarzyszenia zwrócili się też o pomoc do świętokrzyskiego posła, ministra Przemysława Gosiewskiego, który uważa, że trzeba jak najszybciej podjąć działania w sprawie Krzyżtoporu.

Przepychanki między stowarzyszeniem a gminą trwają, promocja zamku jak kulała tak kuleje nadal, a stan ruin powoli lecz systematycznie pogarsza się. Do tej pory pogoda sprzyjała zabytkowi, teraz zaczęła się prawdziwa zima, która niestety, może poważnie zaszkodzić zamkowym murom.
autor: Agnieszka Kukiełka

Paweł Zagrodny, jeden z założycieli stowarzyszenia, pokazuje miejsca najbardziej niebezpieczne. (fot: M. Leszczyński)


Takie tabliczki pojawiły się w wielu miejscach w Krzyżtoporze.
(fot: R. Biernicki)


Usuwanie skutków ostatniej wichury na zamku. (fot: R. Biernicki)


Korony murów są w złym stanie. Istnieje realne zagrożenie spadającymi kamieniami. (fot: M. Leszczyński)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bilet


widok zamku z lotu ptaka na pocztówce wydanej przez Agencję JP


rekonstrukcja zamku na pocztówce wydanej przez Agencję JP


kwiecień 2009








Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 05, 2010 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbadają zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczynają się prace archeologiczne. To początek wielkich zmian zabytkowej budowli

Przetarg na roboty wygrało konsorcjum firm, którego liderem jest Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Naukowcy wykorzystają najnowocześniejsze metody i technologie.

- Początkowo będą to wstępne, rozruchowe prace archeologiczne. Całą siłą ruszymy pod koniec kwietnia - mówi archeolog Andrzej Gołembnik. - Pracy jest bardzo dużo. Przygotowywany jest projekt adaptacji jednego z bastionów na potrzeby nowej kubatury. Niezbędne są tam duże badania archeologiczne. Właśnie te badania będą stanowiły podstawę wyjściową do dalszych prac.

JEDNOCZEŚNIE W KILKU MIEJSCACH

Archeolodzy będą równolegle pracować w kilku miejscach w obrębie zabytku.

- Musimy jak najszybciej zamknąć badania dziedzińca, dojść do pierwotnego poziomu użytkowego. Później na dziedziniec zaprosimy konserwatorów - tłumaczy Andrzej Gołembnik. - Jednocześnie chcemy zająć się przedbramiem, bramą i fosą, które również należy dokładnie przebadać.

Zdaniem doświadczonego archeologa, tak szeroko zakrojonych prac w obrębie zabytku nie da się zakończyć w ciągu jednego roku.

- W tym roku jednak archeologia powinna rozwiązać wszystkie kluczowe sprawy, odpowiedzieć na wszystkie węzłowe pytania - mówi Gołembnik. - Na przykład głębokość poziomu użytkowego, zasady rozplanowania ogrodu, sposób sadowienia części murów zamkowych, które w tej chwili są zasłonięte.

ARCHEOLOGIA I ARCHITEKTURA

Praca specjalistów nie zakończy się jednak w momencie rozpoczęcia prac konserwatorskich. Również wówczas będą pojawiały się problemy, które trzeba będzie konsultować z archeologami.

- To są badania architektoniczno - archeologiczne - podkreśla Gołembnik. - Obecność archeologa będzie konieczna nie tylko w tym roku, ale także w kolejnych, choć już w mniejszej skali.
Prace archeologiczne odbywać się będą przy użyciu najnowszych technologii.

- Zaczynamy kilkunastoosobowym składem, cześć to osoby fizyczne, natomiast grupa osób to specjaliści: oprócz historyka architektury są specjaliści od skanowania laserowego, od fotografii trójwymiarowej. Ta ekipa już rozpoczyna swoją pracę. Chcemy wykonywać dokumentację trójwymiarową. To będzie absolutnie nowatorskie rozwiązanie. Krzyżtopór dostanie oprawę XXI-wieczną.

PRACE JUŻ TRWAJĄ

- Od miesiąca trwa organizacja pracy - mówi Andrzej Koss, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Zostały już wykonane prace związane z szerokim opracowaniem stanu zachowania i zagrożeń dla tego obiektu. Są wydzielone miejsca zagrożone, w których działania muszą być natychmiast podejmowane.

Profesor Koss zapowiada, że jest już wstępna koncepcja, która dotyczy wprowadzenia do obiektu funkcji użytkowych.

- Częściowo aranżujemy istniejące już pomieszczenia a częściowo będziemy wchodzili w eksplorowany bastion. Jest to nowość, która musi uzyskać akceptację po wykonaniu prac projektowych. Dzięki pracom archeologicznym uzyskamy wiedzę o strukturze i konstrukcji zamkowej, bo będziemy schodzili do podłoża skalnego.

ZAMKU NIE ZAMKNĄ

Z inwestycji cieszy się Marek Staniek, wójt Iwanisk. - Dzięki większej liczbie turystów, wzbogacą się mieszkańcy, powstaną miejsca noclegowe i pojawi się szansa na pracę. Turyści interesują się ruinami, bowiem z roku na rok odwiedzających jest coraz więcej.

Wójt podkreśla, że przebudowa nie spowoduje zamknięcia ruin dla zwiedzających. Mogą pojawić się pewne ograniczenia, ale turyści i tak zobaczą zabytek w pełnej okazałości. Będzie to tym bardziej interesujące, że prace na taką skalę nigdy nie były na zamku prowadzone.
autor: Michał Leszczyński
źr:http://www.echodnia.eu 20 kwietnia 2010


Skarby na śmietniku. Niezwykłe odkrycie w Krzyżtoporze

Monety i fragmenty ceramiki znaleziono podczas prac archeologicznych na zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Od dwóch tygodni w Ujeździe trwają prace archeologiczne. To pierwszy etap realizowanego potężnego programu rewitalizacji zamku.

- Badamy dziedziniec, bastion smoka oraz wejście przy moście głównym - mówi Andrzej Jaskuła, archeolog z firmy Andrzej Gołembnik Zespół Archeologiczno-Konserwatorski. Mimo że prace trwają krótko, ustalenia są bardzo interesujące. - Pewnym zaskoczeniem dla nas było stwierdzenie, że bastion i nadszaniec są oryginalne, dopuszczaliśmy możliwość, że nadsypano je w czasie ostatnich prac konserwatorskich w końcówce XX wieku.

Odsłonięto także posadowienie bramy i mostu. Przed wiekami wyglądał on bardziej imponująco, bo wspierał się na skale. Przez lata poziom ziemi podniósł się, całkowicie zasłaniając białe skały. - Z całą pewnością fosa pod mostem była sucha - stwierdza archeolog. Znaleźliśmy też potwierdzenie, że zamek budowały osoby z dużą wiedzą, bo znaleźliśmy kanał odprowadzający wodę.

To właśnie w fosie, w zwyczajnym śmietniku znaleziono fragmenty kafli. - Z pewnością uda się je pokleić, by odtworzyć oryginalne wyposażenie zamku - dodaje archeolog. W fosie i na dziedzińcu znaleziono też liczne monety, tzw. boratynki z XVII wieku oraz młodsze, XVIII-wieczne.

Badania archeologiczne pod nadzorem prof. Andrzeja Kosa z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych potrwają do jesieni. Dopiero po ich zakończeniu rozpocznie się rewitalizacja, odbudowane zostaną m.in. most zwodzony i budynek bramy z wieżą zegarową. W drugim etapie powstaną parking oraz zaplecze dla turystów - restauracja i toalety.
autor: LiD
źr:http://www.echodnia.eu 29 kwietnia 2010
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na dziedzińcu głównym pojawiły się pierwsze rusztowania. Ruch turystyczny odbywa się normalnie. Wstęp 7 zł - zdzierstwo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawa wizualizacja

http://www.youtube.com/watch?v=xo0pyP9qn_I
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 25, 2012 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Listopad 2011 - nocne zwiedzanie (widoczne są rusztowania)



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dorotasegieda
Dworny


Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 2

PostWysłany: Wto Paź 29, 2013 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękny zamek, w dodatku teraz dostali kasę na renowację i niedługo ma być oddany, jest co podziwiać. Warto też dodać, że w okolicach początku maja odbywają się coroczne turnieje rycerskie
_________________
Weihnachtsgrüße
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Nie Gru 02, 2018 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maj' 2016









Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum