Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kamień Krajeński

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 12, 2009 2:42 pm    Temat postu: Kamień Krajeński Odpowiedz z cytatem

Zamek został zbudowany z inicjatywy arcybiskupa Jaosława Bogorii Skotnickiego. Powstał na skraju zespołu miejskiego około 100m od obecnego rynku. O walorach obronnych świadczy położenie na niewielkim wzniesieniu, do dziś nowe domy stojące na miejscu zamku zajmują teren wyraźnie wyżej położony w stosunku do otoczenia. Budowa zamku trwała 20 lat, rozpoczęto ją zaraz po nadaniu praw miejskich czyli w 1359 roku. Zamek ten przetrwał do 1721 roku. W 1685 r. istniała jeszcze część zamku zwana kamienicą z dwoma wielkimi sklepami - piwnicami, nad którymi znajdowały się dwa duże pokoje przygotowane na przyjęcie arcybiskupa. Obok kamienicy stała wieża, która była więzieniem dla przestępców. Obok tych budynków, osobno stał drewniany dwór przeznaczony dla: dzierżawców lub rejentów. Składał się on z dwóch pokoi, alkierza, komory, kuchni i czeladnicy wystawionej w drugiej połowie XVII wieku. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani byli do dawania danin różnego typu opłat i robocizn szarwarkowych. Rzeźnicy np. zobowiązani byli dostarczyć do dworu dwa kamienie łoju, a na każdy przyjazd arcybiskupa winni byli dostarczyć do kuchni jedną sztukę wołu ruskiego i jedno ciele holenderskie. W tym też czasie tzn. w 1686 roku, miasto posiadało przywilej królewski do organizowania małych targów w każdą sobotę i jednego dużego w ciągu roku. W XIX wieku dokonano przekształcenia budynków zamkowych a następnie nastąpiła ich rozbiórka. Brak analiz historycznych i badań terenowych nie pozwalają na dokładniejsze opisanie obiektu. Prawdopodobnie był to ceglany, regularny zamek z wieżą główną, otoczony nawodnioną fosą. Stanowił on obronne centrum administracyjne sporego klucza dóbr ziemskich należących do arcybiskupów gnieźnieńskich.

DK w miejscu zamku


wzgórze zamkowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 01, 2013 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

te same ujęcia ale zdjęcia lepsze

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum