Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy Jasiniec

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2009 7:22 pm    Temat postu: Nowy Jasiniec Odpowiedz z cytatem

W Jasiću pierwotnie znajdował się gród książąt pomorskich. Po opanowaniu terytorium przez Krzyżaków rezydował tu do 1349 prokurator podległy komturii świeckiej. W końcu XIV wieku wzmiankowane są nieokreślone prace budowlane. Ze względu na pograniczne położenie zamek był kilkakrotnie zdobywany i niszczony. W1453 roku zamek przeszedł w ręce polskie i stał się siedzibą starostwa. W 1772 roku Jasiniec dostał się w ręce pruskie. W 1773 roku niszczejąca budowlę adaptowano na zbór ewangelicki. Przy tej okazji usunięto stropy i zlikwidowano wewnętrzne podziały. Po wzniesieniu nowego kościoła w Serocku w 1846 roku, prowizoryczna świątynia została opuszczona i popadła w ruinę. W takim stanie dawny zamek pozostaje do dziś. Zamek poprzedza przedzamcze oddzielone fosą o szerokości ok. 15m, zlokalizowane od północy. Dom zamkowy miał wymiary 12,8x22,6m i otoczony był niskim murem obronnym. Szerokość międzymurza wahała się od 3,5 do 4m. Ściany budowli wzniesiono do wysokości 5,5m. Pierwszy murowany obiekt zbudowano w XIII wieku. Na początku następnego stulecia został on przebudowany przez Krzyżaków. Miał wtedy dwie kondygnacje. W końcu XIV wieku budynek podwyższono. Dalsze przebudowy miały miejsce w XVI wieku gdy została ukształtowana wieżowa forma budowli o czterech kondygnacjach naziemnych.

plan zamku



Odbuduje zamek w Nowym Jasińcu
Artur Miernik - warszawski architekt, jest rycerzem i miłośnikiem zamków. Jeden - w Nowym Jasińcu - sześć lat temu kupił. Często tu bywa, organizuje spotkania rycerzy, którzy zjeżdżają do Nowego Jasińca m.in. z Bydgoszczy. Nazywają go panem na włościach...
- W roku 2003 zorganizowano przetarg, doszło do licytacji, którą wygrałem - opowiada. - Wtedy te ruiny zamku były jednym wielkim śmietnikiem. Trzeba było wyczyścić je, wykarczować. Okazało się też, że choć te ruiny zostały wpisane na listę zabytków już w roku 1935, to żadnych szczegółowych badań archeologicznych nigdy tu nie przeprowadzono. Od kilku lat wykonuje je na moje zlecenie Robert Grochowski, historyk i archeolog z Bydgoszczy. Wykonane już są wszelkie wykopy archeologiczne do poziomu lustra wody w jeziorze.

Kiedy książęta pomorscy wznieśli zamek w Nowym Jasińcu? Być może już w 12. wieku. Ale pewne jest tylko to, że istniał już w roku 1264. Forteca nosiła nazwę Syrock. Od tej nazwy pochodzi położona 2,5 km od zamku wieś Serock. Polska forteca, która wtedy była chyba własnością biskupa, została jednak sprzedana Krzyżakom. Stało się to w roku 1308. Krzyżacy późniejszy Nowy Jasiniec nazwali Jaschiemitz. Występują też pisownie Jesnitz, Jessemicz, Jaschinitz i inne.

Głównie potłuczone kafle
Rozmawialiśmy również z Robertem Grochowskim: z Wyższej Szkoły Gospodarki. - Wykonaliśmy 16 wykopów archeologicznych, z czego 14 na zamku, dwa na przedzamczu. Najciekawsze przedmioty znaleźliśmy w wieży bramnej - setki fragmentów renesansowych kafli, w tym kilka całych z przełomu 16 i 17 wieku. Są też fragmenty pięknych kielichów szklanych, są różne metalowe przedmioty, w tym sztućce oraz jedna moneta, tzw. boratynka z połowy 17 wieku.

Był zborem ewangelickim
Zamek w Nowym Jasińcu w latach 1773 - 1848 był zborem ewangelickim - do czasu wybudowania świątyni w Serocku. Po roku 1848 zamek począł popadać w ruinę. Miejscowi Niemcy rozgrabili drewniane elementy budowli i cegły. I ruiną jest ten obiekt do dzisiaj.

W piwnicach kawiarnia, na parterze muzeum?
- Kupiłem ten zamek, by go odbudować - mówi jego właściciel. - Nabyłem też teren podzamcza. Mam już zgodę konserwatora zabytków na dokonanie rekonstrukcji piwnic zamku i parteru.

Artur Miernik nie chce jednak podać, kiedy ruszy odbudowa zabytku. To musi być rozłożone na wiele etapów. Również z przyczyn finansowych. - Chcę, by ten zamek ożył - mówi. - By w piwnicach, gdzie mury są grube na 4,5 metra, powstała całoroczna kawiarnia, a na parterze - muzeum i małe lokum dla mnie. Warto przecież choćby pokazać ponad 3 tysiące fragmentów kafli. Chcemy także osuszyć mury, bo są w fatalnym stanie, stawiając nad nimi dach. To tylko część zamierzeń...
źr: Gazeta Pomorska 13 maja 2009
autor:Adam Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rayan24
Hojny


Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 62

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 27, 2010 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kwiecien'2010



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Maj 20, 2014 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://drive.google.com/file/d/0B5Egdne4nfuSYUxvMzVCTmFRcDQ/view?usp=sharing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum