Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Arszincewo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Ukraina
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 22, 2009 2:48 pm    Temat postu: Arszincewo Odpowiedz z cytatem

Mury obronne i ziemiankę odkryli m.in. polscy archeolodzy na Krymie
Mury obronne antycznego miasta, ziemianka z czasów panowania Chazarów, fundamenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku - to niektóre znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej "Tyritake" z Muzeum Narodowego w Warszawie, która od dwóch lat prowadzi wykopaliska na półwyspie Kerczeńskim na Ukrainie - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej w Muzeum Narodowym.

Tyritake to starożytne greckie miasto położone we wschodniej części Krymu, założone przez kolonistów z Jonii w połowie VI wieku p.n.e. Badania archeologiczne prowadzono w tym miejscu już w roku 1932, a w latach 50. brali w nich udział także polscy naukowcy.

"Tegoroczne odkrycia pozwalają przypuszczać, że udało się nam zlokalizować jeden z przedwojennych wykopów profesora Gajdukiewicza, którego eksplorację przerwała wojna, a lokalizację utrudniała przez lata niepełna dokumentacja i zmiany topograficzne, jakie zaszły tutaj podczas II wojny światowej. To odkrycie znacznie przyspieszy prace, ponieważ pozwoli nam połączyć nasze odkrycia z wykopaliskami sprzed wojny. Dążymy do tego, aby przebadać szeroki pas starożytnego miasta od zachodniej do wschodniej jego granicy" - powiedział w poniedziałek Alfred Twardecki, kierownik Polskiej Misji Archeologicznej "Tyritake".

W tym roku polscy archeolodzy rozpoczęli prace na trzech nowych kwadratach powierzchni wykopalisk. Odsłonięto dobrze zachowane fragmenty muru obronnego Tyritake z okresu archaicznego, z VI-V wieku przed Chrystusem. Podczas oczyszczania tych umocnień natrafiono na dobrze zachowane pozostałości kamiennego domostwa starszego niż mur obronny. "To odkrycie stanowi wkład polskiej misji w badania nad systemem fortyfikacji Tyritake. Ze względu na wartość ekspozycyjną muru Ukraińcy chcą jeszcze w tym roku poddać go konserwacji i częściowej rekonstrukcji" - powiedział Twardecki.

Kolejnym ciekawym znaleziskiem z tegorocznych prac polskiej misji jest ziemianka z czasów Chazarów - ludu koczowniczego pochodzenia tureckiego, który od VI do X wieku tworzył imperium na terenach pomiędzy Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym.

Już w poprzednim sezonie odkryto w Tyritake bazylikę wczesnochrześcijańską, jedną z najwcześniejszych w tym rejonie. W tym roku strona ukraińska podjęła decyzję o rekonstrukcji tej budowli. W przyszłości na terenie greckiego miasta ma powstać pierwszy na Ukrainie park archeologiczny.

Polscy archeolodzy pracują w Tyritake realizując umowę zawartą w 2007 roku pomiędzy warszawskim Muzeum Narodowym a Muzeum Kerczeńskim na Krymie. W zamian za pomoc warszawska placówka będzie miała prawo, po trzech latach prac wykopaliskowych, do otrzymania długoterminowego depozytu zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego. Twardecki przypomniał, że większość najcenniejszych zbiorów sztuki klasycznej Ermitażu oraz muzeów moskiewskich pochodzi właśnie z okolic Kerczu.(PAP)
źr: PAP 2009-10-05
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Cze 06, 2011 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyritake to starożytne miasto greckie we wschodniej części Krymu. Położone na Półwyspie Kerczeńskim, 11 km na południe od Kerczu (starożytnego Pantikapajonu) na terenie współczesnego miasteczka Arszincewo na północnym brzegu starożytnego zalewu morskiego, obecnie osuszonej części jeziora Czurubasz.
O mieście w swoich dziełach wspominają Pseudo-Arrian, Klaudiusz Ptolemeusz i Stefan Bizantyjski. Według Pliniusza Starszego w tym miejscu było miasto Dia, lecz nazwa ta jest prawdopodobnie nazwą miasta z czasów rzymskich lub nazwą jednego z 2 osiedli, znajdujących się w pobliżu. Badania archeologiczne prowadzono tutaj systematycznie od 1932 i przyniosły one bardzo wiele odkryć, pozwalających poznać życie mieszkańców miasta na przestrzeni wieków. W 2008 roku rozpoczęła tu prace Polska Misja Archeologiczna "Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie, którą kieruje Alfred Twardecki.
Założone zostało przez kolonistów z Jonii w połowie VI wieku p.n.e. na miejscu wcześniejszej osady ludności miejscowej – Kimerów. O kimeryjskich prapoczątkach osady świadczy cała seria odkrytych tutaj fragmentów szlifowanych kamiennych toporków i krzemiennych wyrobów z epoki późnego brązu z końca II tysiąclecia p.n.e.
Miasto miało kształt zbliżony do czworokąta, przy czym ostrym kątem obrócone było w kierunku południowym. Powierzchnia miasta wynosiła około 8,5 ha. W zachodniej części miasta odkryto pozostałości 2 budynków z drugiej połowy VI wieku p.n.e. Jeden z nich składał się z 3 pomieszczeń.

Od V wieku p.n.e. miasto wchodziło w skład Królestwa Bosporańskiego. W tym czasie miasto zostało otoczone murem obronnym, przy czym ściana jednego z tych domostw została włączona w skład murów, a drugi z budynków został zburzony. W południowej części miasta odkryto 2 rzędy murów obronnych o szerokości 1,7-1,8 m. Inne części tego muru o grubości 2 m odkryto w zachodniej części miasta. Na przełomie IV/III wieku p.n.e. mury miejskie gruntownie przebudowano. Zbudowane były wówczas z ciosów wapiennych z rustyką, miały szerokość 2,4-2,7 m i wzmocniono je basztami. W północnej baszcie odkryto czworokątną ambrazurę o szerokości 24 cm i wysokości 16 cm. W centralnej części południowego regionu miasta odkryto ulicę o szerokości 4,7-5,3 m, pokrytą tłuczniem i resztkami naczyń. Wyobrażenie o domach mieszkalnych epoki hellenistycznej daje odkryty dom z III wieku p.n.e. o powierzchni 40 m2 z 2 sąsiadującymi pomieszczeniami.

W III-II wieku p.n.e. w Tyritake rozwinęło się winiarstwo. W Tyritake odkryto pozostałości 7 tłoczni wina, z tego dwie pochodziły z epoki greckiej, a pięć z okresu rzymskiego z II-IV wieku n.e.. Od I wieku p.n.e. zostało włączone w orbitę wpływów imperium rzymskiego. W tym czasie było duże zapotrzebowanie na ryby dla stacjonujących w Azji Mniejszej i na Krymie wojsk rzymskich. Rybołówstwo i sprzedaż solonej ryby stał się głównym zajęciem mieszkańców miasta w I-II wieku n.e. W południowej części miasta odkryto ulicę o szerokości do 5 m, w północno-wschodniej części której odnaleziono wielkie prostokątne kadzie, służące do przechowywania ryb i dające możliwość obejrzenia ich przez kupców przed zakupem. Na zachód od tej ulicy odkryto dom z I wieku p.n.e., składający się z 4 pomieszczeń i podwórza wyłożonego kamiennymi płytami. Dom był używany do przełomu II i III wieku n.e. Najbardziej interesującym wydaje się tzw. dom rybaka, zniszczony w pożarze w II połowie IV wieku n.e. Składał się z placu centralnego, wyłożonego wielkimi płytami, oraz z 8 pomieszczeń. W południowej i południowo-zachodniej części miasta odkryto szereg gospodarstw rybackich i 16 cystern na ryby z I-III wieku n.e., mogących pomieścić 160 ton ryb. Cysterny były wbudowane w wewnętrzną ścianę południowej części murów miasta. Podobne konstrukcje odkryto we wschodniej części miasta.

Miasto zostało zniszczone przez Hunów w IV wieku n.e. Odbudowane, dalej pełniło rolę ośrodka miejskiego. Zachowały się fragmenty bazyliki wczesnochrześcijańskiej z V-VI wieku p.n.e. W XVIII wieku istniała tutaj kolonia ormiańska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Ukraina Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum