Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świdnica

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11125
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Maj 19, 2009 8:41 pm    Temat postu: Świdnica Odpowiedz z cytatem

Zamek w Świdnicy znajdował się na północno-zachodnim skraju miasta już w XIV wieku. Został on w 1528 roku oraz w 1673 spalony i następnie opuszczony. teren po nim zajął klasztor kapucynów. Pierwotny drewniany dwór powstał już w XIII wieku z inicjatywy książąt świdnickich. Na jego miejscu powstał murowany zamek zbudowany przez Bolka I. w latach 1313-1326. W 1535 roku zamek został przebudowany w stylu renesansowym, wzniesiono wtedy nowy budynek. Liczne zmiany właścicieli spowodowały stopniowy upadek zamku, który ostatecznie został spalony podczas wojny 30-letniej. W tym czasie Krzysztof Wacław Nostitz oddał teren pozamkowy kapucynom, którzy w 1680 roku wznieśli w okolicy obecnych ulic: Zamkowej, Składowej i Muzealnej trójskrzydłowy klasztor z kościołem św. Antoniego do budowy którego wykorzystano mury zamkowe. Nie znana jest forma zamku świdnickiego. Zdaniem L.A. Kamińskiego było to założenie czworoboczne, regularne z wjazdem od strony miasta. Jedyna widoczna pozostałością po zamku jest renesansowy portal z 1537 roku. rozpoznano tez mury obwodowe stanowiące może pozostałość domu o długości 19m usytuowane w północno-zachodnim narożniku, a także zidentyfikowano dwa poziomy bruku dziedzińca. być może głównym elementem obronnym była czworoboczna wieża 10x10m związana ze wschodnim murem obwodowym, a więc chroniąca zamek od strony miasta.

zachowany zamkowy portal
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 06 Kwi 2020
Posty: 123

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2020 12:36 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11125
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 20, 2009 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Historia zamku w Świdnicy

Niestety nie wiele dziś pozostało po tej budowli i obecnym świdniczanom trudno wyrobić sobie pogląd na temat jego pierwotnego wyglądu. Jednakże zamek może poszczycić się ciekawą i długą historią.

Dzisiejsze nazwy ulic Zamkowej (niem. Burgplan = należałoby raczej tłumaczyć jako Plac Zamkowy) i Grodzkiej (niem. Burggasse, bądź Burgstrasse = ulica Zamkowa) poświadczają istnienie tego obiektu na terenie Świdnicy.

Według tradycji – pogląd wyrażony między innymi przez kronikarzy Naso i Helbinga, budowla ta miała powstać już w 1295 r., a jak twierdzili inni nawet wcześniej, bo w 1287 r. Z powodu braku zachowanych dokumentów hipotezę tę i osądy tradycji należy uznać za mało prawdopodobne, chociaż pewne światło na tę sprawę rzuca nam dokument, w którym wymieniony został „Konrad iudex curie de Swidnitz” (Konrad sędzia dworski w Świdnicy). Skoro istniał sędzia dworski musiał on również w imieniu księcia spełniać swą powinność na zamku. Zakładamy zatem istnienie zamku w Świdnicy już pod koniec XIII w.

Widok zamku z 1623 roku (strzałka)


Zamek, jeżeli wybudowany został faktycznie w czasach Bolka I, nie był budowlą dużą ani okazałą, a na dodatek wybudowany był prawdopodobnie z drewna i gliny oraz kryty był gontem, podobnie jak większość budowli ówczesnej Świdnicy. Dlatego też katastrofalny pożar, który w 1313 r. szalał w Świdnicy, strawił zapewne i tę budowlę. Jego odbudowy podjął się książę świdnicki Bernard. W tym czasie włączono go zapewne do systemu obronnego miasta. XIX-wieczny kronikarz Rieck informował, że do świdnickiego zamku należała wieża obronna, przylegająca do murów miejskich, do której z zamku prowadził kryty ganek. Na ile jest to wyraz romantycznych wizji owego autora, a na ile twierdzenie to pokrywa się z prawdą, trudno dziś orzec. Wieża ta w każdym razie według Riecka stać miała jeszcze w 1818 r.

W okresie średniowiecza istniało niezmiernie interesujące prawo azylu. Przestępca, który chciał unkinąć aresztowania i należnej kary uciekał do kościołów lub klasztorów. Prawo to dotyczyło także świdnickiego zamku. Zachowała się bowiem wzmianka, że w roku 1388 r. gracz, który posługiwał się fałszywymi kośćmi do gry, schronił się „in das Haus der Frau Herzogin” („do domu pani księżnej”), aby ujść przed ramieniem sprawiedliwości.

Zamek ze względu na bardzo małe rozmiary, pomimo że pełnił funkcję siedziby księżnej i jej dworu, nazywany był po prostu „Haus” (dom). Jak wykazał niedawno w swych badaniach poznański historyk zajmujący się intensywnie badaniem historii księstwa świdnicko-jaworskiego zamek w Świdnicy był ulubioną dla księżnej Agnieszki. Choć księżna lubiała, nawet w podeszłym wieku, odwiedzać swe pozostałe siedziby i przebywać na dworach lokalnego rycerstwa, to święta Bożego Narodzenia (aż po Nowy Rok) zawsze spędzała w Świdnicy.

Widok zamku z 1650 r. Dobrze widoczne dwie wieże.


Zamek położony w najwyższym miejscu w mieście był punktem orientacyjnym, podobnie jak mury i bramy miejskie, według którego w księgach miejskich opisywano parcele i domy. Z 1440 r. pochodzi wzmianka „dem Hause gegenüber“ – czyli „naprzeciwko zamku”.

Po śmierci księżnej Agnieszki (1392 r.) księstwo świdnicko-jaworskie przypadło ostatecznie w udziale Czechom, wówczas to świdnicki zamek przestaje pełnić funkcje rezydencjonalne. Królowie czescy osadzają na zamku swych burgrabiów, wśród nich wymienieni zostali Heinrich von Buchwald, Gunzel Kirschberg (1402 r.) i Lorenz Hertel (1443 r.).

Mennica w zamku

Gdy w roku 1511 Świdnica przystąpiła do tzw. Związku Monetarnego podpisanego przez książąt śląskich i śląskie stany, w naszym mieście doszlo do zamieszek. Motłoch szturmem wziął wówczas zamek, w którym ze względów bezpieczeństwa umieszczono mennicę. To samo powtórzyło się kilka lat później, gdy mistrzem mennicy mianowany został świdnicki mieszczanin Paul Monau. Król zażądał od miasta odszkodowania za zniszczenia.

9 maja 1528 r. kolejny pożar strawił zamek. Wraz z lennem w postaci licznych majątków ziemskich, a nawet wsi, był on odtąd przekazywany kolejnym śląskim rodzinom jako dobro zastawne. I tak 6 czerwca 1535 r. Ferdynand I poinformował radę miejską w Świdnicy, że przekazuje świdnicki zamek dr. Franzowi Grimmowi, oczywiście za określoną sumę zastawu. Lecz ponieważ zamek „był zarzucony nieczystościami i stał się ruiną, podjęto jego odbudowę. Grimm jak pan zastawny otrzymał subwencję od miasta w wysokości 30000 cegieł i 24 dobrze ociosanych belek, jako pomoc przy odbudowie zamku. Renowację ukończono w 1537 r., o czym świadczy wspaniały – wymagający jednak prędkiej renowacji – portal przy wejściu do domu zborowego Kościoła Zielonoświątkowego. Na belce inskrypcyjnej umieszczonej poniżej jednogłowego orła – znaku herbowego Ferdynanda I – wykuto następującej treści tytulację tego władcy: Ferdinand von gottes gnade: Ro: Hun: und Boheä konigk infant in Hyspa Ertzhertzog zcu Ostreich Marggraff zcu Mehern Hertzog in Slesien und Margkgraff zcu lausitz etc. (Ferdynand z Bożej łaski: król rzymski, węgierski i czeski, infant w Hiszpanii, arcyksiążę austriacki, magrabia Moraw, książę na Śląsku i margrabia na Łużycach itd.). Jako następni właściciele dzierżawy zamkowej pojawiają się członkowie rodziny von Gellhorn; w roku 1563 lenno zamkowe posiadał już Dietrich von Mühlheim, który był uciążliwym sąsiadem dla miasta. Nakazał on bowiem w 1577 r. wybić furtkę z zamku przez mury miejskie, które przebiegały tuż obok dawnej siedziby książąt świdnicko-jaworskich. Niezwykle ciakwy jest epizod związany ze śmiercią tegoż von Mühlheima, o którym piszą świdniccy kronikarze. Zmarł on 30 marca 1591 r., pogrzeb odbywał się 13 kwietnia tegoż roku. Trumna z jego ciałem była niesiona na przemian przez 12 szlachciców w żałobnych strojach; lecz ponieważ była ona wykonana z cyny, a zatem bardzo ciężka, dlatego też „szlachcice ci bardziej zwymyślali i przeklinali niżby się modlili.”

Nie byłoby historii Świdnicy bez wzmianki na temat piwowarstwa, tak też nie może być historii świdnickiego zamku bez poruszania tego tematu. Świdnicki zamek posiadał prawo warzenia 10 warów piwa rocznie. Przywilej ten wywoływał często spory między właścicielami lenna zamkowego a radą miejską Świdnicy. Ostatecznie ciągnący się przez całe lata spór w tej kwestii zakończono 14 kwietnia 1614 r., kiedy to Nikolaus von Burghaus odsprzedał przywilej warzenia piwa świdnickiej radzie miejskiej za sumę 1000 talarów.

W roku 1597 Nikolaus Thomas napisał w swej słynnej „Pieśni pochwalnej o mieście Świdnicy”, że pamięta zamek (utwór swój pisał on przebywając na studiach w Lipsku) jako „odpowiednie mieszkanie dla wróbli i złodziejskich kawek”. Musiał on już wówczas być w opłakanym stanie.

Kolejnym właścicielom zamku, który dotkliwie ucierpiał zapewne w czasie wojny trzydziestoletniej, nie udało się odremontować tego obiektu.

Klasztor kapucynów wzniesiony na miejscu dawnego zamku (widok z 1745 r.)


Rodzina von Nostitzów, której przekazano zamek za zasługi poczynione na polu kontrreformacyjnym, zarzuciła wszelkie pomyśły o odbudowie zrujnowanego zamku. Hrabia Rzeszy Christoph Wenzel von Nostitz przekazał w 1676 r. budowlę zamkową zakonowi kapucynów, którzy w 1680 r. po rozebraniu resztek zamku wybudowali na tym miejscu nowy budynek klasztorny, a w 1682 r. nowy kościół (obecnie kościół Zielonoświątkowy przy ul. Zamkowej). Obecnie jedyną pamiątką po dawnej świetności zamku jest wspomniany powyżej portal zamkowy z 1537 r.

autor: Sobiesław Nowotny
źr: Nowy Tygodnik Świdnicki 24.02.2009
zgodę na opublikowanie artykułu (była wymagana) udzieliła pani Agnieszka Dobkiewicz z redakcji gazety, bardzo za nią dziękuję
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group