Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wrocław - Zamek Piastowski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10903
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Mar 14, 2009 4:27 pm    Temat postu: Wrocław - Zamek Piastowski Odpowiedz z cytatem

Zwany też jako Zamek Książęcy.
Na Ostrowie Tumskich już we wczesnym średniowieczu powstał gród obronny. Stanowił on siedzibę pierwszych Piastów. Składał się on z podgrodzia i siedziby książęcej. Na podgrodziu już ok.. 1000 roku wzniesiono romańską katedrę. Obok nie powstał murowany dwór biskupi, a od XII wieku rozpoczęto wznosić kolejne budynku murowane. Obecnie jedyną pozostałością tego zamku jest kaplica św. Marcina. Zdaniem Małachowicza zamek romański z okresu od końca XII wieku do połowy XIII wieku składał się z trójbocznego narysu wałów drewniano-ziemnych, w których obrębie stały inne budynki. Były to: dwór biskupi, romański pałac książęcy i położona obok niego osiemnastoboczna kaplica. Budowle te powstały w latach 1163-1201 z inicjatywy Bolesława Wysokiego. Obok znajdowały się zabudowania opactwa z kaplicą św. Marcina. W latach 1242-1266 stare obwałowania drewniano-ziemne zastąpiono murowanymi. Mury obwodowe zamku wzmocniono basztami. U schyłku XIII wieku na obszarze Ostrowa Tumskiego coraz bardziej rosła rola duchowieństwa. Henryk IV erygował kolegiatę i wyspa została podzielona na część zachodnią - książęcą i wschodnią 0 biskupią. Po śmierci Henryka IV zamek użytkowany był coraz rzadziej. Odtąd ostrów tumski stał się ośrodkiem władzy biskupiej. Wg Chorowskiej zabudowa romańskiego zamku składała się z cylindrycznego donżonu pałacowego (dawniej uważanego za 18-boczną kaplicę) towarzyszącego mu budynku mieszkalnego (interpretowanego wcześniej jako relikt opactwa) i 4-bocznej kaplicy książęcej z prezbiterium. W latach 70-tych XX wieku niektóre relikty zamku odsłonięto i wyeksponowano.

obwarowania wczesnośredniowiecznego grodu na Ostrowie Tumskim


rozwój obwarowań grodu z oznaczeniem miejsc odkryć ich reliktów


rekonstrukcja wału obronnego grodu wg. Cz.Lasoty


Zamek Piastowski/Książęcy (A) na tle współczesnej zabudowy Wrocławia


plan zamku na Ostrowie wg. E.Małachowicza 1994


rekonstrukcja planu zamku romańskiego z XIII wieku: 1-pałac, 2-kaplica romańska, 3-opactwo, 4-kaplica św. Marcina, 5-łaźnia, 6-piec, 7-wały obronne, 8-kuchnia, 9-kaplica późnoromańska, 10-droga wiodąca ze szlaku do podgrodzia, 11-miejsce kościółka sw. Piotra i Pawła, 12-brama Grodzka, 13-brama Wodna


rekonstrukcja planu zamku gotyckiego z końca XIII wieku: 1-pałac, 2-zabudowa przy kaplicy późnoromańskiej (a-kuchnia, b-łaźnia, c-piec) , 3-trakt komunikacyjny pałacu, 4-miejsce kaplicy św. Marcina, 5-dworska kaplica gotycka, 6-opactwo, 7-kaplica grobowa, 8-nie dokończony klasztor Cysterek, 9-mury obronne, 10-droga wiodąca ze szlaku do podgrodzia, 11-baszta zachodnia, 12-brama Grodzka, 13-brama Wodna, 14-baszta południowa, 15-kościół św Krzyża.


Ostrów Tumski na planie J.D.Schleuna z 1741 roku


rekonstrukcja zamku romańskiego z XIII wieku


rekonstrukcja zamku gotyckiego z końca XIII wieku


pozostałości zamku na Ostrowie na rysunku Wernera z 1562 roku


wieża przybramna zamku na Ostrowie w 1824 roku na rysunku H.Mutzla
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian44
Rycerz


Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 542

PostWysłany: Nie Paź 07, 2012 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(21 maj 2008)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1204
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Lis 06, 2012 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oprócz niezbyt ciekawych zdjęć kościoła Św. Marcina załączam ciekawą planszę/tablicę informującą o trawjącej przebudowie Klasztoru Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Jak wynika z informacji zawartych, po przebudowie eksponowane mają tam być relikty zamku romańskiego oraz gotyckiego. Dużo więcej nie wiem - na drugiej, żółtej tablicy pisało, że koniec inwestycji planowany jest na 30 listopada, więc może nie długo będzie otwarcie. Póki co tyle co piszą w internecie:
Cytat:

Konkretyzuje się koncepcja CENTRUM PIASTOWSKIEGO. O jego roli w pielęgnowaniu tradycji i dorobku kulturowego Wrocławia rozmawiano 3 lipca 2012 r. Rada Prowincji zaprosiła sojuszników Zgromadzenia, aby w gronie specjalistów różnych branż - archeologów, architektów, inżynierów, prawników, twórców wizerunku, dziennikarzy, animatorów kultury i in. zastanowić się nad przyszłością Domu Zakonnego.
Pod jego skrzydłami rozwija się bowiem interesująca i unikatowa idea utworzenia w tym rejonie Ostrowa Tumskiego niezwykłego obiektu, który ma ambicje promowania historycznych i architektonicznych walorów Zamku Piastów Śląskich. Na podwalinach budowli, której początki sięgają XII wieku rodzą się nowe funkcje Domu Zakonnego - poza religijną, hotelową również - turystyczna, ekspozycyjna, koncertowa.
CENTRUM PIASTOWSKIE stanie się wieloelementową atrakcją dla turystów przyjeżdżających do Wrocławia, dla uczestników pielgrzymek klasztornych oraz dla mieszkańców miasta. Razem z planowanym Muzeum Henryków Śląskich, składową Centrum - będzie jednostką komercyjną.
Podczas realizacji Projektu RPO WD równolegle trwają prace wykopaliskowe i restauratorskie. Jest pomysł, aby wszystkie odkryte relikty eksponować, nadając im odpowiednią, nowoczesna oprawę. Od ul. Świętokrzyskiej wchodziłoby się na teren odnowionego ogrodu i tu miałyby zaczynać się różne „ścieżki” muzealne. Zwiedzający obejrzeliby m.in. pozostałości starego zamku (Henryk Probus nazywał go „moim zamkiem”) - posadowione i już częściowo zdokumentowane do ok. 2 m głębokości (warto dodać, że ok. 5 m poniżej obecnego poziomu obiektu znajdują się pierwsze historyczne mury). Za parę lat być może uda się (a to wymaga rozkopania ul. Św. Marcina) zrobić przejście do kościoła pod tym wezwaniem, który za czasów Henryka Probusa był kaplicą zamku (prowadził do niej krużganek, na drodze którego znajdowała się jeszcze jedna kaplica). Takie odsłonięte labirynty stałyby się znakomitą atrakcją historyczną i turystyczną.
Uczestniczy spotkania, jak zawsze poruszeni zabytkową rangą tego miejsca, puścili wodze fantazji. Wyobraźnię trzeba mieć lecz poczucie realizmu - przede wszystkim. Tak ogromne przedsięwzięcie musi mieć stały dopływ środków finansowych. Rozmawiano o różnych programach unijnych, ministerialnych itp. Przedstawiciele Sióstr z Prowincji w Opolu podkreślali, że obiekt we Wrocławiu ma być pierwszym, który zacznie generować dochody. Taki wniosek płynie po dokonanym wiosną br. przeglądzie wszystkich nieruchomości Zgromadzenia. Miejsce we Wrocławiu, w jego zabytkowym jądrze ma potencjał lecz aby go wydobyć i wykorzystać należy dysponować solidnym zapleczem budżetowym. Dlatego wielokrotnie podczas dyskusji zgłaszano postulat wykonania biznes planu (z oceną ryzyka, stopą zwrotu itd.) - najpierw dotyczącego części hotelowej, która ma ruszyć od stycznia 2013 roku,
a następnie innych części, które rodzą się w śmiałych wizjach i trafnych pomysłach.
Podkreślano aspekty charyzmatu Zgromadzenia, którego celem jest oświata młodego pokolenia. Marka „NOTREDAMKI” powinna kojarzyć się z szeroko rozumianymi celami edukacyjnymi. A takie właśnie walory ma i takie cele stawia sobie CENTRUM PIASTOWSKIE.

Źródło: http://ssnd-wroclaw.pl/wydarzenia.html

Cytat:
Obecnie jedyną zachowaną budowlą zamkową jest kościół św. Marcina (na planie 8-boku, z wydłużonym prezbiterium, z wydatnymi przyporami), odbudowany w zmienionym kształcie po ostatniej wojnie. Wyeksponowane są także relikty muru, m.in. biegnącego wzdłuż Odry, z reliktami budowli pałacowej z końca XIII w. Najważniejsze części zamku – fundamenty zagadkowej budowli 18-bocznej i budynków przyległych kryją się w piwnicach i przyziemiu (częściowo odsłonięte) klasztoru Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Niedawno podjęto kolejne badania archeologiczne na terenie klasztoru, przygotowujące do przebudowy obiektu i nowej aranżacji ogrodu („Ogród Edukacji i Dydaktyki Ekologicznej”), ze znacznie pełniejszą, niż obecna, ekspozycją znanych (i, być może, nowo odkrytych) pozostałości romańskiej i gotyckiej rezydencji Piastów wrocławskich.

Źródło:
http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/o-szlakach/szlak-dolnoslaskich-zamkow-i-palacow/opis-glownych-obiektow-na-szlaku/wroclaw-klasztor-siostr-szkolnych-de-notre-dame-jako-relikty-pn-czesci-d-palacu-zamku-piastowskiego/


Może być ciekawie Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 987

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczy się co? Kostką brukową wyłożą alejki aby zaznaczyć gdzie są mury? Bo jakoś nie moge uwierzyć by ktoś się porwał na odkopanie i ekspozycję tych reliktów, zwłaszcza w takim kraju jak Polska.
W piwnicach klasztoru zachowały się spore fragmenty budowli romańskiej i gotyckiej, co widać na zdjęciach na Hydralu, ale czy siostrzyczki pójdą po rozum do głowy, żeby to udostępnić?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1204
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem tyle co z planszy i tych dwóch źródeł internetowych.
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 987

PostWysłany: Pon Wrz 09, 2013 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek zwiedzałem podczas "Nocy Kościołów", a w zasadzie to jeszcze w ciągu dnia, przed oficjalnym otwarciem, bez tłumów statystów i opieki przewodnika. Po zadzwonieniu do bramy wpuściła mnie siostra furtianka (tak się to chyba nazywa) i pokazała gdzie mogę sobie pochodzić, za co później dostała burę, bo przed 19-tą nikogo mieli tam nie wpuszczać.
Udostępnione do zwiedzania są piwnice z reliktami romańskimi i podwórzec ze ścianą wczesnogotyckiego zamku. Wszytko jest ładne, nowe, czyste, ciekawie oświetlone, brakuje tylko tabliczek z opisem co dokładnie przedstawiają konkretne relikty, ale to szczegół, bo jakby powiedział klasyk "cegły jak cegły"...Do tego zwiedzanie nic nie kosztuje, więc warto wrzucić symboliczną złotówkę do "skarbonki", bo w dzisiejszych czasach to rzadkość. (fot. czerwiec 2013)

Widok ogólny na "atrapę" od strony podwórza


Budynek klasztoru wraz z wyeksponowaną XIII-wieczną ścianą zamku wczesnogotyckiego od strony podwórza


Odsłonięte spod tynku fragmenty ścian widziane z podwórza ZOL-u (również wchodzimy po naciśnięciu dzwonka do bramy)


Ściana z zamurowanym oknem


XIII-wieczna ściana zamku. Wykusz jest późniejszy, ale też średniowieczny


Atrapa, czyli "wyeksponowane" XIII-wieczne mury zamku wczesnogotyckiego


A teraz hop, siup i ciup i jesteśmy w środku. Najpierw "Komnata Jadwigi" mieszcząca się w wykuszu


A tu jakaś piwniczka


Fragment wczesnogotyckiej ściany w podziemnej ekspozycji


No i mamy pierwszy relikt romański, tj. fundament pałacu


Potem połowę filara 18-bocznej kaplicy romańskiej


Kawałek fundamentu jej ściany


A potem jeszcze jeden


Elegancko widoczne nawarstwienia zamku wczesnogotyckiego na reliktach romańskich


A teraz wyskakujemy na zewnątrz i patrzymy na "wyeksponowane" za komuny relikty zamku wczesnogotyckiego. O tu jest mur obwodowy, kawałek baszty południowej i kościół św. MarcinaKościół oczywiście był zamknięty, mimo że niedziela, a i tłumy turystów wokoło..


Na koniec zarys wieży przybramnej uwieczniony w chodniku


EDIT:
Po przejrzeniu zasobów odkryłem takie oto fotki z nieistniejącej już strony na której pokazano jak postępowały prace remontowe. Na zdjęciu ściany zamku (na 2-gim zdjęciu widać watek wendyjski), niestety wygląda na to, że poza ekspozycją.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1204
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Maj 16, 2016 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://medievalis.przewodnikwroclaw.eu/2016/05/tajemnice-ogrodu-siostr-szkolnych-de-notre-dame-na-ostrowie-tumskim-wroclawiu/
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 987

PostWysłany: Wto Maj 17, 2016 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie toto ktoś opisał. Ciekawe tylko, czy za naszego żywota to udostępnią do normalnego zwiedzania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10903
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 16, 2017 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek Piastowski we Wrocławiu ws świetle najnowszych badań

Dnia 7 czerwca 2017 r. na zebraniu wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w murach arsenału wrocławskiego gościła prof. Małgorzata Chorowska, specjalistka z zakresu architektury średniowiecznej. Profesor wygłosiła wykład na temat reliktów zamku piastowskiego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu w świetle najnowszych badań.

Prace prowadzone tu w latach 2011-12, 2014 pozwoliły uzupełnić i zweryfikować tezy zaproponowane przez naukowców zajmujących się wymieniony obszarem badawczym w latach wcześniejszych, między innymi prof. E. Małachowicza, a także zaowocowały powstaniem trasy turystycznej i udostępnieniem części reliktów dla zwiedzających. Pozostało jednak jeszcze wiele do zrobienia. Podczas spotkania została zaakcentowana paląca potrzeba niezwłocznego ratowania bezcennych reliktów, odsłoniętych w ogrodzie klasztornym Sióstr Szkolnych de Notre Dame w 2014 r., które do tej pory pozostają pod gołym niebem, narażone na działanie czynników atmosferycznych. Relikty mają już niewiele czasu. Mogą pod gołym niebem przetrwać 6 sezonów nim ulegną destrukcji, połowa cennego czasu już minęła.. Zgromadzenie nie jest w stanie pokryć kosztów prac związanych z zabezpieczeniem reliktów i udostępnieniem ich dla zwiedzających. Konieczna jest dotacja ze skarbu państwa.

W podziemiach klasztornych, udostępnionych dla zwiedzających, możemy zobaczyć między innymi relikty budowli osiemnastobocznej, która w świetle najnowszych badań, powstała w 3 tercji XII w. jako rezydencja księcia Bolesława Wysokiego. To najnowsza interpretacja reliktów, zaprezentowana przez profesor M. Chorowską. Funkcja budowli budzi jednak nadal kontrowersje. Profesor Edmund Malachowicz, który badał relikty w latach siedemdziesiątych, zaprezentował tezę o sakralnym przeznaczeniu tej budowli. Koncepcja ta po dziś dzień ma swoich zwolenników, choć wydaje się, że pozostają oni w mniejszości. Średnica wieży mieszkalnej Bolesława Wysokiego wynosi blisko 25 m, co czyni ją największą tego typu budowlą w ówczesne Europie. Zachowały się relikty filarów fundamentowych oraz filara centralnego a także muru płaszczowego, który zabezpieczał budowlę od strony północnej. Za panowania Henryka I Brodatego i jego małżonki, Jadwigi Diessen-Andechs, zaliczonej w 1267 r. w poczet świętych kościoła katolickiego, doszło do przebudowy zamku wrocławskiego. Budowla osiemnastoboczna została wówczas częściowo wyburzona a jej miejsce zajął prostokątny pałac z masywną czworoboczną wieżą usytuowaną w jego północno-wschodniej części. Południowa ściana tego pałacu widoczna jest częściowo w podziemiach klasztornych a częściowo w wykopie w ogrodzie. Zachodnia część wieży wraz z podpiwniczeniem została odsłonięta w 2014 r. podczas wykopalisk archeologicznych w ogrodzie, jej wschodnia część pozostaje pod ziemią. Najprawdopodobniej za panowania Henryka Brodatego powstała na dziedzińcu kaplica, której relikty nie zostały odsłonięte podczas ostatnich badań. Usytuowane są na terenie dwóch zakonów, sióstr de Notre Dame i sióstr Nazaretanek. Wnuk Henryka Brodatego, Henryk III Biały otoczył teren zamku murowanymi fortyfikacjami, zastępując nimi dawny drewniano-ziemny wał. Także i one dostępne są dla zwiedzających w piwnicach klasztornych. Okres największej przebudowy i rozkwitu zamku przypada na panowanie księcia Henryka IV Probusa. Powstał wówczas potężny gotycki zamek, określany niekiedy jako śląski Wawel. W miejscu dawnej budowli osiemnastobocznej wzniesiono imponującą aulę na planie ośmioboku, ujętą od północy i południa potężnymi przyporami, których długość sięgała 5 metrów. Całość przebudowanego pałacu przypomina założenie tego typu znajdujące się w dawnym Akwizgranie. Na dziedzińcu ruszyła wówczas budowa kolejnej kaplicy, która w zmienionej formie przetrwała do naszych czasów jako kościół św. Marcina. Relikty zamku Henryka IV Probusa widoczne są zarówno w podziemiach klasztornych jak i w wykopie w ogrodzie.

Po bezpotomnej śmierci Henryka IV Probusa nastąpił okres walk o władzę na pozostawionych przez niego ziemiach. Książęta na Ostrowie już nie rezydowali. Zamek przeszedł w użytkowanie kleru, z czasem został rozebrany a na jego miejscu powstały kurie kanonickie. Także relikty tych ostatnich możemy zobaczyć w budynku klasztoru i w wykopie w ogrodzie.

Po wykładzie rozgorzała dyskusja na temat sposobu datowania zabytków zespołu oraz formy jego konserwacji i ewentualnej rekonstrukcji. Pojawiły się głosy na rzecz odbudowy i rekonstrukcji zamku z etapu jego przebudowy dokonanej przez Henryka IV Probusa. Projekt niezwykle kosztowny i ryzykowny. Rekonstrukcja stanowi silną ingerencję w oryginalne relikty, zaburza ich substancję i zawęża pole badawcze dla przyszłych pokoleń. Mniej kosztownym i bezpieczniejszym dla zabytku rozwiązaniem byłoby jego zabezpieczenie, zadaszenie, udostępnienie zwiedzającym i zainstalowanie pomocy multimedialnych, które obrazowałyby poszczególne fazy rozbudowy zamku.

Jolanta Szczepańska
17.06.2017
źr:http://historykon.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group