Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szczecin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 29, 2008 12:37 pm    Temat postu: Szczecin Odpowiedz z cytatem

Na budowie Kaskady odkryto bastion
Glos Szczeciński 21 lipca 2008

Na budowie nowej Kaskady natrafiono na mury z okresu, gdy Szczecin był twierdzą. Znamy już dalsze szczegóły.
- To nie fort Wilhelma ani też pozostałości fosy między fortami, jak początkowo sądzono - mówi Andrzej Feliński z Muzeum Narodowego Szczecina. - Po analizie starych planów, z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że są to pozostałości Bastionu Kawalerzystów.

Nadal prowadzone są prace odsłaniające mur. Ze względu na ich głębokość (6 metrów) koparka miała utrudniony dostęp i musiały pójść w ruch łopaty.

- Dziś mamy zastój, bo inwestor, firma ECE zabrała pracowników do innych prac - mówi archeolog Sławomir Sławiński. - Dotarliśmy jednak do spodu muru. W najbliższych dniach sporządzimy dokumentację całości.

Mur przejdzie też badania historyka architektury Tani Balcerzak. To ona zinwentaryzuje całe znalezisko, nim zostanie zburzone. A tak ma się stać, gdy konserwator miejski wyda na to zgodę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że niestety nie będzie robił trudności.

- Może szkoda - mówi Andrzej Feliński. - W Gdańsku przy restaurowaniu hali handlowej odsłonięto stare fundamenty. Zachowano je, a nawet kopie znalezisk wyeksponowano za szybą. Robi wrażenie.

Mury odsłonięto w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna był park przylegający przed wojną do budynku Towarzystwa Ziemskiego (dziś PKO). Obok znajdują się zasypywane już (za zgodą konserwatora miejskiego) piwnice, które wcześniej odsłonięto. To podpiwniczenia zakładów odzieżowych G.Feldberga (po wojnie zakłady "Odra") oraz Haus Ponath (dawnej Kaskady).

Mur sięga 6 m w głąb ziemi i ma metr grubości. Zbudowany został z cegieł o wymiarach 32x15 cm, które dziś można zobaczyć tylko oglądając Stary Ratusz na Podzamczu.

- Gdy rozbierano mury miejskie po 1700 r., cegły wykorzystano do budowania nowych fortyfikacji, w tym wzmocnienia Bastionu Kawalerzystów - opowiada Andrzej Feliński. - Można go oglądać na rycinach już z roku 1594.

Prace archeologiczne zostaną wznowione za kilka dni. A być może po ich ukończeniu i zrobieniu dokumentacji, mury znikną raz na zawsze. A szkoda, bo takich zabytków Szczecin posiada niewiele.
autor: Marek Rudnicki

Ten mur zniknie za kilka lub kilkanaście dni, o ile miejski konserwator zabytków (a wszystko na to wskazuje) wyda zgodę na jego rozebranie.
(Andrzej Szkocki)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2009 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszymi umocnieniami szczecińskiego grodu były prawdopodobnie wały drewniano – ziemne z palisadą zbudowany w połowie IX stulecia
Obwarowania miejskie w Szczecinie zaczęto budować w drugiej połowie XIII wieku. Mury średniowiecznego Szczecina liczyły 2510 m, w tym 610 m nad Odrą. Posiadały 4 bramy główne: Młyńską (niem. Mühlentor), Świętego Ducha (niem. Heiligegeisttor), Pasawską (niem. Passauertor) i Panieńską (niem. Frauenthor). W XV w. bramy przebudowano, dodając przedbramia. Obok bram obwarowania posiadały 7 baszt okrągłych, 14 kwadratowych, 1 sześciokątną i 15 półbaszt, tj. baszt otwartych. Od strony Odry znajdowało się kilka furt wodnych. Wokół murów przebiegała fosa wodna o głębokości 30-35 łokci, szerokości dna około 57 łokci, a przy górnej krawędzi ok. 80 łokci. Opodal znajdowała się Brama Panieńska, która zamykała Stare Miasto od północy.
Do nowożytnych fortyfikacji włączono trzy gotyckie bramy: Św. Ducha (od południa), Panieńską (od północy) i Młyńską (od północnego zachodu). Brama Passawska nie pełniła już swoich funkcji.

Baszta Panieńska (niem. Frauenturm) w Szczecinie zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy (niem. Sieben Mänteln Turm), leży w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt Pomorskich przy ulicy Panieńskiej 47. Wałem ziemnym z bastionami objęta została również Łasztownia, a na Kępie Parnickiej w latach 1631 – 1632 zbudowano dwa dzieła rogowe. Oblężenie miasta przez siły cesarskie i brandenburskie w 1659 roku przyniosło za sobą wielkie zniszczenia w systemie obronnym. Wkrótce po zwinięciu oblężenia, przystąpiono do naprawy uszkodzonych fragmentów. Zrezygnowano wtedy z odbudowy umocnień średniowiecznych, a w południowo – zachodniej części obwarowań wybudowano Bramę Nową, która zastąpiła wspomnianą wcześniej Bramę Passawską. U kresu okresu szwedzkiego Szczecin broniony był obwarowaniami wzmocnionymi dziewięcioma bastionami (licząc kolejno od Odry po stronie południowej: Ślimaczym, Zielonym, Passawskim, Królewskim, Górnym Rycerskim, Młyńskim, Piotrowym, Kagena i Panieńskim). Mury średniowieczne zostały zniszczone głównie podczas rozbudowy twierdzy.

Baszta Panieńska przed 1945 rokiem


Brama Panieńska


Nowa Brama Panieńska


Brama Passawska


Brama Świętego Ducha


Brama Młyńska


Szczecin na mapie Merlana na początku XVII wieku


Plan Twierdzy Szczecin

(źródło w części:http://www.sedina.pl)

Relikty średniowiecznego miejskiego muru obronnego z basztą "Wittkop" zachowały się przy ul. Św. Ducha 5, 5a, 5b
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 15, 2009 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widok Szczecina na mapie G. Brauna i F. Hogenberga w 1588 roku


plany XVIII-wieczne

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lut 23, 2014 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baszta Okrągła, baszta cylindryczna, nakryta spiczastym hełmem. Położona w ciągu muru miejskiego przylegającego do klasztoru Franciszkanów, pomiędzy rzeką Odra Odrą a Bramą Świętego Ducha. Prawdopodobnie powstała od podstaw w drugiej połowie XV wieku po wyburzeniu istniejącej w tym miejscu otwartej baszty łupinowej (w czasach Warcisława X, 1467 rok)

To wyjątkowa perełka i musi być zachowana [...] nigdzie indziej nie dokopaliśmy się do murów obronnych - mówi o odkrytej dwa tygodnie temu średniowiecznej baszcie Ryszard Kotla. Czy tak się stanie, nie wiadomo. Archeolodzy wciąż badają odkrycie. Świetnie zachowane XIV-wieczne fundamenty znaleziono na prywatnej działce przy ul. św. Ducha

W maju 2004 miejscowa prasa doniosła, ze przy ulicy Świętego Ducha, na placu obok kościoła św. Jana Ewangelisty, odkryto fragmenty średniowiecznych murów obronnych i fundamenty baszty. O obecności w tym miejscu jej resztek pisał już w 1925 roku C. Fredrich, który w swojej pracy o zachowanym fragmencie muru miejskiego przy ul. Kłodnej. wspomina o fundamentach baszty średniowiecznej w piwnicach bocznego skrzydła kamienicy przy ulicy Klosterstraße 2, widocznych również z zewnątrz na parceli przy Heiligegeiststraße 8. Zabytkowe mury znajdowały się na głębokości 3 m pod ziemią. Odkryty fragment fundamentów baszty miał 3,25 m wewnętrznej średnicy, a grubość jej muru wynosiła 1,70 m. Grubość odsłoniętego muru miejskiego wynosiła 1,10 m. Cylindryczna baszta stała na dwóch warstwach kamienia. Zachowała się również dolna część baszty wykonana z cegieł. Jej dno było wyłożone kamieniami. Po wypompowaniu zalegającej na dnie wody znaleziono 4 kamienne kule armatnie, czaszkę ludzką i kości, oraz resztki ceramiki pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku. Po zinwentaryzowaniu i naniesieniu na mapy geodezyjne mury rozebrano. Stanął na nich budynek mieszkalno-usługowy (ul. Św. Ducha 5,5a,5b). Ponieważ zewnętrzna południowa ściana nowego budynku przechodziła równo przez środek baszty, zgodnie z decyzją konserwatora jej obrys został odtworzony na poziomie chodnika. Wewnątrz budynku przebieg muru obronnego i drugie półkole baszty odwzorowano na posadzce podziemnego garażu, pod którą pozostały zabytkowe fragmenty ich fundamentów.

Położenie Baszty Okrągłej przy Bramie Świętego Ducha


Odkryty fragment fundamentów Baszty Okrągłej oraz muru miejskiego z XIV wieku (stan z czerwca 2004 roku)




Obrys części Baszty Okrągłej przy Bramie
Świętego Ducha odtworzony na zewnątrz budynku na poziomie chodnika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie Mar 09, 2014 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji spaceru świetnie oznakowanym szlakiem turystycznym natrafiłem na kilka obiektów. Zdjęcia z lipca 2013.

Brama portowa:



Fragmenty muru obronnego w pobliżu ul. Podgórnej (niestety zarośnięte):



Baszta Panieńska (obecnie biuro architektów):



Brama Królewska:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 12, 2014 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mur przy Podgórnej


relikty przy Św. Ducha




Baszta Panieńska


Brama Królewska


Brama Portowa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum