Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kraków (Nowa Huta) - klasztor cystersów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2011 3:23 pm    Temat postu: Kraków (Nowa Huta) - klasztor cystersów Odpowiedz z cytatem

Kościół budowany przez prawie 70 lat nosi cechy romanizmu i wczesnego gotyku.
Najstarsze jest romańskie prezbiterium i kaplice boczne powstałe w latach 1226-1241. Jako budulca użyto cegły w układzie wendyjskim, a do detalu piaskowca. Wschodnia ściana prezbiterium została przekształcona w XIV wieku i z tego okresu zachowała się triada gotyckich okien.
Kolejny etap budowy kościoła obejmował transept i wschodnie przęsła nawy, kończy go konsekracja kościoła w 1266 roku. Z tego czasu pochodzi portal w południowej ścianie nawy wiodący do krużganka. Zachodnią partię nawy ukończono już u schyłku XIII wieku.
Okna romańskie widać w kaplicach bliźnich a także w transepcie i w pierwszym przęśle nawy głównej. Całość oplata fryz arkadowy. Na północnym szczycie ramienia transeptu widoczne biforialne okienko.
Wewnątrz, w kaplicach bliźnich zachowało się kilka kolumn wraz z prostymi (w większości) kapitelami oraz pisciny w kaplicach południowych.
Najlepiej kościół wygląda w porze bezlistnej od strony ogrodów klasztornych, które z reguły też są zamknięte. Ostatnimi czasy pojawiła się na bramie kartka z informacją kiedy będą otwierane, z tego co kojarzę to w każdy piątek, można wtedy spróbować. Niemniej jednak, zbliża się koniec września, a co za tym idzie odpust, w czasie którego ogrody całymi dniami stoją otworem i jest to najlepszy okres na ich zwiedzanie.

Klasztor.
Najstarsze jest skrzydło wschodnie i fragment skrzydła południowego (tzw. Kominek), czyli dawna kuchnia, powstałe przed najazdem tatarskim w 1241 roku. W skrzydle wschodnim zachowała się sień i zakrystia oraz mury zewnętrzne kapitularza - najlepiej widoczne od zachodu wraz z dwoma biforiami i zamurowanym obecnie oculusem. Wnętrze kompletnie przekształcono w baroku i nie ma po co tam wchodzić, zresztą i tak jest zamknięte. W tygodniu, żeby wejść na krużganki trzeba iść przez zakrystię (kościół na szczęście zawsze jest otwarty). W niedziele, drzwi z nawy na krużganki są otwarte.
W skrzydle południowym zachował się romański budynek dawnej kuchni, tzw. Kominek, a w nim szczelinowe okienko oraz fragment ostatnio odkrytego zamurowanego okna. Zachodnia ściana tego budynku stanowi wschodnią ścianę refektarza pochodzącego już z ostatniej ćwierci XIII wieku. W ścianie tej widnieje zamurowany oculus. Do środka wejść trudno, bo to już miejsca objęte klauzurą. Ja miałem odrobinę szczęścia i do środka wpuścił mnie miły sympatyczny braciszek rozumiejący czym jest pasja.
Skrzydło zachodnie pochodzi z ostatniej ćwierci XIII wieku. W fasadzie głównej licznie zachowane wąskie, rozglifione okienka.
Ostatnim elementem XIII wiecznej architektury opactwa jest Kaplica Opacka wzniesiona u schyłku stulecia z cegły w układzie gotyckim do ok. 1 metra wysokości a wyżej wendyjskim. Jej ściana północna to romańska ściana sieni, widać tam zamurowany portal romański, a ściana zachodnia to ściana Kominka ze szczelinowym oknem. Do Kaplicy da się wejść w czasie próby chóru, w niedziele ok.10-11.

Widok od strony ogrodów (marzec 2010)


Widok na kaplice północne i transept od strony ogrodów


Fryz arkadowy i biforium w transepcie


Prezbiterium


Kaplice bliźnie południowe


Piscina i kolumna narożna w kaplicy południowej


Kaplica północna


Nawa południowa


Okienko romańskie w nawie południowej


Portal


Kapitularz od strony krużganka. Widać zamurowany oculus


Refektarz - wnętrze. Widać zamurowany oculus


Kominek


Kaplica Opacka


Kaplica Opacka - zamurowany portal i okienko do Kominka

Zachodnie skrzydło klasztoru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Mar 18, 2014 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uaktualniłem opis i galeryję
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum