Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opatów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 9:33 am    Temat postu: Opatów Odpowiedz z cytatem

Przyjmuje się, że około 1237 roku z nadania książęcego Henryka Brodatego Opatów wraz z kilkunastoma wsiami przeszedł na własność biskupów lubuskich. W 1282 r. biskupi uzyskali od księcia Leszka Czarnego przywilej umożliwiający nadanie wsiom i miastom prawa niemieckiego – dokument ten uznawany jest za akt tożsamy (choć zasadniczo różny od podobnych aktów z tego okresu) z nadaniem dla Opatowa prawa magdeburskiego – była to pierwsza lokacja na terenie grodziska (Żmigrodu), druga lokacja miała miejsce około 1328 roku i wiązała się z translacją na przeciwległy brzeg rzeki Opatówki. Podczas najazdu Tatarów w 1502 r. został niemal całkowicie zniszczony. W 1514 r. dobra opatowskie kupił kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki. W tym czasie miasto zostało ufortyfikowane, otoczone je murami w których były cztery bramy: Krakowska, Sandomierska, Lubelska i Warszawska. Mury wraz z basztami zaczęły niszczeć wraz z ubożeniem miasta spowodowanymi wielokrotnymi pożarami. W XIX wieku duża część obwarowań rozebrano, a pozyskany cegły wykorzystano jako materiał budowlany. W chwili obecnej zachowała się jedynie Brama Warszawska oraz fragment muru przy ulicy Kilińskiego.

Brama Warszawska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widoczny na zdjęciu nr 1 Becika budynek przylegający z prawej strony do bramy dziś już nie istnieje. Został rozebrany i w ten sposób odsłonięto kawałek muru dostawionego do bramy. Sama brama obecnie w remoncie, rusztowania - na szczęście - tylko od strony miasta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kalos70
Honorowy


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 421
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto Sie 03, 2010 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fotografia Bramy Warszawskiej wykonana najprawdopodobniej w okresie międzywojennym. Źródła niestety nie pamiętam.


_________________
More...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Nie Lut 23, 2020 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Warszawska



















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Nie Lut 23, 2020 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Warszawska na fotografii z 1918 r. (nie pomnę źródła - otchłanie internetu) - widać brak "zrekonstruowanej" obecnie attyki.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Nie Lut 23, 2020 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mury obronne Opatowa na wschód od Bramy Warszawskiej. Pochodzą z XVI w. i zachowały się tylko w dolnej części, służącej obecnie jako mur oporowy. Zamiast typowych baszt są tu tylko przypory i dość dziwne "bastiony" na planie trójkąta.



















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Pon Lut 24, 2020 12:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze plan Opatowa - fragment tablicy ustawionej przy murach, ale bez murów - zaznaczyłem schematycznie ich przebieg

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Sob Mar 14, 2020 1:47 am    Temat postu: Brama Warszawska Odpowiedz z cytatem

Brama Warszawska na rysunku z 1879 r. - brak attyki!
Mapa Opatowa z 1804 r. z zarysem murów. Obie ryciny z pracy Marii Brykowskiej „Ze studiów nad odbudową miasta i kolegiaty w Opatowie w latach 1514-1532 z fundacji kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego”. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Instytut Historii Sztuki
Warszawa 2011:
https://drive.google.com/file/d/1eN6RzWzd5BOIcOTj-LvcCeNpGymOVCLR/view?usp=sharing



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Sob Mar 14, 2020 1:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragment zacytowanej wyżej pracy dot. murów miejskich:

"...Od 1514 r. rozpoczął się niezwykle ważny okres w dziejach prywatnego miasta Opatowa. W jego odbudowie, z fundacji Szydłowieckiego, zachowano strukturę średniowieczną z podłużnym rynkiem i ratuszem, ale też skorygowano zapewne dawny układ komunikacyjny odpowiednio do nowych fortyfikacji i bram (rozebranych wraz trzema bramami w XVIII w.). Obecnie można odtworzyć przebieg murów obronnych. Z pewnością ich linia od północy przebiegała w przedłużeniu zachowanych fragmentów od strony bramy Warszawskiej w kierunku na wschód, wzdłuż rzeczki Łukawy. Natomiast linię fortyfikacji od południa i wschodu poświadcza późniejsza nazwa ul. Wałowej. Mur obronny od południa łączył się zapewne z zachodnim murem oporowym (obronnym?) otaczającym kolegiatę. Taką rekonstrukcję poświadcza najstarszy znany plan miasta Antona Mayera von Heldensfelda z 1804 r., na którym widać ponadto relikty być może bramy Sandomierskiej (w linii fosy i na osi obecnej ul. Iwańskiej)... Prawdopodobnie jeszcze podczas budowy fortyfikacji funkcjonował dawny trakt do Nowego Miasta Korczyna i Krakowa przez Łagów, co pośrednio może wskazywać na położenie bramy Krakowskiej na zamknięciu głównej ulicy w przedłużeniu południowej pierzei rynku. Zapewne w narożniku północno-wschodnim miasta zbudowano bramę Lubelską, skierowaną przez most w kierunku Gierczyc (z odnogą na Ćmielów), Zawichostu i dalej do Lublina (bądź Krasnegostawu)... Przywileje nadane mieszczanom w 1521 r. i w 1524 r. przez Krzysztofa Szydłowieckiego, i potwierdzone przez króla, były połączone z nałożonym na mieszczan obowiązkiem naprawy murów i wież. Już w 1522 r. nazwa fortalicium w dokumentach poświadczała końcową fazę budowy fortyfikacji...

Pomyślny rozwój miasta przerwał kolejny kataklizm – pożar w 1550 r.

Należy podkreślić, że zrealizowane fortyfikacje w latach 1515-1524 nie tylko miały zapewniać miastu harmonijny rozwój gospodarczy, i chronić go przed wojskami tatarskimi czy tureckimi, ale też symbolizowały pozycję Krzysztofa Szydłowieckiego...”

Od siebie dodam, że na zewnętrznej fasadzie Bramy Warszawskiej zachował się herb kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego - Odrowąż (widoczny na jednej z moich fotografii - pod strzelnicą kluczową)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Sob Mar 14, 2020 3:10 am    Temat postu: Attyka Bramy Warszawskiej Odpowiedz z cytatem

Znalazłem b. ciekawy i szczegółowy tekst o dziejach Bramy Warszawskiej autorstwa p. Aleksandry Gromek Gadkowskiej z 2011 r. - http://gadkowski.pl/publikacja/historia-bramy-warszawskiej-w-opatowie/
Jest tam sporo historycznych fotografii i m.in. informacja, że obecną attykę wybudowano w latach 1978-79. To kontrowersyjny projekt prof. Wiktora Zina (ówczesny Naczelny Konserwator Zabytków i czynny członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej) - na wzór... nadbudówki na Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Jest to całkowita fantazja Profesora, bo zachowana brama to tylko dolna, kamienna część, pierwotnie prawdopodobnie znacznie wyższej wieży bramnej. Najpewniej Brama Warszawska nigdy nie wyglądała tak, jak obecnie !!!
Kolejne, kompleksowe remonty bramy miały miejsce w latach 2003 i 2007...
Obraz Matki Boskiej nad herbem Odrowąż upamiętnia zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. (zawieszony w 1922 r., konserwowany w połowie lat 1970. (!) i później)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum