Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Drawno

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 31, 2009 9:27 am    Temat postu: Drawno Odpowiedz z cytatem

Drawno zasiedlili Bracia Wedlowie z Korytowa którzy polecili nad Drawą wybudować potężny zamek, który miał się punktem strategicznym owych ziem. W krótkim czasie z rolniczego wówczas podzamcza rozwinęła się osada, która prawdopodobnie pomiędzy 1313 a 1333 rokiem otrzymała prawa miejskie. Miasto otoczone zostało murami, przerwanymi czterema bramami: Choszczeńską albo Kamienną, Polską, Podwójną i Nową. Wysokość wzniesionych murów kamienno-ceglanych kształtowała się na poziomie 6-7 m, zaś ich szerokość wynosiła od 1-1,5 m. W system murów „wtopione” były baszty, bram było około jedenastu. Baszty były typu wykuszowego czyli otwarte (całkowicie) od strony miasta. Wznosiły się one ok. 2 m nad górną krawędź murów. Niestety nie zdołano zamknąć murem całego miasta, można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że mur ciągnął się do skrzyżowania ulicy Ogrodowej i Kościuszki, dalej przechodził w wał wzmocniony konstrukcjami palowymi. Wykorzystano też naturalne walory obronne, a w szczególności wysoki brzeg jeziora oraz jego szerokość. Tam, gdzie było to możliwe wykopano przed wałem głęboki rów. Miasto ze wszystkich stron otoczone było wodami jezior i rzeki, a od strony południowej i południowo - zachodniej chroniła go szeroka na 12-18 m i głęboka na 2-4 m fosa. Przebiegała ona przez dzisiejszy Plac Zgody (lub obok) i boisko szkolne. Przed poszczególnymi bramami oprócz bramy Wodnej znajdowały się mosty, z których najdłuższy, liczący 135 metrów był przed Bramą Nową, pozostałe były znacznie krótsze, i tak most przed Bramą Polską nazwany zresztą „plskim” miał długość ok. 16m, a przed Bramą Kamienną mógł mieć wymiar znajdującej się tam fosy, lub uzależniony był od konstrukcji samej bramy.
Mury zosytały naruszone i powaznie zniszczone w XVII wieku, większośc rozebrano w XIX wieku. Do chwili obecnej nie zachowały się.

plan średniowiecznego miasta: 1. Przebieg muru obronnego, 2. Zamek Wedlów, 3. Brama Polska, 4. Brama Wodna, 5. Brama Kamienna lub Choszczeńska, 6. Brama Nowa, 7. Polski Most, 8. Nieistniejąca droga do zamku


Brama Kamienna, Wyk. A. Szutowicz wg. Meriana z 1652 r.

(źr:http://www.drawno.pl)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum