Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Goleniów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 30, 2009 10:14 pm    Temat postu: Goleniów Odpowiedz z cytatem

Rozwój osady nad Iną zaowocował lokacją miasta na prawie magdeburskim przez księcia Barnima I w roku 1268. Nowo powstałe miasto uzyskało przywileje, takie jak możliwość żeglugi bez ograniczeń, samorząd, zwolnienia celne oraz obszary gruntów ornych i lasów rozciągających się aż do ujścia Odry. W 1314 Goleniów uzyskał lubeckie prawa miejskie, a dalszy rozwój handlu spowodował przyłączenie miasta do Hanzy w roku 1368. Budowę fortyfikacji obronnych miasta rozpoczęto tuż po lokacji miasta w 1268 roku. Były to umocnienia drewniano ziemne.
Miasto zostało otoczone murami miejskimi z kamienia i cegły w wiekach XIV/XV. W murach znajdowało się wiele baszt oraz cztery bramy: Wolińska, Młyńska, Szczecińska i Stargardzka (zachowała się tylko pierwsza). Długość obwarowań wynosiła około 1140m. W drugiej połowie XIV i w XV w. mury podwyższono, bramy zostały rozbudowane, w murze od strony portu umieszczono 3 furty wodne oraz wzniesiono dodatkowe baszty: Basztę Menniczą, Basztę Mnisią i Basztę Żeglarską. W 1836 roku rozebrana zostaje Brama Szczecińska w związku z budową drogi do Szczecina, natomiast w 1864 roku rozebrano Bramę Stargardzką. Większość murów rozebrano w XIX wieku.
Mury miejskie zachowane są we fragmentach. W części południowej: od mostu na rzece Inie w kierunku zachodnim, aż do ul. Kilińskiego i Baszty Więziennej, a następnie od Baszty Więziennej w kierunku północnym na odcinku ok. 50 m. W części północnej, odcinek ok. 75 m od Bramy Wolińskiej w kierunku zachodnim do schodów przerywających mur oraz odcinek ok. 25 m od Bramy Wolińskiej w kierunku zachodnim; ponadto w części północnej, przy ul. Barnima, ok. 5 m od ściany szczytowej budynku przy ul. Barnima 4, odcinek o długości ok. 30 m usytuowany prostopadle do ul. Barnima, biegnący w kierunku zachodnim od niej, równolegle do ul. Puszkina. W części wschodniej najdłuższy odcinek murów, zamykający północno-wschodnią część Starego Miasta, ograniczony od południa ul. Konstytucji 3-go Maja i dochodzący północnym krańcem niemal do ul. Niemcewicza. Teren od strony wewnętrznej murów wyniesiony jest znacznie w stosunku do powierzchni terenu po stronie zewnętrznej - na odcinku równoległym do ul. Kilińskiego, na odcinku na zachód od Bramy Wolińskiej oraz na całym odcinku wschodnim murów. Od strony wewnętrznej - przy wschodnim odcinku murów, fragmentarycznie zachowane pozostałości wybrukowanej drogi przymurnej.

plan średniowiecznego miasta ze strony:http://turystyka.goleniow.pl


układ średniowiecznego miasta z zaznaczeniem istniejących murów, źr:www.wkz.szczecin.pl


Goleniów na mapie Lubinusa z 1617 roku


Brama Wolińska została zbudowana w XV wieku jako jedna z czterech bram strzegących miasta, budynek pięciokondygnacyjny, typowa budowla obronna (taką funkcję pełniła do XVIII wieku). Po II wojnie światowej ocalała jako jedyna z bram. Reprezentuje typ bramy szczytowej. Zachowana w niezmienionej formie od XV w. Zbudowana w 1/4 z kamienia i z 3/4 z cegły. Ściany szczytowe mają odmienne rozwiązania architektoniczne, zewnętrzna - obronną, wewnętrzna - estetyczną. Obecnie mieszczą się tutaj pomieszczenia Goleniowskiego Domu Kultury, a w dawnym przejściu - Centrum Informacji Turystycznej.

Brama Wolińska w latach 50-tych XX wieku



Baszta Prochowa zwana także Basztą Strażniczą, jest cylindryczn, położona obecnie jest nad rzeką Iną, na rogu murów, przy Gimnazjum nr 1 i niewielkim parku. Zwieńczona stożkowatym szczytem, zbudowana z czerwonej cegły. Dawniej pełniła funkcje penitencjarne (inna nazwa Baszta Więzienna), a także prochowni. Obecnie zamknięta i udostępniona do zwiedzania od zewnątrz.

Baszta Mennicza ma kształt ośmioboczny. Dawniej znajdowała się tutaj mennica miejska, bito m.in. monety zwane białym groszem goleniowskim, obecnie zamknięta, istnieje możliwość zwiedzania jedynie od zewnątrz. Obok baszty znajdują się wrota - furta wodna, będące dawniej przejściem z otoczonego murami miasta nad rzekę.

Baszta Mennicza i Prochowa


mury na dwóch ujęciach z przedwojennej pocztówki


mury Goleniowa na wrzucie: http://dzoker.wrzuta.pl/film/1WvubigfV8T/goleniow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czerwie 2014

Brama Wolińska




Baszta Prochowa


mury

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum