Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ząbkowice Śląskie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 20, 2009 6:47 pm    Temat postu: Ząbkowice Śląskie Odpowiedz z cytatem

Ząbkowice prawa miejskie uzyskało w 1298 roku. Wtedy tez zaczęto wznosić mury miejskie. Były rozbudowywane w połowie XIV wieku. W XV wieku zostały wzmocnione basztami, dobudowano wtedy bramę Kłodzką, przebudowano bramy Ziębicką, Wrocławską i Świdnicką, a po wojnach husyckich dodano wały ziemne. Do miasta prowadziły cztery bramy: Wrocławska, Ziębicka, Kłodzka i Świdnicka. Kolejne poszerzenie obwarowań nastąpiło w XVI wieku. Wybudowano wtedy niższy zewnętrzny pierścień murów. Umocnienia składały się wtedy z dwóch pierścieni: wewnętrznego o wysokości około 8metrów i grubości 1 metra w którym co 50 – 60 metrów rozmieszczone były wieże – baszty i pierścienia zewnętrznego oddalonego od muru wewnętrznego o 10 metrów. W niższym pierścieniu wewnętrznym znajdowały się baszty i strzelnice. Od strony zachodniej, południowej i północno – wschodniej miasto otaczała zewnętrzna fosa o szerokości 20 metrów. Dodatkowo między murami znajdowała się druga węższa fosa. Od połowy XVIII wieku mury miejskie były stopniowo rozbierane. W 1750 roku wyburzono zewnętrzny pierścień. Na początku XIX wieku zasypano fosy. Jedynym zachowanym do dziś odcinkiem miejskiej fosy jest sadzawka w parku miejskim.

Brama Wrocławska zachowała się najdłużej ze wszystkich bram miejskich. Częściowo została wyburzona po wielkim pożarze w 1858 roku. Jej pozostałości ostatecznie usunięto w 1880 roku. Była też najstarszą spośród czterech bram miejskich. Brama była przebudowywana w latach 1446 oraz 1516. Podczas przebudowy w 1516 roku nową bramę z łamanego kamienia wzniesiono obok starej, która ostatecznie zawaliła się w 1535 roku i została rozebrana. Bardzo długo wieża znajdowała się w dobrym stanie. Jeszcze w 1848 roku zbudowano nowe zwieńczenie murów. W 1861 roku miasto otrzymało zgodę na jej wyburzenie. Ostatecznie rozebrano ją w 1880 roku

Brama Ziębicka została zburzona w 1816 roku. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1452 roku. Bramę podwyższono w 1504 roku na rozkaz księcia Karola I Podiebrada. Wówczas zasypano znajdujący się przed nią staw i wykopano fosę. Brama nie znajdowała się bezpośrednio przy obecnej ulicy Ziębickiej, lecz na północ od niej.

Brama Kłodzka została zburzona w 1823 roku. Nie wiadomo, kiedy powstała. Pierwsza wzmianka dotycząca jej istnienia pochodzi dopiero z 1504 roku. W 1646 roku zawaliła się brama wieży. Podczas wojny 30 – letniej brama z rozkazu szwedzkiego komendanta została obniżona, by ułatwić ostrzał artyleryjski.

Brama Lochowa zwana też Srebnogórska lub Świdnicka po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumencie rady miejskiej z 18 grudnia 1364 roku. Kilkaset lat później Brama Lochowa uległa bardzo poważnym zniszczeniom podczas wojen. Książę Karol I wydał rozkaz odnowienia bramy i zaopatrzenia jej w solidną wieżę. Budowa została zakończona w 1510 roku. Ówczesna brama posiadała cztery kondygnacje zwieńczone renesansową attyką. Została rozebrana w połowie XIX wieku

Obecnie zachowały się duże fragmenty murów otaczających miasto. Najciekawszy jest fragment w zachodniej części z półkolistymi basztami, zwieńczonymi malowniczymi attykami. Źródło w części:http://www.zabkowiceslaskie.pl

Krzywa wieża jest obiektem, którego przeznaczenie nie jest do końca wyjaśnione. Wysokość tej wieży wynosi 34 metry, a jej obecne odchylenie od pionu ponad 2 metry. Nie jest do końca znane jej pierwotne przeznaczenie. Hipotetycznie można sądzić, że są to pozostałości innej nieznanej budowli lub – co bardziej prawdopodobne – fragment wieży lub baszty niezrealizowanej linii murów obronnych najprawdopodobniej z II poł. XIII w. lub początku XIV wieku. Potwierdza tę drugą tezę materiał, z jakiego wykonano najstarszą – kamienną część wieży, a mianowicie kamień łamany spojony wapienną zaprawą. Niezwykle duża, przekraczająca 4 metry, grubość murów tej części wieży także zdaje się wskazywać na jej pierwotnie obronny charakter. Potwierdzają to także badania archeologiczne przeprowadzone w 1999 i 2000, w wyniku których przy ul. Długiej, na wysokości Krzywej Wieży, odsłonięto fragmenty muru kamienno-ceglanego. Po przesunięciu murów miejskich, w XIV wieku powiększył się obszar zabudowany miasta. Z dawnej baszty postanowiono zrobić dzwonnicę kościoła parafialnego pw. św. Anny. Zakończenie budowy nastąpiło prawdopodobnie w 1413 roku. Pod koniec XVI w., dokładnie w 1598 wieża pochyliła się. Krzywa Wieża jest dostępna dla zwiedzających, klucz znajduje się w Ząbkowickiej Izbie Pamiątek położonej nieopodal, przy ul. Krzywej 1.

Krzywa Wieża na przedwojennych pocztówkach
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Wrz 17, 2012 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tour'de Ząbkowice. Lipiec 2012.

1. Zaczynamy przy ul. Krzywej (niedaleko zamku). Tu mamy pierwszy, kilkudziesięciometrowy fragment muru


2. Jest też i baszta.


3. Kilkadziesiąt metrów dalej kolejny odcinek z kolejną basztą.


4. Ten sam odcinek widziany z Krzywej Wieży.


5. Idziemy dalej, ul. Batalionów Chłopskich. Na początek basteja muru zewnętrznego. Za nią mur wewnętrzny, na którym opierają się współczesne kamienice.


6. Kilkadziesiąt metrów dalej kolejne 2 baszty i fragment muru. Teren ten jest ogrodzony siatką, jednak nic na nim się nie dzieje.


7. Długi i nudny odcinek muru przy ul. Batalionów Chłopskich.


8. Kolejny, podobno najstarszy odcinek na plantach, wzdłuż ul. Sienkiewicza.


9. Na tym odcinku najbardziej znana Baszta Gołębia.


10. A za nią jeszcze taka. Moim zdaniem ładniejsza.


11. I taka półbaszta. Na terenie prywatnym, obecnie dostęp od tyłu, czyli od podwórka.


12. I jeszcze jedna baszta. Brak dostępu.


13. Jest też i fosa. Na drugim planie, po lewej baszta z fotki wyżej.


14. Idziemy dalej, ul. Partyzantów. Najpierw niewielki relikt muru.


15. A potem całkiem spory + baszta.


16. I kawałek dalej kolejny, ledwo widoczny zza garaży.


17. Następnie, obok DPS-u dochodzimy do zamku. Tam są jeszcze dwa fragmenty muru, który nie wiem czy jest murem przedzamcza, czy murem łączącym miasto z zamkiem, czy czymś zupełnie innym.


18. Ostatnim elementem obwarowań Ząbkowic jest Krzywa Wieża. To ciekawy zabytek, który - wg kilku niemieckich badaczy - miał być pozostałością przedkolacyjnego zamku. Wg innej hipotezy to dawna baszta, której znaczenie obronne ustało z chwilą przesunięcia się obwodu murów miasta. Dolne partie (do wysokości 10 m) zbudowane są z kamienia i przekraczają 4 metry grubości. Badania archeologiczne z 1999 i 2000 roku odsłoniły przy ul. Długiej, na wysokości Krzywej Wieży fragmenty muru kamienno-ceglanego. W XIV wieku z dawnej baszty postanowiono zrobić dzwonnicę kościoła św. Anny. Zakończenie budowy nastąpiło prawdopodobnie w 1413 roku. 24 sierpnia 1598 wieża przechyliła się o 1,5 m. Można na nią wejść za jedyne 2 zł.


Ostatnio zmieniony przez carrollus dnia Wto Mar 19, 2013 8:21 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Mar 19, 2013 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marzec 2013.
Widok na fosę i basztę, której w lecie nie widać.


Druga z zarośniętych baszt od strony podwórka i kawałek muru z blankami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karla
Hojny


Dołączył: 28 Paź 2009
Posty: 89
Skąd: GRUDZIĄDZ

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2018 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no super fotki dzięki Carrollus ja mam tylko krzywą wieżę i patrząc na widokówki z góry to wszystko jest jak było





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 10, 2020 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spacer wokół FRANKENSTEIN lipiec 2020



















odcinek przy zamku


część wschodnia murów




fosa


i dalszy odcinek murów












i oczywiście Krzywa Wieża też musi być






Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum