Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wrocław Widawa - zamek/dwór obronny?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zagadkowe obiekty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sie 14, 2008 12:20 pm    Temat postu: Wrocław Widawa - zamek/dwór obronny? Odpowiedz z cytatem

(Weide) – osiedle w północnej części Wrocławia, w dzielnicy Psie Pole

Całkiem przypadkowo natknąłem sie na wzmianki o zamku Rittergut w Widawie. Mimo szukania jakichs wzmianek czy to w sieci czy w literaturze nie natknąłem się na żadne wiadomości, które mogłby rozwiac wątpliwości czy był tam zamek, czy dwór obronny z epoki renesansu (ta wersja wydaje mi się najprawdopodobniejsza) czy był to po prostu jakiś barokowy pałac określany mianem zamku.

Obiekt na rysunku z 1776 roku


dwa widoki zamku Ritterburg od strony południowiej i wschodniej w 1936 roku


Znalazłem jest krótka informację, że " W roku 1926 Pan Hirschel sprzedał zamek Riterburg kupcowi wrocławskiemu, który po zaadaptowaniu na cele szpitalne, zbył go Siostrom de Notre Dame. Majątek dostarczał artykuły żywnościowe dla domu macierzystego przy ulicy św.Marcina do 1944 roku, zaś zamek był miejscem pobytu dla starszych, niezdolnych do pracy sióstr".
Obiekt prawdopoodbnie ziostał zniszczony w czasie ostatniej wojny. Mam nadzieję, że ktoś z czasem zweryfikuje ten obiekt.
Rysunek, zdjęcia, oraz cytowany tekst pochodzą ze strony:http://www.widawa.lap.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 12, 2022 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tablica jest



oraz to co pozostało po dworze






Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zagadkowe obiekty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum