Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szubin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 7:50 pm    Temat postu: Szubin Odpowiedz z cytatem

Inicjatywę budowy w Szubinie zamku obronnego utożsamia się z osobą Sędziwoja z rodu Pałuków, który w latach 1372-1377 pełnił urząd generalnego starosty wielkopolskiego. Jednak nie zachowały się na ten temat przekazy źródłowe. Hipotezy mówiące o istnieniu na terenie Szubina grodu w okresie wczesnego średniowiecza nie potwierdziły także dotychczasowe badania archeologiczne. Z osobą Sędziwoja łączy się wzmianka w źródle z roku 1365. Poczynając od 1365 r. występuje on w źródłach jako Sędziwój z Szubina lub z wyraźnym zaznaczeniem dziedzic (heres) Szubina. Z tych dokumentów wynika, że Sędziwój był dziedzicem Szubina i tu miał swoją rezydencję. Szereg przesłanek wskazuje, że zamek powstał u schyłku rządów Kazimierza Wielkiego lub początków panowania Ludwika Węgierskiego (1370-1382). Zamek został usytuowany na niewielkim i trudno dostępnym wyniesieniu. Jak wykazały badania geomorfologiczne, teren ten w XIV w. był podmokły i bagnisty. Usytuowanie na takim obszarze zamku świadczy, że musiał on spełniać funkcje obronne. Zamek gotycki w Szubinie zaliczany jest do regularnych zamków nizinnych. Archeolodzy do dziś nie wyjaśnili czy siedziba Sędziwoja posiadała wieżę. Zamek w swojej pierwotnej formie powstał na rzucie regularnego czworoboku o wymiarach 42 x 42 m. Wyjątek stanowi narożnik południowo-wschodni, który został ścięty. Zamek szubiński liczył w obwodzie ponad 1100 m2 powierzchni, co pod względem rozmiarów stawia go na czołowym miejscu wśród średniowiecznych zamków. Dla porównania zamek w Wenecji koło Żnina liczy w obwodzie wewnętrznym 1200 m2. Zamek został wzniesiony z cegieł w układzie polskim (najlepiej zachowanymi miejscami w części południowej obwodu) na kamiennym cokole wykonanym z głazów granitowych. Ściana północna obwodu ocalała jedynie na poziomie fundamentów, a południowa sięga w niektórych miejscach 7 m wysokości. Wjazd do zamku mieścił się w środkowej partii ściany północnej, gdzie natrafiono na ślady dwu występów muru, na których opierała się brama. Wjazd do zamku jest jeszcze widoczny na terenie przyległego do ruin ogrodu. Badania archeologiczne wykazały, że zamek powstawał w dwóch fazach. W pierwszej miano zrealizować zewnętrzny obwód murów a w drugiej ich nadbudowę oraz właściwy budynek. Budynek mieszkalny mieścił się w północno-wschodnim skrzydle zamku. Być może ta pierwotna forma mieszkalna posiadała wieżę. Kolejnymi właścicielami zamku byli przedstawiciele rodziny Czarnkowskich, Opalińskich, Konarzewskich, Mycielskich, Skórzewskich, Baranowskich, Kiehn'ów. Proces upadku warowni przekształconej w okresie nowożytnym w rezydencję rozpoczął się najprawdopodobniej pod koniec XVIIIw. (źr:http://www.muzeum.szubin.net)

wtedy nie miałem szczęścia do pogody, mokro, pochmurno, mżawka...



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rayan24
Hojny


Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 62

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://drive.google.com/file/d/0B5Egdne4nfuSREFlVThCS1Bjb1k/view?usp=sharing

Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Czw Cze 15, 2017 10:38 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Lis 04, 2014 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Autopsja dnia 2.11.14
Smutne ruiny, o których miasteczko zapomniało. Szkoda, bo widać, że kiedyś ktoś włożył trochę starań żeby zabezpieczyć obiekt.
Miejsce schadzek młodzieży spożywającej alkohol (i dobrze), ale brak jakiej kolwiek infrastruktury (np. śmietnika czy ławek).















_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum