Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Papowo Biskupie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 2:48 pm    Temat postu: Papowo Biskupie Odpowiedz z cytatem

Zamek wzniesiono w latach 80-tych XIII wieku. Założenie powstało na planie kwadratu o boku ok. 40m. Zwarta bryła składała się z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł. W narożnikach mogły znajdować się niewielkie wieżyczki na co zdają się wskazywać grubsze w tych miejscach mury. Główne skrzydło zlokalizowane było od północy. Na jego osi znajdowała się brama poprzedzona najprawdopodobniej szyją. Ponad gospodarczym przyziemiem umieszczono od wschodu kaplicę, a po przeciwległej stronie refektarz. Na piętrze skrzydła zachodniego położony był zapewne kapitularz. Dziedziniec o wymiarach 18x18m otaczały krużganki. od wschodu i północy przylegało do zamku gospodarcze przedzamcze obwiedzione murami obronnymi i fosą. Zamek po likwidacji komturstwa w 1410 roku pełnił krótko rolę wójtostwa. Zniszczony w trakcie wojny krzyżacko-polskiej w latach 1454-1466 wszedł w posiadanie w 1506 roku biskupów chełmińskich, którzy użytkowali go do 1722 roku i dokonywali bliżej nieznanych przebudów.

plan zamku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 26, 2012 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marzec 2012





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Wto Mar 27, 2012 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papowo od innej strony, jako miejsce urodzenia Ireny Santor.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Q-ba
Dworny


Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 45

PostWysłany: Nie Kwi 22, 2012 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W kościele parafialnym ponoć jest dzwon, który pochodzi z tego zamku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Lis 18, 2012 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nowe odkrycia na zamku krzyżackim w Papowie Biskupim
WOJCIECH PASTUSZKA – 30 WRZEŚNIA 2012

W tym roku, po kilku latach przerwy, do Papowa Biskupiego powrócili archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania prowadzili mgr Agata Momot i mgr Bogusz Wasik pod kierunkiem dr hab. Marcina Wiewióry. Ich uwaga skupiła się na domniemanym parchamie (często spotykany w krzyżackich warowniach pas ziemi między zamkiem właściwym a murem zewnętrznym) oraz na obszarze przedzamcza krzyżackiej warowni. Archeolodzy założyli 9 wykopów badawczych i wykonali trzy odkrywki architektoniczne, w tym jedną w obrębie domu konwentu (zamku wysokiego).

W dotychczasowych publikacjach obowiązywała rekonstrukcja założenia będąca dziełem Conrada Steinbrechta (niemiecki konserwator zabytków zmarły w 1923 r.), ale już w czasie przygotowań do wykopalisk archeolodzy zauważyli, że plan ten jest pełen nieścisłości. Błędny był przede wszystkim przebieg północno-wschodniej granicy przedzamcza, a tym samym rozmieszczenie w tej części budynków warowni.

Plan Steinbrechta zakłada, że granica wraz z całą doliną powinna znajdować się o około 40 metrów dalej od głównego gmachu, niż jest to w rzeczywistości. Dodatkowo rekonstrukcja ta przedstawia w tym miejscu zwarty ciąg zabudowy wraz z murem obronnym wzmocnionym basztami. Wykopaliska wykazały jednak, że jest to fałszywe założenie. Zdaniem archeologów dawny plan założenia zamkowego w Papowie sporządzony został na podstawie czystych domysłów i fantazji.

Podobnie wątpliwą kwestią była obecność parchamu i muru obronnego okalającego dom konwentu. By zweryfikować ich istnienie archeolodzy założyli trzy wykopy w miejscach dających największe szanse na ich zlokalizowanie. Wykopaliska wykazały jednak, że kolejny błąd w planie Steinbrechta. Dom konwentu nie był bowiem otoczony parchamem. Jedynie od północy Krzyżacy wznieśli bardzo płytko fundamentowany mur zewnętrzny, który osłaniał dom konwentu od przedzamcza i łączył się od zachodu z rampą (przedbramie). Rampę zamykała natomiast prosta ściana, która dochodziła do północno-wschodniej wieżyczki domu konwentu.

Toruńscy archeolodzy ustalili również, że wytworem wyobraźni Conrada Steinbrechta okazała się także fosa szerokości 20 metrów, która miała być między domem konwentu a przedzamczem. Analiza stratygrafii w tym rejonie wykazała, że fosy nigdy tam nie było.

Pozostałe wykopy badawcze ulokowali na terenie przedzamcza. Miały one dostarczyć informacji na temat jego zasięgu, przebiegu murów obwodowych oraz sekwencji stratygraficznej. Co prawda sporym utrudnieniem okazała się współczesna zabudowa terenu, która znacznie ograniczyła ilość miejsc, w których można było kopać, ale badacze i tak uzyskali sporo informacji.

Potwierdziły się wcześniejsze spostrzeżenia, że zachodni mur przedzamcza został całkowicie rozebrany. Również od wschodu archeolodzy nie natrafili na jego ślady. Udało im się za to stwierdzić, że obecne ukształtowanie skarpy z tej strony znacznie różni się od średniowiecznego. Z powodu nagromadzenia się znacznej ilości nowożytnych odpadków skarpa przesunęła się na wschód o kilka metrów. Pierwotnie była tez zapewne łagodniejsza.

Na relikty murów przedzamcza archeolodzy natrafili natomiast od południa. Dobrze zachowany odcinek jest widoczny na powierzchni do dziś. Odchodzi pod kątem od narożnika południowo-wschodniego domu konwentu. Trochę dziwi, że dotąd nie przykuł uwagi badaczy, ale zdaniem archeologów wynika, to z tego, że został wtórnie nadbudowany w czasach nowożytnych i pełnił zapewne funkcję muru ogrodzenia folwarku. Po oczyszczeniu oczom archeologów ukazała się piękna średniowieczna konstrukcja muru w wątku opus emplectum.

Dalszy ciąg muru archeolodzy zlokalizowali dzięki wykopom usytuowanym na wschód od zachowanego fragmentu. W wykopach tych znacznie zniszczonej konstrukcji muru towarzyszyło gruzowisko dużych głazów narzutowych.

Kolejną niespodzianką było odkrycie piwnicy o średniowiecznej genezie przy północnej kurtynie przedzamcza. Wtórnie przesklepiona w czasach nowożytnych jest bez wątpienia pozostałością dużego budynku stojącego na przedzamczu. Obiekt ten nie był dotąd zauważony przez badaczy, mimo, iż jest nadal użytkowany. Trudności z badaniem tego rejonu, wynikające z obecności współczesnych budynków mieszkalnych, uniemożliwiły rozpoznanie zasięgu średniowiecznego budynku. Archeologom udało się jednak stwierdzić, że w północnej skarpie przedzamcza tkwią relikty muru obwodowego.

W ocenie badaczy tegoroczne badania dostarczyły wielu informacji na temat rozplanowania założenia zamkowego, które zmieniły i zweryfikowały dotychczasowe poglądy. Co ważniejsze efekty wykopalisk dają wielką szansę na dokładne wydatowanie powstania zamku. Archeologom udało się bowiem pozyskać drewno z otworów maculcowych (służyły do przytwierdzania rusztowania do budowanego muru). Drewno ze średniowiecznych rusztowań nie jest częstym znaleziskiem. Tymczasem jest ono cennym źródłem, jeśli uda się z niego pozyskać daty dendrochronologiczne. Jak podkreślają badacze zamku w Papowie byłoby to wyjątkowe osiągnięcie, gdyż jak dotąd wszystkie teorie odnośnie datowania tego zamku, jak i większości warowni na ziemi chełmińskiej, oparte są na przypuszczeniach i wnioskach pośrednich.

Na podstawie informacji udostępnionych przez Bogusza Wasika.

http://archeowiesci.pl/2012/09/30/nowe-odkrycia-na-zamku-krzyzackim-w-papowie-biskupim/

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Sty 03, 2014 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek zwiedzony 25.12.2013.
Pod poniższym linkiem obszerniejsza galeria
https://plus.google.com/u/0/photos/107782037283259341887/albums/5962528933959949409?authkey=CNePtczkvdexqAE


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Sie 26, 2014 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marzec 2014





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michu3
Dworny


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 9
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyżej zamieszczony plan zamku, w świetle ostatnich wykopalisk archeologicznych, okazał się niestety kolejną fantazją Steinbrechta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dysponujesz nowym planem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Sro Lis 04, 2015 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtrącę się do dyskusji,

Proponuje ten link:

http://czashum.hist.pl/media//files/Ochrona_Zabytkow/Ochrona_Zabytkow-r2013-t66-n1_4_%28260_263%29/Ochrona_Zabytkow-r2013-t66-n1_4_%28260_263%29-s179-198/Ochrona_Zabytkow-r2013-t66-n1_4_%28260_263%29-s179-198.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michu3
Dworny


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 9
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 04, 2015 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Becik napisał:
dysponujesz nowym planem?


tak, ale to ten sam plan jak w tym artykule.
Weryfikacja twórczości Steinbrechta będzie dotyczyła nie tylko tego zamku, bo prowadzi się ostatnio sporo badań. Przykładowo są już nowe ustalenia dotyczące Kowalewa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Sro Lis 04, 2015 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ci autorzy wyniki swoich badań podali w artykule:
Zamek krzyżacki w Papowie Biskupim. Nowe odkrycia i nowe interpretacje, [w:] Rocznik Grudziądzki, T.XXII, 2014, s. 65-97
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Pią Gru 23, 2016 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto zapoznać się z "twórczością badawczą " autorów tych sprawozdań:

http://archeozamki.pl/?page_id=109

jak to w zbliżonym czasie udowodnili, że można zbudować zamek w powietrzu. B.Wasik podał w 2012 r., że poziom 0 dla dziedzińca jest 60 m n.p. m. a fundament wieży Klimek jest od strony południowej posadowiony na wysokości ok. 62 m n.p.m.

We wyniki badań zamku w Papowie nie wnikam, pokazuję tylko wartość naukową prac panów M. Wiewióry i B. Wasika z UMK odnośnie zamku w Grudziądzu.

http://grudziadz.naszemiasto.pl/artykul/rozliczenie-z-historiografia-grudziadza-czy-mozna-zbudowac,3590394,artgal,t,id,tm.html

Na jednym z podobnych tematycznie portali jeden z autorów, o inicjale P. razem z innym z Wrocławia/Leszna, o inicjale J. , by udowodnić swoje fikcyjne teorie, dopuścili się cenzury prewencyjnej na forum dyskusyjnym.
Jako ciekawostkę podam, że pracownicy grudziądzkiego muzeum, (archeolog i historyk), na spotkaniu Koła Miłośników Dziejów Grudziądza nie chcieli zając stanowiska w sprawie wiarygodności badan archeologicznych, przeprowadzonych na Górze Zamkowej w l. 2008-2012.

Takie prace świadczą o jakimś kryzysie badań humanistycznych na uczelniach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michu3
Dworny


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 9
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 25, 2017 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pana zarzuty są bezpodstawne, bo wymienieni naukowcy bardzo dużo wnieśli do rozpoznania obiektów krzyżackich na Ziemi Chełmińskiej, których kształt do tej pory opierał się na propozycjach Steinbrechta, które jak się okazało, nie przechodzą weryfikacji w ostatnich badaniach. Odnośnie zamku w Grudziądzu to wytknięto Panu sporą ilość stawianych bez pokrycia hipotez, których Pan krytycznie nie weryfikował, uparcie obstając przy swoim zdaniu, pomimo przedstawianej Panu logicznie argumentacji. Przykładem niech będzie opisywana przez pana "krowia rampa" albo upieranie się, że Klimek wyglądał jak wieża w Pizie i nie zbudowali go Krzyżacy. Jeśli kogoś ten temat interesuje to dyskusje na ten temat znajdzie na innym forum, gdzie się wypowiadali specjaliści znający temat Grudziądza. W badaniach zawsze ważny jest krytycyzm i tego Panu i wszystkim innym życzę przy formułowaniu jakichkolwiek hipotez.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Nie Lut 26, 2017 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papier wszystko przyjmie. Śp. archeolog dr Antoni Pawłowski z Kwidzyna w trakcie badań Góry Zamkowej w 2008 r. powiedział: "Nie wierzę żadnym planom, póki sam nie sprawdzę." Niestety jego śmierć w lipcu 2008 r. utrwaliła fikcyjny wizerunek zamku grudziądzkiego z wieża Klimek, posiadającą fundament w powietrzu, ok. 2-3 m ponad rzekomy poziom dziedzińca w średniowieczu.
Proszę przyjechać do Grudziądza i naocznie zobaczyć położenie bramy wjazdowej na dziedziniec.
Wtedy wyrażać Swoją opinię.
Poniżej adres do raportu ś.p. dr. Antoniego J. Pawłowskiego z2007 r.
Na s. 3 o fundamencie Klimka w powietrzu.

http://www.klimek.grudziadz.com.pl/pdf/pawlowski2007.pdf

Archeolodzy toruńscy, badający ruiny zamku tego nie zauważyli i za H. Jacobim przyjęli poziom "0" dla dziedzińca 59-60 m n.p.m. Hans Jacobi 59 m m n.p.m. a Bogusz Wasik 60 m n.p.m.
Wszystko po to by "obronić" tezę o piętrowym zamku od strony dziedzińca, z kaplicą na pierwszym piętrze. Faktycznie to był zamek parterowy z kaplicą na parterze. Zamek, jako piętrowy prezentował się natomiast od strony południowej. Dwie kondygnacje poniżej poziomu dziedzińca.
W trakcie wizji lokalnej widać to, jak na dłoni.


Ostatnio zmieniony przez Marek Szajerka dnia Pon Lut 27, 2017 12:58 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Pon Lut 27, 2017 12:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michu3 napisał:
Pana zarzuty są bezpodstawne, bo wymienieni naukowcy bardzo dużo wnieśli do rozpoznania obiektów krzyżackich na Ziemi Chełmińskiej, których kształt do tej pory opierał się na propozycjach Steinbrechta, które jak się okazało, nie przechodzą weryfikacji w ostatnich badaniach. Odnośnie zamku w Grudziądzu to wytknięto Panu sporą ilość stawianych bez pokrycia hipotez, których Pan krytycznie nie weryfikował, uparcie obstając przy swoim zdaniu, pomimo przedstawianej Panu logicznie argumentacji. Przykładem niech będzie opisywana przez pana "krowia rampa" albo upieranie się, że Klimek wyglądał jak wieża w Pizie i nie zbudowali go Krzyżacy. Jeśli kogoś ten temat interesuje to dyskusje na ten temat znajdzie na innym forum, gdzie się wypowiadali specjaliści znający temat Grudziądza. W badaniach zawsze ważny jest krytycyzm i tego Panu i wszystkim innym życzę przy formułowaniu jakichkolwiek hipotez.

Jak owocują własne wizje lokalne, tego dowodem jest przewodnik po reliktach architektury romańskiej w Grudziądzu p. Stefana Niedźwieńskiego:

http://romanizm.eu/

Co do ramp na przełomie średniowiecza i odrodzenia, warto poszukać informacji, jak zawieszono w Toruniu dzwon Tuba Dei..
Obiekt w Grudziądzu , o długości ok. 100 m był faktycznie stajnią dla ok. 50 koni pocztowych, z 6 wrotami od strony Wisły. O ok. 50 koniach pocztowych w Grudziądzu jest informacja w inwentarzu krzyżackim. Rampy były również powszechne na Powiślu w zagrodach menonitów, dla szybkiej ewakuacji inwentarza na wyższe piętro obory, w przypadku wylewu Wisły.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Wto Maj 02, 2017 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luty' 2013





















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum