Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sianów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 9:11 pm    Temat postu: Sianów Odpowiedz z cytatem

Zamek znajdował się zapewne w w widłach rzek Unieści i Polnicy. Powstał być może przed 1330 rokiem jako jedna z siedzib biskupów kamieńskich. Po 1436 roku był własnością książęcą w 1483 roku Bogusław X sprzedał go swemu kanclerzowi Jurgenowi von Kleist. Potem zamek powrócił do Gryfitów lecz jego dzieje i przekształcenia budowlane są słabo poznane. relikty zamku porzuconego w XVIII wieku zostały zniszczone w wyniku budowy drogi Kłosy-Sianów w 1829 roku i fabryki w Sianowie.

plan miasta z 1939 roku na którym jest zaznaczony schlosswall-garten (choć nie jestem pewien czy to aby na pewno to miejsce) - choć obecność fabryki obok zdaje się jednak potwierdzać to miejsce
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Cze 04, 2013 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miejsce po zamki, częściowo zniwelowane pod fabrykę zapałek, żadnych pozostałości w terenie


artykuł o zamku pochodzi ze strony: http://www.sianow.pl

Nie ma żadnych przekazów na piśmie, dotyczących daty, bądź okresu zbudowania zamku w Sianowie. Musiał on wszakże istnieć przed rokiem 1330, bowiem wskazują na to dwa dokumenty. Pierwszy z nich, wystawiony w 1330 roku przez rycerza Jaśka Święcę, zaczynał się od słów: "in castro nostro Sannowe" / z grodu naszego Sianów /. Drugi, także z 1330 roku dotyczył układu granicznego między klasztorem Cystersów w Bukowie Morskim, a posiadłościami Jarosława i Jana Nacimirów. Wystawiony został w Sianowie przez tegoż Jaśka Święcę, który pełnił funkcję kasztelana na Sławnie. Nie ma też ścisłej lokalizacji zamku w Sianowie. Można by przytoczyć co najmniej cztery hipotezy dotyczące tej sprawy.

Pierwsza z nich głosi, że miał on się znajdować w rozwidleniu rzek Unieści i Polnicy, tuż przy trakcie prowadzącym z Sianowa do Koszalina.

Druga wersja mówi, że miał on się znajdować w pobliżu lub dosłownie na terenie obecnej fabryki zapałek. W trakcie jej budowy w XIX wieku, prace ziemne spowodowały zatarcie jego pozostałości.

Trzecia wersja informuje, że zamek znajdował się pomiędzy Sianowem a wsią Kłos. Niwelacja terenu podczas budowy odcinka szosy Sianów-Kłos, rozpoczęta w 1829 roku spowodowała zniszczenie wałów ziemnych i resztek konstrukcji architektonicznych zamku. Wreszcie czwarta wersja określa lokalizację zamku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kino "Zorza". W pewnym stopniu wersję tę potwierdza widok Sianowa z mapy Eilharda Lubinusa, pochodzącej z 1618 roku, na której w tymże miejscu figuruje wyraźnie okazalsza budowla. Położenie Sianowa na ważnym szlaku handlowym z Gdańska do Szczecina, miało decydujący wpływ na jego rozwój gospodarczy i znaczenie polityczne. Zostało to podkreślone nadaniem praw miejskich Sianowowi przez Piotra Święcę z Polanowa w dniu 11 lutego 1343 roku. Lokalizacja Sianowa dokonana została na prawie lubeckim. Miasto należało do Ziemi Sławieńskiej i wchodziło najprawdopodobniej do opola polanowskiego. Następnie Sianów wraz z zamkiem często zmieniał właścicieli. Był kolejno w posiadaniu możnych rodów rycerskich, biskupów kamieńskich i książąt zachodniopomorskich. Z dokumentu dóbr biskupstwa kamieńskiego, spisanego przed rokiem 1387 wynika, że zamek w Sianowie był jedną z siedzib biskupów kamieńskich, obok zamków w takich miastach jak Kołobrzeg, Koszalin, Karlino, Polanów i Bobolice. Zamek w Sianowie jako siedziba biskupów kamieńskich, znajdował się w ich posiadaniu prawdopodobnie od 1348 do1436 roku. Następnie Sianów przeszedł we władanie zachodniopomorskiej dynastii książęcej Gryfitów, linii słupskiej.

Za panowania Bogusława X Wielkiego, księcia słupskiego i całego Pomorza Zachodniego, zamek w Sianowie był jego rezydencją myśliwską i letnią, wykorzystywaną okresowo przez dwór książęcy. W tym czasie na zamku w Sianowie wielokrotnie gościła Katarzyna Jagiellonka, żona Bogusława X, wypoczywając tu wraz z dziećmi. W połowie XX wieku Sianów został administracyjnie podporządkowany kasztelanii w Darłowie. Było to zapewne wynikiem księcia - króla Eryka I, zdetronizowanego władcy Skandynawii, dożywającego swych lat w Darłowie.

W XV wieku Sianów, jak wynika z treści zachowanych dokumentów, był przedmiotem czystych sporów, toczących się między biskupami kamieńskimi i książętami zachodniopomorskimi. Wczesną wiosną 1475 roku zamek sianowski został zdobyty przez oddział pachołków miejskich Koszalina, a przebywający w nim książę Bogusław X - uwięziony. Był to odwet mieszczan miejskich koszalińskich za politykę księcia, zmierzającą do umocnienia władzy książęcej, ograniczenia autonomii miast, wprowadzenia jednolitej monety i prawa. Rada miejska Koszalina natychmiast zreflektowała się. Księcia uwolniono i starano się przeprosić. Dotknięty do żywego Bogusław zmusił butnych i po części zorganizowanych mieszczan do uroczystych przeprosin na klęczkach oraz nałożył na zuchwałe miasto olbrzymie odszkodowanie, którego spłatę mieszczanie odczuli bardzo boleśnie.

W 1483 roku książę Bogusław X sprzedał zamek w Sianowie swemu kanclerzowi Jerzemu Kleszczowi, wywodzącemu się z niedalekiej wsi Kleszcze za 700 reńskich talarów Syn Jerzego Kleszcza - Jakub, ponownie oddał zamek w lenno książęce W 1546 roku książę Barnin XI Stary, potwierdzając przywileje miasta Sianowa zatrzymał sobie prawo do zamku. Zamek z całą pewnością istniał do czasu wygaśnięcia dynastii Gryfitów, to jest do roku 1637. Dalsze dzieje zamku w Sianowie są niestety mało znane. Prawdopodobnie wskutek zniszczenia został on rozebrany w XVIII wieku.

Głos Sianowski nr 7/1991 Bernard Konarski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum