Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żnin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 25, 2008 2:21 pm    Temat postu: Żnin Odpowiedz z cytatem

Żnin prawa miejskie otrzymał w 1263 roku z rąk arcybiskupa Janusza II. Miasto było lokowane na prawie magdeburskim. Niestety dokument lokacyjny uległ zniszczeniu i nie dochował się do naszych czasów. W 1284 r. książę wielkopolski Przemysł II zatwierdził wszystkie dotychczasowe przywileje nadane przez jego poprzedników. Budowę murów miejskich rozpoczęto przed 1343 rokiem. Stare Miasto zabezpieczone było od zachodu i północy podwójnymi fosami, w ulicy Dworskiej (Kościuszki) zbudowano Bramę Poznańską. Od wschodu dostępu broniła Brama Toruńska z mostem zwodzonym łączącym miasto z Ostrowem. Trzecią bramę (Wodną) założono u wylotu uliczki prowadzącej do Jeziora Małego Żnińskiego (tzw. Czaple). Od zachodu miasto zamykała ulica Podmurna biegnąca wzdłuż muru, po przeciwległej stronie Stare Miasto zabezpieczał Ostrów z Bramą Ostrowską stojącą przy wylocie na wschód. Jeszcze pod koniec XIX wieku w miejscu Bramy istniał szeroki rów z drewnianym mostem zamiast dawnego zwodzonego. W 1350 r. dokonano relokacji miasta na prawie średzkim.
Mury uległy częsciowo zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego. na przelomie XVIII/XIX wieku nastapiła dalsza rozbiórka murów przez zaborcę. Ostatecznie rozebrane na poczatku XIX wieku, Bramę Toruńską w 1820 roku.
Fragmenty części fundamentowej murów znajdują się na lewym brzegu Gąsawki (przy moście na ulicy 700-lecia) i w piwnicy budynku przy ulicy Podmurnej 17.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lothar79
Dworny


Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 30

PostWysłany: Wto Lis 25, 2008 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W uzupełnieniu powyższej informacji:

Długość murowanego obwodu obronnego wynosiła około 1500 m. Miał kształt zbliżony do owalu, którego dłuższa oś biegła w kierunku północ-południe. W odcinku północno-wschodnim prawdopodobnie nie było murów. Przypuszcza się, że ta przerwa w murze była uzupełniona umocnieniami drewniano-ziemnymi, łatwiejszymi do posaowienia na bagnistym gruncie.

Mury Żnina zbudowane były z cegły układanej w wątku polskim. Na podłożu stabilnym fundament stanowiły kamienie, natomiast na grząskim gruncie stosowano fundament arkadowy.
Grubość muru wynosiła ok. 2,1 m, a wysokość prawdopodobnie 7-8 m.

Około sto lat po zbudowaniu muru obronnego został on zmodernizowany. Modernizacja polegała na pogłębieniu pasa obrony. W tym celu zbudowano przed murem dwa wały ziemne poprzedzone przekopami. Było to podyktowane coraz częstszym stosowaniem artylerii w oblężeniach.

Już w XVI w. umocnienia były zaniedbane. Mury popękane, wały porozjeżdżane, fosy wyschnięte i zarośnięte. Mury obronne rozebrano po 1808 r. celem pozyskania budulca. Wały i fosy zostały zniwelowane, a w ich miejscu, w XX w., założono planty.


Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 26, 2009 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Toruńska odkryta na nowo
Przejedziemy średniowieczną bramą. Podczas prac przy budowie kanalizacji na skrzyżowaniu 700-lecia, Lewandowskiego i Parkowej pracownicy natrafili na Bramę Toruńską.

Nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi prowadzą Mariusz Kazik, Szymon Nowaczyk i Szymon Rosołowski, którzy powiedzieli, że układ ulic w Żninie nie zmienił się od czasów średniowiecza. Wskazują na to pozostałości minionych wieków, na jakie trafiają ekipy budowlane. Tym razem, po nowożytnym rurociągu odkrytym w 2007 roku, przyszedł czas na Bramę Toruńską. Tutaj o wielkiej sensacji mówić już nie można, bo brama została opisana w literaturze i o jej istnieniu wiemy. Zaskoczeniem jest jednak to, że władze Żnina podjęły decyzję o sfinansowaniu badań archeologicznych.

Profil Bramy Toruńskiej miasta z widocznymi arkadami. Fragment dokumentacji rysunkowej wykonanej w roku 1993 przez Jolantę Sawicką z Muzeum w Gnieźnie. fot. Mariusz Kazik


O średniowiecznych dziejach Żnina na łamach Pałuk pisał 15 lat temu Andrzej Wędzki. Tak naprawdę, to Żnin nigdy nie doczekał się murów obronnych z prawdziwego zdarzenia. Mury miejskie zaczęto budować w drugiej połowie XIV wieku i kontynuowano budowę w wieku XV. Pojedynczy mur ceglany chronił miasto od strony zachodniej (stąd wzięła się nazwa ulicy Podmurnej) i północnej. Tu obronę wzmacniał dodatkowo wał ziemny. Od wschodu natomiast budowy zaprzestano po wzniesieniu fragmentu fundamentów. Postawiono jedynie Bramę Toruńską, na którą często trafiają robotnicy. Tak było w 1993 roku jak i tydzień temu. Oprócz Bramy Toruńskiej, przez którą można było wjechać do Żnina od strony wschodniej, po stronie zachodniej stała również Brama Poznańska.
Tyle powtórki z historii. Na początku tygodnia archeolog Mariusz Kazik spotkał się z burmistrzem Leszkiem Jakubowskim, aby omówić temat zabezpieczenia pozostałości bramy i zorganizowania ewentualnych badań.
- Podczas kolejnych prac budowlanych na tym terenie będziemy chcieli przebadać to miejsce.Pozwoli to nam na dokładne zlokalizowanie i wykonanie rzutów Bramy Toruńskiej, ponieważ na razie dysponujemy jedynie profilami wykonanymi w 1993 roku - powiedział Mariusz Kazik.
Burmistrz przystał również do sugestii archeologów związanych z odzwierciedleniem lokalizacji bramy w obecnej architekturze miejskiej. Leszek Jakubowski zaproponował, aby zarys Bramy Toruńskiej wyróżnić czerwoną kostką, która zostanie położona w czasie rewitalizacji starówki. - Będzie to bez wątpienia atrakcja turystyczna i żywy świadek żnińskiej architektury - dodał Mariusz Kazik.

Próba rekonstrukcji Bramy Toruńskiej autorstwa Zygmunta Schmidta, za: Żnińskie Zeszyty Historyczne, nr 2/1991, s.19


Ale to nie wszystkie odkrycia archeologiczne. W ul. 700-lecia, między skrzyżowaniem, mniej więcej na wysokości Księgarni Pałuckiej pracownicy firmy Wimar natrafili na drewniany fragment ulicy. Trakt prowadził od Bramy Toruńskiej na żniński rynek, który wówczas był placem targowym. Archeolodzy pobrali próbki drewna z bramy i z drogi. Wraz z drewnianym wodociągiem i ewentualnymi pozostałościami znalezionymi przy bramie, będą poddane badaniom dendrochronologicznym, które pozwolą ustalić datę ścięcia drewna z dokładnością do jednego roku. Stały nadzór archeologiczny i badania w trakcie prac budowlanych są finansowane przez gminę Żnin ze względu na zalecenia konserwatorskie. Chociaż nie jest to wymagane, to burmistrz zdecydował, że badanie dendrochronologiczne sfinansuje dodatkowo.
Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 908 (27/2009)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum