Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Toruń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 9:37 pm    Temat postu: Toruń Odpowiedz z cytatem

Początek budowy murów miejskich w Toruniu sięga lat sześćdziesiątych XIII. Miasto posiadało 8 bram: od strony Wisły - Klasztorna, Żeglarska, Łazienna i Mostowa, od wschodu - Paulińska i Kotlarska, od zachodu Starotoruńska, a od północy Chełmińska. W murach obronnych starego Torunia były też baszty: Koci Łeb, Gołębnik, Monstrancja, a także Krzywa Wieża - odchylona od pionu o 1,4 m.
Baszta Krzywa Wieża - z początku XIV wieku. Odgrywała rolę pomocniczej wieży strażniczej.


Baszta Monstrancja - zbudowana równocześnie z murami miejskimi w drugiej połowie XIII wieku jako budowla czworoboczna, w pierwszej połowie XV wieku przebudowana na ośmioboczną.


Baszta Koci Łeb - zbudowana równocześnie z murami miejskimi w drugiej połowie XIII wieku jako budowla czworoboczna. Przebudowano ją w okresie kolejnej rozbudowy systemu obronnego murów miejskich około 1500 roku.


Baszta Gołębnik - z pierwszej połowy XIV wieku


Baszta przy ulicy Podmurnej z I połowy XIV wieku


Baszta przy Podmurnej 60 - Jest to jedna z najstarszych baszt Starego Miasta z końca XIII wieku..


Brama Klasztorna - pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku, stanowiła najważniejszy punkt obronny na odcinku nadwiślańskim.


Brama Żeglarska - pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku, zwieńczenie jej pochodzi z XIX wieku.


Brama Mostowa - zbudowana w 1432, pełniła poważne funkcje militarne i była przystosowana do ognia artyleryjskiego.


Odcinek zachowanych murów miejskich ciągnący sie wzdłuż Wisły oraz na Starym Mieście




Toruń na obrazie Hartknocha z 1684 roku


Drugi etap fortyfikowania rozpoczął się w 1629 r., kiedy podjęto budowę nowoczesnych, ziemnych fortyfikacji bastionowych poza ówczesnymi murami miasta. Poniżej plan Meriana z 1641 roku


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Nie Mar 08, 2009 10:30 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

plan średniowiecznego miasta (źr:Zamki Krzyżackie w Polsce,str.325)


plan miasta (źr:Zamki i obiekty warowne od Malborka do Torunia,str.132-33)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 07, 2008 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Mostowa (przed zbudowaniem mostu zwana Promową lub Przewoźną) jest jedną z 3 zachowanych bram miejskich Torunia od strony Wisły, znajdująca się na zamknięciu ulicy Mostowej. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w. i istniejącego do XIX w. Brama została zbudowana w 1432 roku przez budowniczego miejskiego Hansa Gotlanda na miejscu wcześniejszej. Przy przebudowie w latach 50. XIX w. wprowadzono m.in. strop przeciwbombowy o grubości 1,5 m i zmniejszono otwory strzelnicze od strony Wisły. Jest to dwupiętrowy budynek na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożami, zbudowany z cegły, od strony miasta otynkowany. Na parterze znajduje się ostrołukowy przejazd, od strony Wisły umieszczony w wysokiej ostrołukowej wnęce. Elewacja od strony miasta dekorowana jest trzema ostrołukowymi blendami. Brama jest zwieńczona krenelażem, poniżej którego znajduje się fryz z malarską dekoracją maswerkową.

Brama Mostowa na pocztówkach z początku XX wieku


Krzywa Wieża jest średniowieczną basztą miejską, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).
Wybudowana została w 2. poł. XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych, lecz z niedociągniętą do końca ścianą od strony miasta. Przez otwory w jej bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, zaś brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji. Już w średniowieczu z piaszczysto-gliniastego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym. Odchylenie zmierzone na przełomie 2006 i 2007 roku wynosiło 5°13'15''. Odchylenie szczytu wieży od pionu wyniosło wówczas 146,171 cm. W XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcje obronne. Podciągnięto wówczas do końca czwartą ścianę, wyrównano stropy i przeznaczono ją na karcer dla kobiet. W XIX wieku basztę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym – pulpitowym. W latach 60. XX wieku mieściło się w niej kilka stowarzyszeń kulturalnych, a obecnie służy jako kawiarnia i kiosk z pamiątkami.
baszta na pocztówce z 1920 roku


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Nie Mar 08, 2009 10:31 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 21, 2008 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Klasztorna na początku XX wieku


oraz dwie baszty na rycinie z początku XX wieku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 07, 2009 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatkowe badania wydłużą remont deptaka

Wojewódzki konserwator zabytków chciałby rozszerzyć badania archeologiczne bramy nowomiejskiej. Miejski Zarząd Dróg nie mówi "nie", chociaż dodatkowe prace badawcze mogą zmienić harmonogram robót na deptaku

Pomysł rozszerzenia badań archeologicznych bramy nowomiejskiej powstał podczas wczorajszego spotkania u Sambora Gawińskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oprócz gospodarza uczestniczyli w nim m.in. Andrzej Szmak, dyrektor biura toruńskiego centrum miasta, i Mirosława Romaniszyn, od 6 kwietnia miejski konserwator zabytków w Toruniu. Rozmawiano o ekspozycji fragmentów bramy nowomiejskiej, odkrytych podczas remontu ul. Szerokiej przy skrzyżowaniu z Przedzamczem. Na spotkaniu nie zapadły jednak ostateczne decyzje. - Warto by rozszerzyć badania na całą powierzchnię zabudowy bramy - twierdzi Gawiński. - Gdy odkryliśmy już jej fragment, to powinniśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej.

Zgodnie z procedurami, z prośbą o rozszerzenie badań do wojewódzkiego konserwatora zabytków musi wystąpić MZD, który zarządza pasażem. - Rozważamy taką możliwość, ale musimy pamiętać, że dodatkowe prace mogą zmienić harmonogram robót na deptaku - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD. - Ostateczną decyzje podejmiemy w przyszłym tygodniu.

Wojewódzki konserwator zabytków uważa, że po zakończeniu badań można stworzyć wizualizację lub makietę bramy nowomiejskiej, by pokazać torunianom i turystom, jak wyglądała. - Wcześniejsza koncepcja przykrycia ruin szkłem jest mało realna - mówi Gawiński. - W tym miejscu panuje tak duży ruch, że szyba szybko by zmatowiała, a sama konstrukcja bramy nie jest zbyt spektakularna.

Fragment bramy nowomiejskiej, stojącej vis-a-vis bramy kotlarskiej, pod koniec marca odkopali drogowcy remontujący reprezentacyjny deptak naszego miasta. Prawdopodobnie obie bramy były połączone mostem. W środę w przejeździe bramy archeolodzy odkryli legary, a na nich relikty desek. Niżej natrafili na słup z drewnianą belką, który może być częścią wyjazdu z bramy kotlarskiej, powstałym jeszcze przed wzniesieniem bramy nowomiejskiej. - Chcemy przeprowadzić badania dendrochronologiczne znalezionego drewna - mówi Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, archeolog prowadząca prace na ul. Szerokiej. - Dzięki nim możemy określić wiek belek z dokładnością nawet do roku.
Marcin Behrendt
źr: Gazeta Wyborcza Toruń 2009-04-09

Badania archeologiczne bramy nowomiejskiej Fot. Robert Górecki / AG



Ruiny bramy zasypane, remont deptaka trwa

Rozmowa z Samborem Gawińskim*
Marcin Behrendt: Pozwolił pan zasypać relikty średniowiecznej bramy.

Sambor Gawiński: - Fragment bramy nowomiejskiej, odkrytej przez archeologów, nie był wystarczający, by zrobić jakąś ciekawą ekspozycję. Okazał się zbyt mały i trudny do interpretacji dla przechodniów. Nie było więc sensu pokazywania go pod szkłem. Na najbliższej kamienicy umieścimy tablicę z informacją o tym odkryciu.

Czy położenie bramy zostanie jakoś zaznaczone w nawierzchni ul. Szerokiej?

- Dopóki nie znajdziemy jej drugiej części, nie wiem jak moglibyśmy wyznaczyć jej lokalizację w nawierzchni deptaka. Będzie to możliwe, jeśli w czasie izolacji kamienic stojących przy ul. Królowej Jadwigi, znajdziemy północną część bramy.

W ubiegłym tygodniu mówił pan, że warto by rozszerzyć badania archeologiczne bramy.

- Z takim wnioskiem może wystąpić tylko inwestor. Miejski Zarząd Dróg tego nie zrobił i badania zakończono.

Mógł pan wstrzymać remont deptaka.

- Nie było powodów. Relikty bramy są bardzo ciekawe, ale zbyt mało spektakularne.

*Sambor Gawiński jest kujawsko-pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń 2009-04-17
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Nie Gru 02, 2012 5:09 pm    Temat postu: Zezwolenie na budowę Ratusza Staromiejskiego z 1393 r. Odpowiedz z cytatem

Tekst z książki:
Ziemia chełmińska w przeszłości. Wybór tekstów źródłowych. Pod redakcją Mariana Biskupa. Toruń 1961, s. 57-60.

Książka dostępna w Kujawsko-Pomorskiej bibliotece Cyfrowej

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=27048&from=&dirids=1&ver_id=&lp=44&QI=


19. Zezwolenie na budowę nowego ratusza w Starym Mieście Toruniu (1393)
Toruń, 14 V 1393
Dokument wystawiony przez wielkiego mistrza Konrada Wallenroda


Druk.: C. Steinbrecht, Thorn im Mittelalter, Berlin 1885, s. 34-36
(tłumaczenie z niemieckiego),


[Wielki mistrz Konrad Wallenrod oznajmia]... Przyszli do nas nasi ukochani, wierni rajcy naszego Starego Miasta Torunia i przedstawili nam pokornie ogromne trudności, jakich doznają w budynku ratusza, w domu kupieckim [1] i innych tamże się znajdujących pomieszczeniach z tego powodu, że pomieszczenia te wskutek starości obecnie butwieją i tym samym grożą zawaleniem się i że [rajcy] obawiają się stale, aby nie wynikły stąd dla ludzi niepowetowane i groźne szkody. Braki te dojrzeliśmy i stwierdziliśmy wspólnie z naszymi dostojnikami. Przedstawili też nam i naszym dostojnikom [rajcy toruńscy] cztery dokumenty, nie uszkodzone nienaruszane, któreśmy dokładnie obejrzeli przestudiowali. Pierwszy z nich, dotyczący domu kupieckiego, wystawiony został przez zastępcę mistrza krajowego brata Gerharda Hirschberrga 2, który pozwolił zbudować [ów dom] w taki sposób i w takich rozmiarach, jakie brat Henryk, ówczesny komtur krajowy chełmiński [3], miał wskazać, w zamian za co zrzekli się mieszczanie wszelkich praw i roszczeń da młyna w Trzeporzu [4] Drugi [przywilej] wystawił brat Konrad van Thierberg, niegdyś marszałek i mistrz krajowy [5], na [budowę] 'kramów i ław piekarskich; wszelkie płynące stąd czynsz i 'korzyści miały bez żadnych przeszkód należeć do mieszczan. Trzeciego przywileju udzielił brat Konrad von Feuchotwangen, niegdyś dostojnik pruski i inflancki [6], na wagę, na której mają [torunianie] swobodnie po wieczne
czasy ważyć wszelkie towary, pobierając wagowe w wysokości 2 groszy chełmińskich od funta [7]. Czwarty przywilej wystawił brat Ludolf Kőnig, niegdyś wielki mistrz[ 8], na kramy wokół wspomnianego budynku, z których korzyści należeć mają do wszystkich [mieszczan] w sposób wyraźnie przez ten sam przywilej określony. Dalej prosili nas [torunianie] pokornie, abyśmy przyjrzeli się ciężkiej ich sytuacji i chcieli im dopomóc, a mianowicie przez wyrażenie zgody na całkowite zburzenie starego ratusza i domu kupieckiego z innymi starymi pomieszczeniami i na zbudowanie nowego, odpowiadającego obecnym potrzebom miasta... Dlatego też za radą naszych dostojników wysłuchaliśmy łaskawie prośby i dezyderaty wymienionych wyżej rajców, mieszczan i całego gminu, zezwoliliśmy, przystali i pozwolili na mocy tego dokumentu zburzyć stary ratusz, dom kupiecki ze starymi pomieszczeniami i tym wszystkim, co się do zburzenia nadaje i odbudować - zgodnie z potrzebami miasta, dla wygody, korzyści i pożytku jego mieszkańców - nowy ratusz, dom kupiecki, budynek sądowy, kramy, ławy piekarskie, budy, wagę i inne pomieszczenia, a to w taki sposób, aby wszystkie powyższe pomieszczenia znalazły się w obrębie czterech ścian i murów a długość każdej ściany powinna wynosić 12 prętów i łokieć [9], a szerokość razem z 'Obu murami 10 prętów i 1 łokieć [10]. Grubość muru ma wynosić pomiędzy filarami nad ziemią 4 stopy [11], a pod ziemią 5 stóp [12]. Wysokość każdego z czterech murów wynieść ma 2,5 pręta [13] licząc ad progu na wysokości ziemi przy wejściu do dachu w miejscu, gdzie zaczynają się krakwie, a dalej mur ogniowy ma być wysoki
na 5 stóp [14], a gruby na 1,5 stopy [15]. Także ze szczególnej naszej łaskawości zgodziliśmy się i zezwolili, aby ratusz ze swymi pomieszczeniami występował 8 stóp [16] poza mury na miejsce,
które wielki mistrz Ludolf Kőnig, wyżej wspomniany przeznaczył na budy wokół domu kupieckiego, [które miały znajdować się] na jego zewnętrznych murach ściennych, a więc tak, aby budy w czterech jego ścianach, z zachowaniem podanej wyżej długości i szerokości, zostały zawarte... Ze szczególnej łaski odstępujemy [torunianom] dla dobra miasta wszelkie dochody i czynsze z ratusza, domu kupieckiego, budynku sądowego, kramów, ław piekarskich, bud, wagi i wszystkich innych pomieszczeń, które znajdą się wewnątrz i w obrębie czterech ścian i murów i mogą być zbudowane zgodnie z określoną długością, szerokością i wysokością, teraz lub w przyszłości; pomieszczeń zaś może być mniej lub więcej, tak aby mieszkańcy [St, Miasta Torunia] z wszelkich wynikających stąd korzyści, wygód i pożytków korzystać mogli aż po wieczne czasy. Mają też mi pełne prawa zmieniać i powiększać czynsze j zyski tak, jak to im będzie dogodniej, a miastu może
przynieść więcej pożytku. Potwierdzamy im [również prawo własności] tegoż nowego ratusza, domu kupieckiego, ław piekarskich, kramów, bud, wagi, domu sądowego z wszystkimi innymi pomieszczeniami, które oni w obrębie czterech ścian i murów według wymienionej wyżej długości, szerokości i wysokości zbudowali lub w przyszłości zbudują, czy to będzie nad ziemią czy pod ziemią, z wszystkimi wejściami, [prowadzącymi] w górę i w dół, z szerokimi, długimi i wysokimi oknami, bramami, dachami, szczytami, strychami, piwnicami, murami, ścianami i tym wszystkim, co do budynku 'należy, jakimi to tylko terminami określić można by było, bez żadnego wyjątku. Pozwalamy im także remontować te pomieszczenia, jak to tylko będzie potrzebne, zastrzegamy jednak, aby nie
przekroczyli w żaden sposób określonej długości, szerokości i wysokości. ... Działo się na naszym zamku w Toruniu w przeddzień Wniebowstąpienia w roku
Pańskim 1393 [14 V 1393].


1 Dom kupiecki, czyli sukiennice, był pierwotnie budynkiem, w którym członkowie cechu sukienników kroili i sprzedawali sukno. Obok niego znajdowały się kramy przekupniów i ławy innych rzemieślników. Z biegiem czasu sukiennice stały się rzeczywistym domem kupieckim, w którym poza suknem sprzedawano wszelkie inne towary.
2 Oryginał tego przywileju, zezwalającego na budowę domu kupieckiego, czyli sukiennic, wystawiony w kwietniu 1259 r., znajduje się
w Arch, Tor, (nr 4),
3 Przywilej Henryka, komtura krajowego chełmińskiego z ok. 1259 r. nie zachował się. Skądinąd wiemy, że pierwotny dom kupiecki był budynkiem jednopiętrowym, jedno- lub dwunawowym.
4 Trzeporz - młyn nad Wisłą; znajdował się na terenie obecnego Przedmieścia Jakubskiego,
5 Oryginał tego przywileju, zezwalającego na budowę wokół sukiennic kramów i ław piekarskich, wystawiony we wrześniu 1274 r., znajduje się w Arch, Tor. (nr 10).
6 Konrad von Feuchtwangen był w r. 1279, czyli w roku wystawienia przywileju na budowę wagi, mistrzem krajowym pruskim. Oryginał tego przywileju był w Arch, Tor" ale zaginął w czasie wojny.
7 Jednostką wagi był w tym czasie centnar, który dzielił się na 5 kamieni lub 160 funtów, co równało się około 60 kg. Jednostką monetarną była grzywna, która dzieliła się na 48 groszy lub 24 skojce.
6 Oryginał tego przywileju, wystawionego 25 VII 1343 r" zaginął, ale
w Arch, Tor. zachowała się jego fotokopia.
9 52,42 m,
10 43,78 m.
11 1,15 m.
12 1,44 m.
13 10,8 m.
14 1,44 ID,
15 0,43 m,
16 2,3 m.
....................................................................................................


Uwagi do tekstu zezwolenia. Interesujące są informacje o grubości murów oraz wysokości. Przypuszczam, że Krzyżacy obawiali się, by w środku miasta nie powstał faktycznie zamek mieszczański o grubych murach z czterema skrzydłami, pod szyldem ratusza. Uważam, ze sami też stosowali taki kamuflaż w przypadku gdanisk. Oficjalnie to budowle sanitarne a właściwie to element fortyfikacji obronnej, prekursor barbakanów, (por. http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbakan).

Jest to dla mnie także wyjaśnienie, dlaczego w Grudziądzu nie było w średniowieczu ratusza w obrębie murów, ponieważ ten teren, w tym mieście należał do Zakonu i trzeba byłoby płacić dzierżawę za ten budynek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z dwóch różnych wizyt (marzec 2014 i październik 2015).

Brama Klasztorna


Brama Żeglarska


Brama Mostowa



Baszta przy ul. Podmurnej 60


Baszta przy ul. Podmurnej 74, tzw. Koci Łeb


Baszty przy ul. Podmurnej 26 i 30

oraz sama Podmurna 26 ale od ulicy Strumykowej


Baszta przy ul. Podmurnej 14/16 czyli tzw. Monstrancja


Baszta Gołębnik


Baszta Krzywa Wieża


Baszta Żurawia


Mury miejskie
od ulicy Bankowej w kierunku Krzywej Wieży

Początek ulicy Podmurnej

i fragment zaraz przy baszcie pod numerem 60

Ulica Pod Krzywą Więżą, równolegle do Alej Jana Pawła II


Na koniec mało znany fragment muru przy ulicy Międzymurze zaraz za Strażą Pożarną. Jakby ktoś miał więcej danych na temat tego odcinka to byłbym wdzięczny.

_________________
http://lucivo.pl/


Ostatnio zmieniony przez czcibor dnia Nie Gru 25, 2016 10:48 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 4:04 pm    Temat postu: Link do Mostu Paulińskiego Odpowiedz z cytatem

http://orbitorun.pl/pomysldlamiastazwiedzaniemostupaulinskiego,1422,l1.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 8:51 pm    Temat postu: Re: Link do Mostu Paulińskiego Odpowiedz z cytatem

Marek Szajerka napisał:
http://orbitorun.pl/pomysldlamiastazwiedzaniemostupaulinskiego,1422,l1.html


Proszę zwrócić uwagę, że artykuł jest z 2011 roku. Od tego czasu nic więcej się nie dzieje. Nadal sporadycznie organizowane są wycieczki. Między innymi przez restauracje, która znajduje się na moście. Oddzywałem się jakiś czas temu i obiecane było, że wkrótce poznamy kolejny termin wycieczki ale jakoś cisza od tego czasu.
Poniżej zdjęcie wykonywane zza płota. Widać łuki dwóch przęseł mostu (pod schodami).

_________________
http://lucivo.pl/


Ostatnio zmieniony przez czcibor dnia Sob Lis 12, 2016 5:54 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Czw Lis 12, 2015 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem upoważniony do podawania nazwisk. Mogę tylko powiedzieć, że w tym roku rozmawiałem z urzędnikiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony i Dokumentacji Zabytków w Toruniu, (dosyć wysoko postawionym w hierarchii), na temat Mostu Paulińskiego przy okazji tematu mostów w Grudziądzu. Powód udostępniania mostu raz w roku jest jeden, jego ochrona przed zmianą panującego tam klimatu. Nie znam się na tym. Mostu również naocznie nie widziałem. Na podobnym przykładzie z Grudziądza mogę powiedzieć, że w pomieszczeniach z tego okresu cegła się szybko łuszczy. Problem nie nowy. W Toruniu prewencyjnie podchodzi się tego tematu, jak do zwiedzania jaskiń. Tłumy zwiedzających przyczyniłyby się do degradacji tego zabytku.

Podam taką ciekawostkę z Radzynia Chełmińskiego. W latach 70 XX w. urządzono na zamku harcówkę, urządzano tam też dyskoteki. Po pewnym czasie trzeba było harcówkę zamknąć, ponieważ mury zaczęły się "pocić", we fugach pojawił się grzyb.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Lis 12, 2016 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marku, też się nie znam na konserwacji zabytków ale bywam w świecie czasami i zabytki dużo większej klasy dużo bardziej zagrożone są udostępniane turystom.
Nie kupuję takiego wytłumaczenia.

Żeby nie być gołosłownym to takim zabytkiem jest np. romańska kaplica w Znojmie w Republice Czeskiej. Pełna bezcennych romańskich malowideł przedstawiających legendę dysnatyczną Przemyślidów oraz wizerunki władców. Perła.
Zwiedzać wolno kilka razy dziennie w grupach nie większych niż 8 albo 10 osób, już nie pamięta. Zdjęc nie wolno robić we wnętrzu. Nie wolno zwiedzać kiedy pada, żeby na ubraniach nie wnosić wilgoci. Zwiedzanie trwa krótko bo ok 20 minut.
Ale da się! I bardzo warto.
http://www.lucivo.pl/2015/10/zamek-browar-i-rotunda.html

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2021 3:04 pm    Temat postu: Odkrycie Starego Torunia Odpowiedz z cytatem

Poprzedni post miał miejsce w 2016 r. Warto odnotować odkrycie z 2018 r. Odnaleziono Stary Toruń.
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31519%2Codkryto-miejsce-pierwszej-lokalizacji-torunia.html

W świetle tego odkrycia przeniesienie Torunia na teren Starego Miasta po ok. 4 latach jest fikcją i mitem. Tylko nieliczni, zaangażowani w badania średniowiecznego Torunia wiedzą, że w XIII w. Stare Miasto Toruń nie miało pieczęci ze słowem civitas. Co innego Nowe Miasto Toruń. W 1 poł. XIV w. miało herb wspólny z Gdańskiem. Świadczyłoby to o tym, że w tym miejscu była najpierw kolonia Starego Torunia a później Gdańska.
Nie wiem, czy po ok. 3 latach od tego odkrycia naukowcy z UMK wyciągnęli jakieś wnioski i zrewidowali poglądy na temat genezy Starego Miasta Torunia?
W przypadku translokacji powinny być zmiany w dokumencie lokacyjnym odnośnie topografii po ok. 20 latach od wystawienia pierwszego dokumentu. Nic takiego nie odnotowano w w przypadku Torunia. Jest to jeden dokument założycielski dla Torunia i Chełmna. W odnowionym przywileju, w tym samym dokumencie, Kościół w Chełmnie traci połowę uposażenia na rzecz nie wymienionego podmiotu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Szajerka
Honorowy


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 466

PostWysłany: Nie Wrz 12, 2021 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na temat utraty połowy uposażenia przez parafię chełmińską i przesunięcia granicy miejskiej Chełmna o 10 km na południe od linii Ossy, jej południowej odnogi napisałem w artykule z 2010 r.
Tylko jeden, nie wymieniony z imienia podmiot wchodzi w grę. To jest miasto Grudziądz.

https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/219952/edition/218516/content

Jeśli miałaby mieć miejsce translokacja Torunia przed 1251 rokiem, to dlaczego Krzyżacy nie zmienili informacji o granicy miejskiej Starego Miasta Torunia. Rządz jest oddalony od murów Grudziądza o ok. 10 km, podobnie jak Stary Toruń od Starego Miasta Torunia.
Za kilka dni, 1 października przypada 770 rocznica odnowienia przywileju lokacyjnego dla Chełmna i Torunia (1.10.1251).
Grudziądzanie w XVII w. legitymowali się dokumentem miejskim z 1240 r.
W z karty dziejów Grudziądza wycina się oficjalnie ok. 50 lat jego historii.
https://rogozno.ug.gov.pl/index.php/2021/06/15/730-rocznica-narodzin-grudziadza/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum