Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gryfino

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 1:16 pm    Temat postu: Gryfino Odpowiedz z cytatem

Historyczne początki miasta sięgają XIII wieku. Prawa miejskie na prawach magdeburskich Gryfino otrzymało w 1254 roku na mocy dokumentu lokacyjnego wydanego przez księcia Barnima I. Mury miejskie zaczęto wznosić po 1285 roku, rozbudowno je w XV wieku. W pierwszej kolejności otoczono miasto wałem ziemnym, później zdwojonym od strony wschodniej. Miasto posiadało 2 bramy Szczecińską i Bańską(przynajmniej ja wiem tylko o dwóch, moze było ich więcej ale nie mam takich informacji). Już podczas wojny trzydziestoletniej mury, zwłaszcza na odcinku zachodnim, często podmywane przez wody Regalicy, nie miały znaczenia militarnego. W latach 1750 - 77 wały uległy likwidacji. Ciąg obwarowań wynosił około 1900m. Wzniesiono je z kamienia polnego układanego w grube warstwy, wyrównywane co około 1 m drobnymi kamykami i okrzeskami., obecna wysokość murów nie przekracza 4 metrów pierwotnie sięgała około 6m. Obecnie w najlepszym stanie pozostaje odcinek na południowo-wschodnim narożu miasta, przylegający do parku. Ma on ok. 70 metrów długości, 4 m wysokości i od 1,0 do 1,5 m grubości - (ul. Bałtycka, Wałowa, Murarska), zachowały sie także dwa fragmenty muru po obu stronach ulicy Bolesława Chrobrego. Nastepne fragmenty są przy ul. Parkowej, przy ul. Rapackiego oraz w pobliżu wieżowców oraz pomiędzy ul. Kościelną a Odrą. Czatownia połozona jest niedaleko zbiegu ulic Bałtyckiej i Energetyków.
Istniejąca do dziś Brama Bańska, wybudowana została w XIV wieku następnie modernizowana w 1864, 1979, 1984. Cały masywny blok bramy ma 15,3m wysokości, do 11,75 m zbudowany jest z kamienia polnego i nadbudowany w XV wieku cegłą o dalsze 3,55 metra. Wymiary zewnętrzne bramy wynoszą 8m x 8,5m, grubość ścian przejazdu - wschodnia 1,65m, zachodnia (z klatką schodową w grubości muru) 2,20m. Wielki ostrołukowy otwór nad przejazdem bramy od strony miasta zamurowany został po 1500 roku.

Plan Gryfina z Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego Lubinusa z 1618 roku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 14, 2014 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czerwiec 2014 - spacer wokół miasta








Brama Bańska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum