Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mieszkowice

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 30, 2009 12:21 pm    Temat postu: Mieszkowice Odpowiedz z cytatem

Mieszkowicom prawa miejskie nadano w 1297 roku. W roku 1317 potwierdzono nadanie praw miejskich. W XIII i XIV wieku miasto opasano murami obronnymi z basztami i 26 czatowniami. W pierwszym etapie akcji budowlanej miasto otoczono pierścieniem murów o przeciętnej wysokości kurtyny zbliżonej do 6 m zelokalizowanym po stronie pn.-wsch., odcinkiem najwyższym, o wysokości kurtyny sięgającej 7m4. Z 1350 r. pochodzi najwcześniejsza informacja potwierdzająca istnienie murów miejskich, a dokładnie Bramy Moryńskiej. W XV wieku przeprowadzono drugietap realizacji obwarowań miejskich, podczas którego istniejące mury podwyższo-no, a część baszt przebudowano. Z 1513 r. pochodzi wzmianka potwierdzająca istnienie bramy Boleszkowickiej. W XVI wieku zrealizowano wczesnorenesansowy zespół obronny Bramy Boleszkowickiej. Na 1631 r. datowany jest początek akcji wzmacniania uszkodzonych murów oraz oczyszczania zamulonej fosy. W XVIII w. mury miejskie utraciły już jakiekolwiek znaczenie militarne, bowiem wzmianki archiwalne potwierdzają adaptację niektórych obiektów dla potrzeb funkcji nie związanych z obronnością. I tak na przykład wiadomo o dokonanej w tym okresie adaptacji półbaszty położonej w pn.-wsch. części miasta na cele mieszkalne. Na przełomie XVIII i XIX w. zasypano fosy miejskie. W 1875 r. przystąpiono do rozbiórki obu zespołów bram miejskich oraz wykonano przebicie otworu przejściowego w Baszcie Prochowej.
Długość całkowita murów miejskich Mieszkowic wynosiła pierwotnie około 1300 m. Na tym obwodzie rozmieszczono szereg umocnionych punktów obrony w postaci bram, baszt oraz czatowni. Wjazd do miasta prowadził przez dwie bramy: po stronie pn. Bramę Moryńską, a po stronie pd. Bramę Boleszkowicką. Obu budowlom bramnym nadano pierwotnie formę prostopadłościennych wież. Z biegiem czasu, wprowadzono zewnętrzne budowle obronne, łącząc je z bramami przy pomocy szyi. W przypadku Bramy Moryńskiej budowla przedbramia złożona była z dwóch baszt cylindrycznych, natomiast przedbramie Bramy Boleszkowickiej bejmowało pojedynczą basztę cylindryczną. Przekraczanie fortyfikacji miejskich umożliwiała również Futra Jeziorna zlokalizowana w pd.- wsch. części obwodu murów. Kurtyny murów wzniesiono na wysokość około 6-7 m. Do murowania części dolnej kurtyn zastosowano kamień polny, a wyżej cegłę. Partię kamienną wzniesiono w układzie warstwowym z surowego kamienia polnego z dodatkiem okrzesków. W przeważającej części partii ceglanych zastosowano wątek wendyjski. Kurtyn, jak się wydaje, nie zaopatrzono w blankowanie ani żadną formę ganków bojowych. Należy więc przypuszczać, iż pełniły one jedynie formę zapory inżynieryjnej, natomiast przeznaczenie bojowe miały czatownie i wieże bramne. Na obwodzie murów rozmieszczono ogółem: 27 czatowni na planie Podkowiastym oraz 17 na planie prostokątnym. Czatownie podkowiaste rozmieszczono w południowym i zachodnim ciągu murów obronnych, tj. w miejscach posiadających naturalne warunki obronne (jezioro, moczary).
Były to obiekty pozbawione murowanej ściany obwodowej od strony Miasta, (bowiem nie można wykluczyć ściany szkieletowej) Dwukondygnacyjne, z komunikacją pionową za pomocą drabin, Niezadaszone, zwieńczone blankowaniem. Czatownie prostokątne rozmieszczono w zachodnim i północno-wschodnim ciągu murów obronnych oraz przy obu bramach wjazdowych do miasta. Te ostatnie wyprowadzono ok. 1,2 m na zewnątrz muru i 0,9 m do wewnątrz. Były to obiekty kamienno-ceglane, trójkondygnacyjne, dzielone stropami drewnianymi, z ceglaną klatką schodową na drugą kondygnację (w Grubości muru) oraz komunikacją za pomocą drabin, w większości niezadaszone (sporadycznie z dachami siodłowymi). Na poziomie drugiej kondygnacji znajdowały się otwory strzelnicze oraz nisze dla kuszników. Mury czatowni na planie prostokątnym zwieńczone były również Blankowaniem. We wschodnim narożniku pierścienia murów obronnych Usytuowano Basztę Prochową. W pierwszym etapie realizacji murów była to trójkondygnacyjna czatownia, wzniesiena na planie prostokątnym, która w trakcie kolejnej modyfikacji murów otrzymała ścianę obwodową od strony miasta. Baszta pełniła funkcję magazynu prochu strzelniczego. Zaopatrzone w strzelnice ściany obwodowe o grubości 120-130 cm, wzniesiono na planie prostokąta o wym. 380x570 cm. Całość została nakryta dachem dwuspadowym, ze szczytami dekorowanymi za pomocą blend i sterczyn. opracowanie: Stefan Nowaczyk, Maciej Płotkowiak
Obecnie zachowana jest bardzo duza częśc murów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pieczarek
Dworny


Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 49

PostWysłany: Nie Maj 03, 2009 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka zdjęć z ubiegłorocznej wizyty w Mieszkowicach.

Dla osoby interesującej się starymi fortyfikacjami Mieszkowice, to taki sam obowiązkowy cel wizyty jak np. Paczków. Mimo, że wiele fragmentów murów, baszt znajduje się w stanie wymagającym działań ratunkowych, to trudno o ciekawszą wycieczkę, niż wzdłuż pierścienia murów obronnych. Ciekawy jest także układ ulic, komunikacji od rynku w kierunku murów i wzdłuż nich.




Mieszkowice są też znane wśród niemieckich miłośników budownictwa szachulcowego. Można tam zobaczyć najróżniejsze budynki postawione w tej technice: mieszkalne, stodoły, komórki. Z wypełnieniem cegłą lub bardziej tradycyjnie, kołkami i gliną. Niestety, odnowiono zaledwie kilka takich budynków mieszkalnych, miasteczko już straszy szczerbami po rozebranych domach. Stan techniczny wielu innych też wskazuje, że wkrótce ich nie będzie. Póki czas, warto się tam wybrać i obejrzeć co się jeszcze da.



Ostatnio zmieniony przez pieczarek dnia Pon Sie 03, 2009 3:38 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pieczarek
Dworny


Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 49

PostWysłany: Pon Maj 18, 2009 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baszta Prochowa na starej pocztówce (zbiór własny). Widoczna także na jednym z umieszczonych wcześniej zdjęć. Kiedyś teren był zabudowany do samej baszty, dzisiaj jest tam pusty plac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pieczarek
Dworny


Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 49

PostWysłany: Pią Sie 14, 2009 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny obrazek z moich zbiorów - widok na Mieszkowice wg Meriana.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 19, 2014 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I spacer wokół Mieszkowic, jest tu naprawdę co oglądać, aha, pochyłości murów są naturalne, aż dziw, że jeszcze nie padły






















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum