Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Wrz 26, 2008 3:32 pm    Temat postu: Nowe Odpowiedz z cytatem

Pierwsze obwarowania powstały w okresie pomorskim, były drewniano-ziemne, strzegły grodu od południa z zachodu, potem zostały rozbudowane w cegle i w pełni zamknięte. Pozostałe strony chroniły jedynie zbocza nowskiej wysoczyzny. W czasach krzyżackich miasto otoczone zostało murami obronnymi, zintegrowanymi z zamkiem, o długości około 1000 m, z szesnastoma wieżami; fosa oraz dogodne położenie na wysoczyźnie nadwiślańskiej. Zasadnicza część obwarowań powstała około 1378 roku, ostateczny wygląd bram ustalił się jednak dopiero 200 lat później. Od stron bardziej narażonych na atak wzmacniała je dodatkowo szeroka na około 30 metrów fosa typu moczarowego, zasilana licznymi lokalnymi źródełkami. Również w tej części istniała większość z 16 wież obronnych.
Mury zbudowano z cegły, na podmurówce z dzikiego kamienia. Mają one przeważnie 1,5 metra grubości, ich wysokość to około 3 m, wieże zaś, z krenelażem, były nieco wyższe i wychodziły poza ich lico.
W murach umieszczono 4 bramy i 2 furty. Dwie z bram: Gdańska i Grudziądzka (Toruńska) miały reprezentacyjny charakter, a nad bramą zachodnią znajdowała się nawet kaplica Świętego Krzyża. Pozostałe - Rybacka i Wodna, były mniej okazałe. Furty powstały przy zamku i klasztorze, którego część zabudowań gospodarczych ulokowana była już poza murami. Obok znajdowała się baszta "Szafarnia", a dalej, po drugiej stronie bramy, w narożniku, miejska hamernia (kuźnia). Przy farze natomiast usytuowana była kiedyś Baszta Katownicza, pełniąca funkcję więzienia. Brama Gdańska bardzo ucierpiała podczas wojen szwedzkich, resztę bram i wież oraz część murów rozebrano w 1870 roku.
Mury obronne częściowo zostały rozebrane w XIX w., lecz mimo to zachowało się ich jeszcze około 550m - ciąg obwarowań, od organistówki przy farze (czyli bramy Rybackiej) po ulicę Kościuszki (bramę Grudziądzką) z podstawami 12 wież oraz sporym odcinkiem fosy, obecnie częściowo zajętym przez Amfiteatr Miejski. Uzupełnia je główne skrzydło Zamku pokrzyżackiego z połowy XIV w., w którym obecnie, po adaptacji mieści się ośrodek kultury.

plan miasta


miasto na początku XVII wieku na rysunku M.Csomborga


widok od wschodu na miasto wg C.A.Manna w XIX wieku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 31, 2011 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przegapiłem mury obok kościoła, trudno...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum