Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 23, 2008 2:11 pm    Temat postu: Konin Odpowiedz z cytatem

Pierwotna osada/miasto zniszczona przez Krzyżaków w 1331 roku zostala odbudowana przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370 zostało jeszcze otoczone murem miejskim wraz z dwoma bramami, Kaliską (od południa na skrzyżowaniu ul. Szarych Szeregów i 3 Maja) i Toruńską (od północy przed Mostem Toruńskim). Obwarowania posiadały jeszcze prostokątne półbaszty. Mury otaczały miasto dookoła oprócz odcinka pomiędzy Bramą Toruńska a dzisiejszym Placem Zamkowym. Znajdowały się tam prawdopodobnie fortyfikacje drewniano - ziemne. Mury zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacol
Dworny


Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 3

PostWysłany: Nie Sie 28, 2011 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zostały poważnie zniszczone po oblężeniu 1656 roku, ale resztki murów miejskich rozebrano na początku u końca XVIII i XIX co można przeanalizować na planach z 1796 roku i 1803. W 1796 stoją jeszcze mury przy Bramie Kaliskiej (południowej) i do połowy wschodniej długości miasta oraz brama północna (Toruńska). Nieznane są dokładne daty ich rozbiórki. 1803 stoją jedynie przy Bramie Kaliskiej.
Do tej pory kilkakrotnie odnajdywano ślady tych murów np w roku 1963, 1969, 1973 oraz przy okazji np modernizacji/zakładaniu sieci ciepłowniczej. Niestety część z tych odkryć nie była odpowiednio monitorowana ani nie prowadzono dokumentacji. [/img]

W zasadzie przy braku prowadzenia badań archeologicznych niewiadomy jest przebieg miejskich umocnień czy nawet ich bytność. Lustracje wspominają jedynie o złym stanie murów, brak jest również jakichkolwiek opisów czy ikonografii. Tak więc do tej pory możemy mówić o murach miejskich, które znajdują się jedynie na planie z 1796, bowiem to jest najstarsze źródło ikonograficzne miasta. W źródłach pojawiają się jeszcze pogłoski o drewnianych umocnieniach miasta sprzed najazdu 1331 roku (co miałoby sens bowiem miasto lokowane było na prawie magdeburskim około 1285 roku, po lokowaniu musiałoby mieć jakieś umocnienia choćby prowizoryczne).

Plan miasta z roku 1796. Widoczne po lewej: przy moście nad odnogą Warty Brama Kaliska wraz z fragmentami muru, wraz z dwom wykuszami. U góry kwadratowy Zamek. Brama Toruńska widoczna po prawej stronie, przy moście nad Wartą.
(mapa ze strony http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=272110&page=51 post mr.jedi)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sie 28, 2011 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałem się będąc w Koninie, również i u archeologów w muzeum czy może jakieś pozostałości zachowały się chociażby gdzieś w przyziemiach domów lub piwnic, niestety nic nie ma...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacol
Dworny


Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sie 29, 2011 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak..Archeologicznych nadzorów nie ma jak i zainteresowania mieszkańców, którzy by zrobili rysunki, foto itd odkopanych umocnień. Np cegły z rozebranego zamku trafiły do budowy domów, więc pewnie to samo było z murami, tyle że na większej przestrzeni lat. Rozbiórki XIX wieczne były bardzo skrupulatnie przeprowadzane, co ilustruje jeden artykuł z wykopalisk przy 1 froncie zamku - odnaleziono jedynie pół cegły gotyckiej. Już pomijając to, że znaleziono wiele odcinków murów. Na prawo od Bramy Kaliskiej znajduje się teren wolny, który nie jest zabudowany ani zbytnio pokryty roślinnością, tylko szpadel, koparka i kopać.. Niestety nic się z tym nie robi. Musiałbym jeszcze zobaczyć co jest u Konserwatora jeżeli chodzi o dawne "nadzory". Zresztą konserwator karany za zniszczenie XIV wiecznego kościoła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum