Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skokówka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubelskie -> Dwory obronne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10963
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 15, 2008 10:18 am    Temat postu: Skokówka Odpowiedz z cytatem

Trudno określić datę powstania fortalicji w Skokówce. Napewno istaniała juz na początku XVI wieku gdyż w 1517 roku bracia Mikołaj i Feliks Zamojscy nabyli od Jana Ostrowskiego wieś Skokówkę wraz z zamkiem na wyspie otoczonej rzekami, od zachodu Topornicą (dawniej Wieprzec), a od południowego wschodu – Łabuńką. Nie był to zamek, jak to określa się obecnie lecz po prostu duży drewniany dwór szlachecki z czerwoną dachówką, z pewnymi elementami fortyfikacyjnymi. Dwór ten został zniszczony przez Tatarów w 1519 roku. Zniszczony majątek odziedziczył Stanisław Zamojski, a ten przypisał go 16 stycznia 1571 roku swojemu synowi, Janowi Sariuszowi Zamoyskiemu, który urodził się w tym właśnie dworze. Z listów Jana Zamoyskiego wiadomo, iż planował on początkowo wystawienie w Skokówce nowego, już murowanego "zamku" (a raczej pałacu lub dworu), który, zaczęty w 1578 r., okazał się bardzo nieodpowiednim i już w 1582 r., jeszcze przed ukończeniem, rozebrano go. Ten nowy, murowany pałac jest kojarzony z obiektem zwanym Krasnybrzeg. Tu niektóre informacje się ścierają ze sobą. Według ostatnich informacji jakie udało mi się uzyskać w Robidz Zamość to informacja p. Rolskiej Boruch o tym obiekcie jest nie do końca prawdziwa.

O samej fortalicji w Skokówce wspomina akt lokacyjny dla Zamościa:
(...) zamiast dawnego zamku Skokówka, na wyspie pomiędzy rzekami Wieprzec i Kalinowica położonego w ziemi chełmskiej i powiecie krasnostawskim, dla pożytku większego inszy nowy zamek z kamienia i cegły, na stałej sąsiedniej ziemi, naprzeciwko tego zamku starego, około grobli stawowej zacząłem wznosić i tam dla chwały Bożej świątynię zbudować i wyposażyć postanowiłem (...) Chcę też ufundować tam miasto połączone z nowym zamkiem i świątynią i wzmocnię je kosztem moim wałem i fosą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 20 Lut 2019
Posty: 123

PostWysłany: Sro Lut 20, 2019 3:34 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10963
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 18, 2008 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwór obronny z XV-XVI wieku w dobrach Żdanowa-Skokówki
źr: dr Jacek Feduszka Muzeum Zamojskie w Zamościu, 2008-09-09

Pozostałości kamiennych fundamentów dworu obronnego oraz muru obronnego z XV wieku odkryła ekspedycja archeologiczna z Muzeum Zamojskiego w Zamościu, przy obecnej drodze Żdanów - Mokre.

Na wzniesieniu, przy obecnej drodze Żdanów - Mokre, od końca sierpnia 2008 roku, trwają prace archeologiczne w miejscu historycznego Ostrowa, na wyspie dawnego naturalnego jeziora, w rozlewiskach rzek Topornicy i Łabuńki (d. Wieprzca i Kalinowicy). Ekspedycja archeologiczna z Muzeum Zamojskiego w Zamościu, kierowana przez dyrektora Andrzeja Urbańskiego, podczas prowadzonych prac, odkryła do tej pory, pozostałości kamiennych fundamentów dworu (zameczku) obronnego z XV wieku oraz kamienne fundamenty muru obronnego, okalającego dwór (zameczek) obronny, istniejący w tym miejscu.

Potwierdzony w źródłach historycznych dwór obronny istniał w dobrach Żdanowa - Skokówki już w połowie XV wieku. Dwór obronny na Ostrowiu, czyli wyspie od 1458 roku wyłączony został z dóbr Żdanów i do dóbr Skokówki przez Niemierzę ze Zdanowa Ostrowskiego. To miejsce właśnie w dobrach Skokówki (d. Skokowicy), (wyspa z dworem obronnym, otoczona wodami naturalnego zbiornika wodnego), stanowiło od 1517 roku siedzibę Feliksa Zamoyskiego (zm. 1535 r.), wojskiego chełmskiego, a następnie jego syna Stanisława Zamoyskiego (1519-1572) oraz dziedzictwo rodowe Jana Zamoyskiego (1542-1605), założyciela Zamościa.

Feliks Zamoyski po 1517 roku rozbudował dwór (zameczek) obronny na Ostrowiu, wznosząc tutaj m.in. murowaną prostokątną mieszkalną wieżę obronną o grubych murach, zwaną zameczkiem z okrągłą basztą w narożu. Na obecnym etapie badań archeologicznych, odkryte zostały fragmenty fundamentów kamiennych obiektu mieszkalnego oraz fundamenty kamienne umocnienia (muru) obronnego tego miejsca. Datowanie tych fragmentów oparte zostało m.in. na znalezisku monety srebrnej, grosza praskiego Władysława II Jagiellończyka, króla Czech i Węgier, z lat 1471-1477. Ponadto ujawniły się także, podczas prac wykopaliskowych w innej części badanego wzgórza, pozostałości istniejącego tam w XVIII-XIX wieku browaru ordynackiego, zbudowanego w latach 1775-1791. O istnieniu tych pozostałości wiedziano już wcześniej. W miejscu prawdopodobnego dziedzińca browaru znaleziono austriacką monetę grajcarową z 1800 roku.

Prace archeologiczne, finansowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trwają nadal.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10963
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 18, 2008 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sensacyjne odkrycie dworu Skokówka
źr: artykuł i zdjęcia pochodzą z portalu Roztocze online

Zespół archeologów z Muzeum Zamojskiego, pod kierownictwem dyrektora Andrzeja Urbańskiego odkrył na wzgórzu przy drodze Żdanów – Mokre zarys kamiennych fundamentów, które – jak wynika z pierwszych oględzin - są pozostałościami po dworze kasztelańskim, w którym urodził się Jan Zamoyski.

W poniedziałek, na wzgórzu w Żdanowie prezydent Marcin Zamoyski i wiceprezydent Iwonna Stopczyńska odwiedzili archeologów. Odkrycie fundamentów dworu Skokówka to sensacja na skalę ogólnopolską, tym bardziej, że w wykopie, przy murze zewnętrznym, dr Jacek Feduszka znalazł monetę potwierdzającą datowanie fragmentów fundamentów.
- To grosz praski - informuje dr Jacek Feduszka – takimi monetami pod koniec XV wieku, a nawet do lat 30-tych XVI wieku płacono w Rzeczpospolitej. Znalezienie tej monety umiejscawia odkryte kamienne fundamenty dokładnie w czasie, w którym Feliks Zamoyski, dziadek hetmana Jana Zamoyskiego, kupił od rodu Ostrowskich dwór Skokówka – dodaje dr Feduszka.

Dla prezydenta Zamoyskiego to ważny moment również ze względu na umiejscowienie narodzin założyciela miasta Zamość.
- Do tej pory zamek na Skokówce umiejscawiano bliżej obecnego Zamościa, a przecież prof. Zin twierdził nawet, że pałac Zamoyskich został postawiony na dawnym dworze Skokówka –mówi prezydent Zamoyski. – Teraz możemy mieć prawie pewność, że pierwsza siedziba rodu Zamoyskich mieściła się na południe od Zamościa, właśnie tutaj na wzgórzu – dodaje prezydent.

Wykopaliska sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Ekipa badaczy, w skład której wchodzą, oprócz dyrektora Urbańskiego, również dr Jacek Feduszka, Jerzy Kuśnierz oraz dyr. Muzeum w Tomaszowie Eugeniusz Hanejko, przy wsparciu pracowników Muzeum Zamojskiego, już w pierwszym tygodniu wykopalisk natrafiła w wykopie sądującym na zarysy osiemnastowiecznych fundamentów dawnego browaru Ordynacji Zamojskiej.

- To fundament znane były już ze wcześniejszych prac wykopaliskowych – opisuje wykop nr 1 dyrektor Andrzej Urbański – Już na początku lat 90-tych XX wieku, archeolog Ewa Prusicka prowadziła w tym miejscu prace badawcze, na podstawie przypadkowego odkrycia ceglanych fundamentów uwidocznionych podczas budowy zabudowań pobliskiej masarni. Jednak wtedy stwierdzono tylko, że to pozostałości dawnego browaru. O wiele większe znaczenie mają dla nas fundamenty kamienne odkryte obok – dodaje dyrektor Urbański.

Browar rzeczywiście istniał tutaj ale został postawiony na fundamentach dawnego dworu. A i sama Skokówka została przeniesiona bliżej Zamościa.
- Proszę wziąć pod uwagę, że przebieg cieków wodnych w tym rejonie zmieniał się. To wzgórze otoczone było 400 lat temu rzekami, znanymi dzisiaj jako Łabuńka i Topornica – informuje dr. Feduszka. – To miejsce, teraz badane było ostrowiem, wyspą wśród mokradeł i idealnym miejscem na posadowienie obronnego dworu – precyzuje Feduszka.

Jak się dowiadujemy od zamojskich archeologów, w najbliższych dniach będą mieli do dyspozycji ciężki sprzęt, wypożyczony z PGK Zamość oraz georadar, który pozwoli na - w miarę precyzyjne - oznaczenie zarysu przebiegu ukrytych w ziemi kamiennych fundamentów.

Jak wyglądał dwór Skokówka? W tej chwili żaden z zamojskich archeologów nawet nie próbuje zgadywać. Użycie georadaru na pewno pozwoli przynajmniej na wytyczenie zarysu budynku i muru zewnętrznego.
- Wg zachowanych rozyjskich map, tuż obok tego wzgórza, bliżej drogi Zamość – Żdanow umiejscowiony był klasztor z zabudowaniami gospodarczymi – wyjaśnia dyrektor Urbański. – Obok niego przebiega droga, która być może prowadziła pierwotnie do bramy wjazdowej dworu w Skokówce – zastanawia się Urbański.

Wykopaliska potrwają jeszcze dwa tygodnie, podczas których archeolodzy z Muzeum Zamojskiego dokładnie określą lokalizację kluczowego dla historii Zamościa dworu – miejsca narodzin założyciela miasta.

Wzgórze pomiędzy Żdanowem a Mokrem.


Dyr. Andrzej Urbański - kierownik wykopalisk wyjaśnia prezydentowi Zamoyskiemu i wiceprezydent Stopczyńskiej co zostało odkopane


Prezydent Zamoyski i wiceprezydent Stopczyńska oraz dr Jacek Feduszka i dyr. Andrzej Urbański przy wykopie prawdopodobnie ukazującym zarys muru zewnętrznego dawnego dworu na Skokowce.


Wykop w widocznymi zarysami kamiennych fundamentów i muru zewnętrznego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10963
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 14, 2008 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lokalizacja wykopów


dwór na mapie Brauna z końca XVI wieku

(źr:ZKK, 2002, aut: Ewa Prusickia-Kołcoń, ZKK,2002, Bogumił Sawa)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 20 Lut 2019
Posty: 123

PostWysłany: Sro Lut 20, 2019 3:34 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 521

PostWysłany: Sob Gru 09, 2017 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marzec' 2011

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubelskie -> Dwory obronne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group