Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Giżycko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 25, 2007 12:57 pm    Temat postu: Giżycko Odpowiedz z cytatem

XIV-wieczny zamek Krzyżacki, wzniesiony został przez zakon krzyżacki ok. 1341 roku. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Został zniszczony w 1365 roku przez Litwinów. Krzyżacy odbudowali spaloną warownię. W połowie XVI w zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Po sekularyzacji zakonu miał w nim siedzibę starosta książęcy. Po rozbiórce dokonanej w XIX wieku do naszych czasów zachowało się jedno skrzydło mieszkalne.




Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Wto Mar 10, 2009 12:27 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 12:34 pm    Temat postu: Zawaliła się ściana zamku krzyżackiego Odpowiedz z cytatem

03-01-2008,http://www.rp.pl
Zawaliła się ściana średniowiecznego zamku krzyżackiego w Giżycku. - Jeśli zabytek nie zostanie zabezpieczony, to z powodu obfitych opadów śniegu może całkowicie się zawalić - powiedział starosta giżycki Wacław Strażewicz.
- Osunęła się duża część ściany, od dachu aż po fundamenty. Obecni właściciele, którzy kupili średniowieczny zamek w połowie ubiegłego roku, nie wykonali do tej pory żadnych prac, a jedynie ogrodzili teren - powiedział starosta.
Zamek jest budowlą masywną, wysoką, ale o stosunkowo niewielkiej powierzchni, na planie prostokąta ma 14 m na 22 m. Jest położony niedaleko Kanału Łuczańskiego, na szlaku żeglownym w centrum Giżycka. Obecnie teren wokół zamku i sama budowla są niedostępne.
Pełnomocnik właścicieli, Andrzej Kołecki, powiedział, że poszukują oni inwestora z branży turystyczno-hotelarskiej, który wsparłby ten projekt. Chcą także pozyskać pieniądze z ministerstwa kultury.
- Na razie właściciele czekają na ekspertyzę konserwatora zabytków, który ustali, co można dalej zrobić z zamkiem - powiedział Kołecki.
Obecny właściciel jest kolejnym, który przejął zamek. Zdaniem Strażewicza, zarówno obecni, jak i poprzedni właściciele nie zrobili nic, by ratować zabytek. - Moim zdaniem kupowanie takiego zabytku dokonywane jest w celach spekulacyjnych - ocenił.
Starosta giżycki powiedział, że może on, na wniosek konserwatora, przeprowadzić czasowe zajęcie nieruchomości albo wywłaszczyć właściciela. Jego zdaniem, zarówno jedno, jak i drugie działanie jest obecnie niemożliwe, bo wymaga pieniędzy, których starostwo nie ma.
Wojewódzki konserwator zabytków Barbara Zalewska przyznała, że jej urząd nie przejmie zabytku, ponieważ nie ma pieniędzy na jego ratowanie.
- Budżet urzędu ochrony zabytków na całe województwo wynosi zaledwie 500 tys. zł, to najmniej w całym kraju. Gdybyśmy przejęli obiekt w Giżycku, jego remont pochłonąłby tyle pieniędzy, że nie dofinansowalibyśmy żadnego innego obiektu. Poza tym urząd konserwatorski nie jest od remontowana zabytków należących do osób prywatnych - wyjaśniła.
Zdaniem Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, współautorki książki "Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Warmia, Mazury", "zaniedbanie do tego stopnia zamku w Giżycku jest skandalem". Jak zaznaczyła, jest to najwyższej klasy zabytek w tym mieście.
Nie są znane początku giżyckiej warowni, ale pierwszą drewnianą jeszcze strażnicę kazał najprawdopodobniej wznieść w 1285 roku komtur Meinhard von Querfurt. W państwie krzyżackim budowano cztery typy zamków. Najważniejsze były zamki komturskie, a mniej ważne - wójtowskie, prokuratorskie i komornickie. Giżycki był zamkiem komornickim, miał mniejsze znaczenie obronne. Oprócz funkcji obronnych i administracyjnych prowadzono tu także folwark i gospodarstwo rybackie. W XVI w. zamek w Giżycku stał się siedzibą książęcego starosty, funkcję tę pełnili przedstawiciele pruskiej arystokracji; w Giżycku byli to często członkowie rodu Lehndorffów, posiadającego majątek w niedalekim Sztynorcie.
W okresie powojennym na przedzamczu wybudowano pawilon hotelowy, ale według architektów nie harmonizuje on z bryłą zamkową i otoczeniem. Od dłuższego czasu dawny zamek krzyżacki w Giżycku, jeden z 46 istniejących w państwie krzyżackim, stoi nieużytkowany i zaniedbany.
Źródło : PAP



Kolejny artykuł na ten sam temat ze strony lokalnej
Zamiast zamku będą zabytkowe ruiny
2008-01-03,http://gizycko.wm.pl
Miniony rok był fatalny dla giżyckiego zamku krzyżackiego. Latem runęła część południowej ściany. Właściciel jej nie zabezpieczył i 30 grudnia zawalił się kolejny potężny kawał muru. Czy dni naszego zabytku są policzone?
Do lat 70. ubiegłego wieku w zamku był hotel. W latach 90. trafił w ręce prywatne i od tego czasu właściciele zmieniają się jak w kalejdoskopie. Do ostatniej transakcji doszło w czerwcu 2007 r.
Jak na razie kolejny właściciel nie zrobił nic z niszczejącym zabytkiem poza postawieniem drewnianego płotu wokół zamku. Płot pojawił się po pierwszym osunięciu się muru (6 sierpnia 2007 r.). Wówczas z wielkim hukiem runęła część południowej ściany.
30 grudnia wieczorem dziura w ścianie zamczyska powiększyła się. W stertę cegieł zamienił się kolejny kawał ściany. Potężna wyrwa od fundamentu aż po dach poważnie każe myśleć, że dni naszego zabytku są policzone.
Miejsce katastrofy w poniedziałek oglądali przedstawiciele ełckiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pracownicy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Giżycka.
- Właściciel zamku miał do połowy listopada zabezpieczyć mury - twierdzi Leszek Godzieba, inspektor z ełckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. - Nie zrobił tego. Jedynie wokół zamku pojawiło się ogrodzenie.
Konserwatorzy starają się ocalić zabytek, ale niewiele z tego wychodzi - ich poleceń właściciel nie wykonuje. Teraz rozważane są różne kroki, w tym wystąpienie do prokuratury lub wywłaszczenie obecnego właściciela. Tym ostatnim powinno zająć się Starostwo Powiatowe.
- Nie rozpoczniemy procedury wywłaszczeniowej, bo nie mamy pieniędzy na utrzymanie takiego zabytku - broni się przed przejęciem zamku starosta Wacław Strażewicz. - Konserwator zabytków powinien skorzystać ze swoich uprawnień i skierować sprawę do prokuratury.
Tymczasem Krzysztof Korczyk, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ostrzega przed katastrofą: - Już w sierpniu proponowałem zawalenie tej części ściany. Groziła osunięciem i tak się stało. Ja nie mam jednak kompetencji wydawania decyzji wobec zabytków i wszystko spoczywa na wojewódzkim konserwatorze. Tutaj trzeba szybko zabezpieczyć obiekt, żeby nie doszło do tragedii.
Z obecnymi właścicielami zamku, przedsiębiorcami z Warszawy, nie udało się nam skontaktować.
Sławomir Kędzierski

oraz zdjęcie autorstwa Sławomira Kędzierskiego


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Sro Sty 28, 2009 6:03 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie Roberta Klimka udostępnione specjalnie na forum



Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Wto Mar 10, 2009 12:22 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 21, 2008 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamek na dwóch pocztówkach z początku XX wieku


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bunkermann
Dworny


Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 6

PostWysłany: Wto Lis 11, 2008 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od trzech tygodni trwają prace ziemne we wschodniej części zamku w Giżycku- pomiędzy budynkiem konwentu, a strugą (obecnie kanałem).
Przed I wojną światową w tym miejscu wybudowano budynek komendantury pobliskiej twierdzy Boyen (spalony wiosną 1945 i rozebrany), a w latach 60- tych XX wieku wybudowano w tym miejscu oszklony pawilon Kawiarni "Zamkowa" (rozebrana jesienią 1999)
Po usunieciu wierzchniej warstwy gruzu po "nowożytnych" budowlach ukazały się długie odcinki murów- wkrótce obszerna fotodokumentacja prac oraz opis jej przebiegu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bunkermann
Dworny


Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 6

PostWysłany: Czw Lis 20, 2008 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na zamku w giżycku nadal są odkopywane zewnętrzne mury tej mazurskiej fortyfikacji. Archeolog pełniący nadzór nad pracami- Artur Piotrkowski z Ostródy (znany z prac przy baszcie południowej- więziennej zamku w Barcianach) nadal się wstrzymuje z robieniem dokumentacji, dla mnie- amatora nie pozostaje nic innego jak robienie bieżącej dokumentacji fotograficznej i czekać na efekty końcowe prac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
svolo
Dworny


Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 6

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nareszcie.!!!
To bardzo dobra informacja.
Czekam z niecierpliwością na dalsze zdjęcia.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bunkermann
Dworny


Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 6

PostWysłany: Czw Sty 08, 2009 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czekam nadal na mapy, oprócz wspomnianego wyżej muru wyszły dwie piwnice od strony wschodniej(od Kan. Łuczańskiego) na których posadowiony był obiekt gospodarczy dobudowany wok. 1560 roku. Skrzydło to funkcjonowało dość krótko, niespełna 200 lat- gdyż uległo zniszczeniu wskutek pożaru w 1749 roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
svolo
Dworny


Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 6

PostWysłany: Czw Sty 08, 2009 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super.
Tak się spodziewałem właśnie.
Jak się trochę "grzebnie" w ziemi zawsze się coś pojawia interesującego..
Czy byłaby szansa na jakieś zdjątka tych nowości.?
Z góry wielkie dzięki.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bunkermann
Dworny


Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 6

PostWysłany: Sro Sty 28, 2009 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prace archeologiczne po "mroźnej" przerwie trwają nadal, przypuszczalne zakończenie ok.15.02.2009
jak na razie mamy jednak ciekawą koncepcję zagospodarowania tego obiektu

Tak ma wyglądać nasz zamek

Spółka "Zamek Giżycki" czeka na decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków, by ruszyć z budową czterogwiazdkowego hotelu, który ma zastąpić obecną ruinę. Dzięki temu zabytek ma szansę ocaleć, a miasto zyskać reprezentacyjny obiekt.

iżycki zamek krzyżacki po kilkudziesięciu "chudych" latach ma szansę na nowe życie. Obecny właściciel obiektu zamierza w najbliższych latach zainwestować w niego 40 milionów złotych. Inwestycja ma przynieść czterogwiazdkowy, reprezentacyjny hotel, który niewątpliwie w turystycznym mieście jest bardzo potrzebny. Prace - jak zapewnia prezes spółki Krzysztof Brdyś - mają ruszyć w kwietniu tego roku o ile wojewódzki konserwator zabytków wyrazi zgodę na realizacje ich projektu.

— Zakończyliśmy prace archeologiczne wokół zamku — zapewnia Krzysztof Brdyś, prezes spółki "Zamek Giżycki". — Raport z robót trafił do pani konserwator. Teraz czekamy na jej zgodę na rozpoczęcie właściwych prac. 
Spółka zamierza odtworzyć wokół właściwego zamku obiekty, które niegdyś tu istniały. Na pewno będą to budynki w "klimacie epoki", ale wewnątrz będą miały już zupełnie nowoczesny charakter, przystosowany do potrzeb hotelu i gastronomii. Według informacji prezes Krzysztofa Brdysia, w czterogwiazdkowym hotelu, jakiego Giżycko jeszcze nie ma, znajdzie się 90 pokoi. Stworzonych będzie ponad 60 miejsc pracy. Obiekt miałby być oddany do użytku w 2010 roku.




Sławomir Kędzierski
s.kedzierski@gazetaolsztynska.pl

Fot. Archiwum (źr:www.GazetaOlsztynska.pl 2009-01-23)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
svolo
Dworny


Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 6

PostWysłany: Sro Sty 28, 2009 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak .
Powtórzę po jednym z internautów komentujących wizualizacje.

Projekt niezły. Zamek w Giżycku nabierze rozmachu ale zdecydowanie szkoda jest ujednolicać wszystkie budynki założenia.

Stare - gotycko/renesansowe( szczyty) skrzydło powinno być bardziej wyeksponowane.
Budowanie dynamiki i harmonii całego założenia powinno oprzeć się właśnie na tym skrzydle.
Powinno, upraszczając być najbardziej widoczne, najważniejsze ,a nie stawać się jednym
- "z" kilku budynków .
Wydaje mi się to całkowicie logiczne ,że to "diament oprawia się w złoto a nie złoto w diamenty" Smile

Tak to jest jak inwestorzy odbudowujący zabytki nie zgłaszają się do mnie po koncepcje architektoniczną tylko walą od razu do tzw architektów politechnicznych.Smile SmileSmile

Ilu inżynierów maluje obrazy czy rzeźbi ???
A na tego typu realizacje trzeba patrzeć jak na dzieło sztuki i to sztuki dawnej a nie jak na kolejny trochę stylizowany apartamentowiec.
Miejmy nadzieje,że p. Zalewska jednak podbije poprzeczkę.
pozdrawiam
i dzięki za info.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lip 05, 2011 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dodam jeszcze kolejne dwie wizualizacje zamku po odbudowie z tego samego chyba źródła Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
svolo
Dworny


Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 6

PostWysłany: Sro Lip 06, 2011 2:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak. Smile
Nic już nie powiem bo będzie ,że przyganiał kocioł garnkowi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Sob Gru 02, 2017 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czerwiec' 2012













Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Gru 07, 2017 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale brzydko.
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 07, 2017 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam nie wiem co sądzić o tej odbudowie....mam mieszane uczucia, z drugiej strony cieszy fakt uratowania samego budynku zamkowego. Czy do niego wstęp jest wolny? Co się w nim teraz znajduje?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 08, 2019 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

październik 2019, skupiłem się na istniejącym oryginale



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum