Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Biskupiec

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 11:06 am    Temat postu: Biskupiec Odpowiedz z cytatem

Pierwsza potwierdzona dokumentami wiadomość o istnieniu na terenie Biskupca zamku, a raczej strażnicy obronnej, pochodzi z 1389 roku. W dokumencie lokacyjnym majątku Bęsia, wystawionym w dniu 13 grudnia 1389, jako punkty graniczne nadanych 70 włók ziemi wymienione są wsie Kruzy, Kolno i Kabiny, a na południu, jako punkt orientacyjny, zamek w Biskupcu, ściślej - zamek biskupi. Należy przypuszczać, że ta graniczna strażnica obronna została wybudowana między 1379 a 1389 rokiem. Pierwsza wzmianka w zachowanych dokumentach o zamku w Biskupcu pochodzi z 1389. Był to okres dziesięcioletniego rozejmu, jaki wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode zawarł z książętami litewskimi Kiejstutem, Jagiełłą i Witoldem. Okres ten wykorzystał najprawdopodobniej biskup Sorbom, by na przyznanym niedawno obszarze wybudować nad rzeką Dymer strażnicę obronną, która zamykałaby Litwinom drogę w głąb biskupstwa. Strażnica była zwykłą budowlą drewnianą, otoczoną palisadą. Dopiero później (brak jakichkolwiek danych do ustalenia dokładnej daty) powstał murowany zamek. Budowla miała strzec trasy Warszawa-Królewiec. Zamek w Biskupcu uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie wojny trzynastoletniej w latach (1454-1466). Od zamku biskupiego miasto wzięło swoją nazwę -Bischofsburg. (źr:http://www.biskupiec.com.pl)
Po zamku nic do naszych czasów sie nie zachowało a sam zamek mozna zobaczyć na herbie miasta, który przedstawia zamek, jako budynek o spadzistym dachu z okalającymi go murami, z dwiema wieżami z blankami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 19, 2010 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania archeologiczne wyprzedzające inwestycje budowlaną, przeprowadzone w dniach od 9 do 12 października, przez mgr. Adama Mackiewicza (ARCHEO-ADAM). Finansowane przez E. Koprowską (inwestor prywatny). Pierwszy sezon badań. Przebadano powierzchnię około 35 m².

Badania archeologiczne prowadzono w obrębie działki budowlanej nr 79 przy ulicy Topiel, w miejscu rozebranego pawilonu handlowego. Ze względu na fakt, iż projektowany budynek nie posiada podpiwniczenia założono wykopy wąskoprzestrzenne pod ławy fundamentowe. Poszczególne odcinki oznaczono małymi literami od a do c. Czwartego
odcinka nie wyznaczono ze względu na fakt, iż od strony północno-zachodniej wystąpił znaczny spadek terenu i zostanie tu założony jedynie szalunek pod fundament. W pozostałych odcinkach wykop doprowadzono do głębokości 0,6 - 0,9 m a w miejscach pod stopy ław fundamentowych pogłębiono je do 1,1 m. Wystąpiły tu przeważnie nawarstwienia zasypiskowe, z których pozyskano bardzo nieliczny materiał zabytkowy w postaci fragmentów ceramiki nowożytnej (XVIII wiek). Jedynie we wkopach pod stopy ław uchwycono fragmenty nawarstwień w postaci ciemnoszarej piaszczystej ziemi, które można określić, jako późnośredniowieczne. Najciekawszym jednak elementem, który wystąpił w obrębie wykopu 4 był niewątpliwie fragment fundamentu kamiennego uchwycony między 0,2 a 1,4 m. profilu północno-wschodniego odcinka oznaczonego jako 4a. Był to mur kamienny z dużych głazów narzutowych spojonych mocną zaprawą wapienną. Mur ten miał 1,2 m. szerokości. W stropie zachowały się także dwie warstwy cegieł, przy czym warstwę dolną tworzyły cegły gotyckie o wymiarach 310 x 150 x 90 mm łączone na zaprawę wapienną, górną zaś cegły maszynowe łączone na zaprawę cementową. Dowodzi to wykorzystania starego muru przez zabudowę późnonowożytną. W przypadku muru zasadniczego, mamy tu niewątpliwie do czynienia z reliktami zabudowy późnośredniowiecznej. Nie można wykluczyć, iż jest to pozostałość po zamku biskupów warmińskich, który wzniesiono zapewne w latach osiemdziesiątych XIV wieku i zburzono w trakcie wojny trzynastoletniej około 1462 roku (uprzejma informacja ustna dr. J. Sikorskiego), po czym nigdy już nie został odbudowany (po raz pierwszy zamek został zburzony w 1414 roku, jednak wtedy został jeszcze odbudowany). Na temat jego lokalizacji istnieje wiele hipotez. Jak dotąd jednak nie zdołano tego miejsca ustalić, choć lokalizacja tego miejsca zdaje się to potwierdzać. Z fundamentu pobrano próbki zaprawy do analiz.

Materiały i dokumentacja znajdują się w archiwum PSOZ w Olsztynie.
Badania nie będą kontynuowane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 16, 2015 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wspomniana w powyższym artykule działka



obecnie trwa na tej posesji budowa, jak widać trochę ciekawostek z niej powyjmowali
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
macias
Dworny


Dołączył: 06 Lut 2022
Posty: 2

PostWysłany: Nie Lut 13, 2022 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Streetview zalapal jeszcze czas prac, wiec nawet ogrodzenie ze zdjecia stoi Wink. Lokalizacja: 53.86413, 20.95343
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum