Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lidzbark Welski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 26, 2008 8:25 pm    Temat postu: Lidzbark Welski Odpowiedz z cytatem

Zamek w Lidzbarku Welskim nie wiem czemu jest omijany w opracowaniach. W/g zdobytych głównie w sieci informacji, zamek został zbudowany przez Krzyżakow w pierwszej połowie XIV wieku. Zamek podlegał komturowi z Brodnicy. Zdobyty przez Jagiełłę w 1410 roku. Najprawdopodobniej został zniszczony podczas potopu szwedzkiego.
na zdjęciach poniżej barokowy budynek, który uważany jest za:
1. gotycką basztę zamkową
2. budynek wzniesiony w miejscu zamku


Jednak moim zdaniem ta lokalizacja nie jest pewna. Przemawia za tym fakt, że nie spotkałem się aby zamek krzyżacki stał w obrębie murów miejskich, a musiało tak być w przypadku tego barokowego domu, który stoi zaraz przy kościele. Moje podejrzenia potwierdziło jeszcze jedno źródło, które mówi, że jedyną prawdopodobna lokalizacją zamku jest wzgórze zwane "Pólko", które swoim ukształtowaniem terenu przemawia za lokalizacją zamku w tym właśnie miejscu. osobiste spostrzeżenia samego ukształtowania terenu jak i forma wzgórza przemawia za tą właśnie lokalizacją. Na szczycie wzgórza można się natknąć na typowe "pozamkowe" wgłębienie, w kilku miejscach znalazłem gruz ceglany. Czy pochodzi on z zamku, możliwe ale nie na 100%

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum