Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żębocin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Małopolskie -> Obiekty sakralne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 4:09 pm    Temat postu: Żębocin Odpowiedz z cytatem

W czasie walk o Kraków na przełomie XIII/XIV w. istniejący już wtedy kościół św. Stanisława został inkastelowany poprzez otoczenie wałami ziemnymi, które całkiem ładnie dotrwały do naszych czasów.
Zdecydowałem się przeniesć fotki i informacje o obwałowaniach do tego działu jakoże stanowią one odrębne od świątyni założenie. O samym zaś kościele można poczytać tu: http://zamkidwory.mojeforum.net/viewtopic.php?p=8933#8933
Wały wyglądaja dziś tak.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 30, 2011 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale chyba były związane ze świątynią te wały, bo miały na celu obronę kościoła. Czyli całe założenie kościelne było typowo obronne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pią Lip 01, 2011 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie nie bardzo. Kościól kościołem, a wały usypano później w związku z "wojną" Łokietka z Muskatą. Wały nie miały służyć obronie kościoła, ale ogólnie obronie jako odrębne dzieło obronne. A że kościół był w środku wałów, to już inna sprawa. Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 01, 2011 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będę drążył dalej Smile
Skoro jak sam napisaleś, cyt: istniejący już wtedy kościół św. Stanisława został inkastelowany poprzez otoczenie wałami ziemnymi to dla mnie jest jednoznaczne, że sam kościół stał sie obiektem obronnym skoro został inkastelowany.
Ale mniejsza z tym, temat mimo wszystko jest w dobrym miejscu Smile
Całe obecne założenie czyli wały z kościołem uważam za obronne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Małopolskie -> Obiekty sakralne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum