Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Olsztyn

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 6:42 pm    Temat postu: Olsztyn Odpowiedz z cytatem

Zamek zbudowany w latach 1346-1353, składał się z jednego skrzydła po północno-wschodniej stronie czworokątnego dziedzińca. Dojście do zamku, otoczonego pasem murów obronnych i fosą prowadziło od strony Łyny mostem zwodzonym. Południowo-zachodnie skrzydło zamku zbudowano w XV wieku. Wieżę z połowy XIV wieku, położoną w zachodnim narożniku dziedzińca, przebudowano w początku XVI wieku, nadając jej kształt okrągły na czworokątnej podstawie, a wysokość 40 m. Jednocześnie zamkowe mury obronne podwyższono do wysokości 12 m i uzupełniono drugim pasem niższych murów, wzmocnionych basztami. System zamkowych murów połączono częściowo z murami miejskimi, przez co zamek stał się jak gdyby potężnym bastionem wysuniętym poza miasto i broniącym do niego dostępu. Zamek należał do kapituły warmińskiej, która, wraz z biskupem warmińskim, do 1454 podlegała wojskowej opiece zakonu krzyżackiego. Z tego względu odegrał sporą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich. W 1410 po bitwie pod Grunwaldem poddał się bez walki Polakom, w 1414 zaś zdobyli go oni po kilkudniowym oblężeniu. W czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466) przechodził z rąk do rąk. Krzyżacy zagrozili zamkowi i miastu jeszcze w 1521, obrona jednak była tak skuteczna, że poprzestali po jednym, nieudanym szturmie. Kapituła powierzała zarządzanie komornictwem olsztyńskim wybieranemu co roku ze swego grona kanonikowi nazywanemu administratorem. W latach 1516-1521, z krótką przerwą, administratorem komornictwa olsztyńskiego był Mikołaj Kopernik. On właśnie przygotował obronę Olsztyna przed najazdem krzyżackim. W XVI wieku gościli tu też dwaj biskupi warmińscy, a zarazem wielcy pisarze: Jan Dantyszek – "pierwszy poeta sarmacki", obdarzony cesarskim wawrzynem za "pieśni łacińskie" (1538, 1541) oraz Marcin Kromer z równą swobodą tworzący po łacinie i po polsku dzieła naukowe i literackie (1580). Kromer poświęcił wówczas kaplicę św. Anny, niedawno zbudowaną w południowo-zachodnim skrzydle zamku, a obdarzoną misternym siatkowym sklepieniem. Z czasem oba skrzydła zamku utraciły militarne znaczenie, a dla celów mieszkalnych stały się mało dogodne. W 1758 doprowadzono więc do zamku dojazd od strony miasta i zbudowano z tej strony skrzydło pałacowe, jednocześnie likwidując podgrodzie i część murów. W 1779 zatrzymywał się tutaj Ignacy Krasicki. Po zaborze Warmii (1772) zamek przeszedł na własność zarządu państwowych majątków ziemskich. W 1845 most nad fosą zastąpiono groblą łączącą zamek z miastem, fosę zaś osuszono. W latach 1901-1911 przeprowadzono generalny remont zamku, naruszono jednakże przy tym wiele fragmentów zabytku, m.in. zmieniono poziom podłóg, a w krużganku wprawiono futryny okienne. Wieżę, przez z górą sto lat pozbawioną hełmu, uwieńczono ponownie w 1926. W 1921 w salach zamku umieszczono muzeum. Zamek także i dzisiaj służy celom muzealnym. W 1945 zamek stał się siedzibą Muzeum Mazurskiego, które dzisiaj nosi nazwę Muzeum Warmii i Mazur.










plan zamku (źr.leksykon Zamkow...Arkady2003,str.347)


rekonstrukcja wg. Sypków (źr.Obiekty warowne Warmii i Mazur, str.86)


zamek wg F.Quasta w XIX wieku (źr.leksykon Zamkow...Arkady2003,str.347)


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pią Mar 20, 2009 7:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia Roberta Klimka udostępnione specjalnie na forum





Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pon Wrz 07, 2009 9:12 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 26, 2008 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeszcze jedno zamkowe zdjęcie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drugiej baszty olsztyńskiego Zamku nie było

Jak wyglądał wjazd do warowni od strony Łyny? Niektórzy sądzili, że po obu stronach mostu były baszty, inni byli zdania, że istniała tylko jedna. Archeolodzy, którzy kopali w tym miejscu, twierdzą, że wszystko jest już jasne.
Remont schodów między Łyną i tzw. magazynem solnym trzeba było poprzedzić badaniami archeologicznymi. Prowadzone były właśnie w tym miejscu, gdzie stała domniemana konstrukcja. Wydawało się logiczne, że skoro z jednej strony stoi zachowana łupinowa baszta, to także po drugiej stronie zwodzonego mostu musiała taka istnieć. Przekonanie o tym było na tyle duże, że oba obiekty namalował np. Julian Dadlez na obrazie przedstawiającym Kopernika broniącego zamku olsztyńskiego przed Krzyżakami.

Budowle miały zabezpieczać z dwóch stron wjazd od strony jaru. Potem trzeba było przejechać jeszcze pod hurdycjami (drewniany ganek w górnej części murów obronnych) i przejechać bramę wjazdową na zamkowy dziedziniec.
Także odkryte w 2006 r. podczas remontu magazynu solnego pozostałości schodków podpowiadały badaczom, że stała tu jakaś obronna budowla. - Relikty, które znaleźliśmy podczas tych prac, wskazywały, że do murów magazynu przylegała jakaś cylindryczna konstrukcja - mówi Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

Z kolei historyk sztuk Andrzej Rzempołuch uważał, że takiej budowli nie było. Teraz więcej światła na ten spór rzuciły wykopaliska. Kiedy w ubiegłym tygodniu archeolodzy wgryźli się w ziemię, znaleźli fragmenty XIV-wiecznego muru obronnego. Odkopany mur ma grubość ok. 1 m. Jest też pozostałość przypory wzmacniającej konstrukcję muru. - Nie znaleźliśmy natomiast żadnych śladów świadczących o tym, że stała tu baszta. Był tu po prostu mur skręcający przy rzece w kierunku zamku - mówi Adam Mackiewicz, archeolog prowadzący prace. - Wersję, że było tutaj coś jeszcze, trzeba wykluczyć. Były dyskusje na ten temat, a teraz udało się udowodnić jedną z wersji. Nie było zresztą potrzeby budować tutaj baszty, bo wieża zamkowa stanowiła wystarczające zabezpieczenie.

- To rzeczywiście ciekawa informacja, bo wiele osób było przywiązanych do wizji zamku z basztą. Na pewno chętnie zapoznam się z wynikami badań archeologów. Mogą one służyć np. do odtworzenia pierwotnego wyglądu zamku w formie makiety - mówi Cygański.

Jednak zakończone już wykopaliska na pewno nie utną dyskusji zupełnie. Wątpliwości jeszcze pozostają. - Według mnie baszta mogła istnieć w innym miejscu. Rozwiązania stosowane na innych zamkach przemawiają, że jednak istniała - mówi Jacek Strużyński, architekt, który przygotowywał projekt funkcjonalny zagospodarowania dla olsztyńskiego zamku.
Tomasz Kurs
Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
2008-09-04

- Nie znaleźliśmy żadnych śladów świadczących o tym, że stała tu baszta - mówią archeolodzy
Fot. Tomasz Waszczuk / AG
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
prezes
Dworny


Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 9

PostWysłany: Wto Mar 17, 2009 10:17 pm    Temat postu: Olsztyn Odpowiedz z cytatem

fotki zamku z okresu przedwojennego http://rapidshare.de/files/46166239/allenstein.rar.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JAS
Dworny


Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 6

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 1:10 pm    Temat postu: Pregierz spod zamkowej jurysdykcji Odpowiedz z cytatem





ze strony:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=31649276&postcount=408
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JAS
Dworny


Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 6

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Becik napisał:
Zdjęcia Roberta Klimka udostępnione specjalnie na forum

Zmuszony jestem sprostowac nastepujace przeklamanie, powyzsze mury nie sa murami miejskimi a naleza do zewnętrznego obwodu murow zamku kapituly
polecam link:
http://zamkidwory.mojeforum.net/post-vp6050.html#6050
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia Roberta Klimka udostępnione specjalnie na forum - odnoszą się do postu powyzej z uwagą JAS-a - przeniesione zostały z tematu o murach



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 25, 2012 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maj 2012





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Lip 09, 2018 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawodowa wizyta w Olsztynie, ale przed spotkaniem z klientem pozwoliłem sobie trafić na zamek. Głównie celem obejrzenia pruskich bab.
Wieża była jeszcze nieczynna. Reszte czasu spędziłem w browarze Warmia. Maj 2018.

Zdjęcia z telefonu.




















_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum