Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Narzym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 9:05 pm    Temat postu: Narzym Odpowiedz z cytatem

Niezwykłe odkrycie archeologów

Archeolodzy natrafili w Narzymiu k. Działdowa na fragmenty średniowiecznego zamku, który należał do Menczeslausa, bogatego rycerza niemieckiego. Władze gminy chcą utworzyć na tej bazie pierwszy w województwie rezerwat archeologiczny.
Budowla znajduje się na wzniesieniu o średnicy 45 metrów, które w XVI w. było wyspą. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu część kamieni, których użyto do budowy zamku, była tam dobrze widoczna. Niestety, zostały rozkradzione.
Tym bardziej archeologów to odkrycie cieszy. Dr Anna Marciniak-Kajzer z Uniwersytetu Łódzkiego, która wraz z dziesięcioma studentami prowadzi w Narzymiu badania, podkreśla, że to największy prywatny zamek, o jakim słyszała. - To sensacja - mówi. - Przypadki budowy takich zamków są niezwykle rzadkie, zwłaszcza na ziemiach krzyżackich.
Archeolodzy wykonali już kilka trzymetrowych wykopów, w których odkryli fragmenty trzech budowli, w tym prawdopodobnie wieży. Mury mają ok.1,5 metra grubości, co wskazuje, że zamek pełnił funkcję obronną. Pięć kilometrów na południe znajdowała się granica państwa krzyżackiego.
W podmokłej ziemi archeolodzy znaleźli mnóstwo ciekawych eksponatów: zdobioną ceramikę stołową, narzędzia, kafle, dwukolorową glazurę, resztki dziczyzny, a także - co podkreślają - fragment skórzanego ubrania. Niestety, do tej pory nie natrafiono na większe ilości broni. Znaleziono tylko jeden grot od kuszy.
Badaniom naukowców przychylna jest cała gmina z władzami na czele. - Jesteśmy nie tylko dobrze traktowani - mówi Marciniak-Kajzer. - Ale możemy także liczyć na pomoc przy pracach fizycznych, których tutaj nie brakuje.
Wójt gminy zamierza wykorzystać sensacyjne odkrycie do promocji regionu. Wpadł na pomysł utworzenia rezerwatu archeologicznego.
- Byłoby to pierwsze takie miejsce w regionie - mówi Jacek Wysocki, wojewódzki konserwator zabytków. - Wyspa z wyeksponowanymi ruinami zamku zostałaby udostępniona turystom. Stanie się tak, kiedy naukowcy zakończą badania.
Zamek Menczeslausa to nie jedyna atrakcja niewielkiego Narzymia. Niemcy prowadzili tam prace archeologiczne już na początku XX w. Badali wówczas średniowieczną cegielnię, która znajdowała się w pobliżu starego kościoła.
źr: Gazeta Wyborcza Olsztyn
2003-07-20

Relikty średniowiecznego krzyżackiego zamku rycerskiego



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Cze 25, 2015 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do zapoznania się artykuł:

https://drive.google.com/file/d/0BzOP94BFZmg3blJoYlo5MkpqQWM/view?usp=sharing

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum