Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oleśnica

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11121
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 10:13 am    Temat postu: Oleśnica Odpowiedz z cytatem

Sensacyjne wykopaliska przy zamku książęcym

Urząd Miejski Oleśnicy zamierza wykonać ścieżki wokół zamku, ich oświetlenie i iluminację zamku. Aby móc te zamierzenia zrealizować należy wcześniej ustalić wnioski konserwatorskie. I takie prace zlecono Panu Edwardowi Drużyłowskiemu z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Wrocławia, który w Oleśnicy już wcześniej wykonywał szereg prac archeologicznych.

W literaturze dotyczącej zamku wspominano o jakichś śladach budowli w pobliżu murów zamku, jednak nigdy nie dokonano ich badań. Na popularnych szkicach Wernera oraz mało znanych mapach widać w ramach obwałowań zamkowych różne budowle (oranżeria, browar książęcy, nieopisane budowle i mury zamkowe itp). Różne budowle były na przedzamczu i co szczególnie ważne - na zboczu wałów. Na szkicach Meriana i Wincklera widać jakąś wieżę obok zamku. Bimler wskazywał, że mury miejskie ciągnęły się do fosy zamkowej i kończyły wieżą. Nawet jeszcze przy końcu XIX w. budowano przy zamku różne mury i murki, których przeznaczenia jedynie się domyślamy. I to wszystko może być odkryte dzięki zleceniodawcy, którym jest UM i wykonawcy - znanej oleśniczanom firmie Pana E. Drużyłowskiego. Poniżej przedstawiono zdjęcia i wstępne wyniki badań archeologicznych.

Wstępnie można pisać o sensacji - bowiem zdaniem dr Czeslawa Lasoty z Zakładu Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury Politechniki Wrocławskiej mury skrzydła zachodniego, obok odkrytych przypór, pochodzą z XIII w. Czyli zamek był budowany przed panowaniem Konrada I. Można nawet sądzić, że zamek był budowany równolegle z budową wieży zamkowej, czyli przy końcu XIII w.

Z wcześniejszych niepublikowanych badań wynika, że w przeciwległym narożu do istniejącej obecnie wieży - stała XIII wieczna wieża. Pozostały po niej ślady wewnątrz skrzydła zachodniego.

Odkrycie przypór muru z zewnętrznej strony skrzydła zachodniego

Na poniższym zdjęciu widoczne jest zachodnie skrzydło. Na jego zakończeniu widoczna jest przypora. Te kupki piasku otoczone taśmą ostrzegającą to wykopy archeologiczne.Ze wstępnych rezultatów badań wynika, że podczas budowy zamku w XIII w. mur był podparty dodatkowo jedną narożną przyporą (w miejscu gdzie znajduje się rynna) i trzema innymi.

Przypora narożna skrzydła zachodniego


Kolejny wykop w poszukiwaniu przypory - odkryto nierozpoznaną budowlę


Odkryta przypora najbliższa początkowi skrzydła zachodniego


Przypora najbliższa środka skrzydła, której podstawa jest najbardziej oddalona od muru. Najprawdopodobniej była ona rozbudowywana w XIV i XV w. Świadczą o tym różne sposoby murowania i użyte materiały. Następna przypora ciągle jest w użyciu


Na poniższym zdjęciu widać dziwną budowlę (fundamenty) - kolorem czerwonym pokazano wymiary zewnętrzne. Z miejsca rozmieszczenie wynika, że te fundamenty mogą być związane z Bellevue.


Przypory skrzydła zachodniego zostały prawdopodobnie rozebrane podczas jego renesansowej przebudowy, czyli za czasów Jana Podiebrada.

Odkrycie przypór muru z zewnętrznej strony skrzydła południowego
Widok południowego skrzydła zamku z miejscami odkryć przypór i ewentualnie budowli innego przeznaczenia


Istniejąca narożna przypora na skrzydle zachodnim


Pierwsza przypora w południowym skrzydle. Razem z istniejącą przyporą przy skrzydle zachodnim tworzyły narożną przyporę


przypora w skrzydle południowym


Nie jest dla mnie zrozumiała rola przypór w skrzydle południowym. Zapewne były one związane ze skrzydłem zachodnim i dużymi oknami gotyckimi w scianie południowej tego skrzydła.
Kolejna trzecia przypora i dobudowana budowla o niewiadomym jeszcze przeznaczeniu, z łękiem (na prawym zdjęciu) usytuowana z lewej strony wejścia do skrzydła południowego, pokazanego na poniższym zdjęciu. Z prawej strony wejścia zamkowego (na poniższym zdjęciu) odkopano niewielką przyporę


Dalej już nie odnaleziono przypór. Natomiast w wykopach kontrolnych wykonanych przy murach (zdjęcie poniżej) znaleziono dużą ilość ceramiki pochodzącej ze średniowiecza (nawet XIII w.)


Literatura:
Sondażowe badania archeologiczno-architektoniczne niezbędne do realizacji projektu zagospodarowania terenu podzamcza w Oleśnicy (VI-VII 2005). Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska. Wyk. Edward Drużyłowski, Czesław Lasota, Andrzej Legendziewicz, Marek Nienałtowski. Wrocław 2005.

Autorem artykułu i zdjęć jest Marek Nienałtowski,http://www.olesnica.nienaltowski.net
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 25 Lut 2020
Posty: 123

PostWysłany: Wto Lut 25, 2020 12:48 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11121
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 14, 2009 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gród obronny Oleśnickich wzmiankowany był przed rokiem 1238. Pierwszy zapis o zamku pochodzi z 1292 roku. Kolejne rozbudowy i przebudowy uczyniły z niego renesansową rezydencję o nowoczesnej jak na owe czasy fortyfikacji. Najstarszą zachowaną częścią dawnej gotyckiej budowli jest wieża z końca XIII wieku, przebudowana i ozdobiona elementami sgraffitowymi oraz zwieńczona hełmem w późniejszych latach. Widoczna w górnej kondygnacji galeria z kamienną balustradą świadczy o wcześniejszym, gotyckim etapie budowy zamku. Równolegle z wieżą budowano dolną część obecnego zachodniego skrzydła zamku, gdzie wówczas był dom mieszkalny. Rozbudowa rezydencji rozpoczęła się w latach 1542-1561, a prace wykończeniowe trwały jeszcze w 1616 roku.
Budowę zainicjował prawdopodobnie Konrad I oleśnicki, ale okres świetności zamku przypada na potomków czeskiego króla Jerzego z Podiebradów, którzy objęli w posiadanie księstwo oleśnickie po wygaśnięciu miejscowej linii Piastów; pierwszym z nich był Henryk I Starszy z Podiebradów. Po jego śmierci właścicielami zamku byli synowie: Albrecht, Jerzy I i Karol I. Syn ostatniego – Jan z Podiebradów rozpoczął wielką przebudowę zamku. W pierwszym etapie (od 1542) rozbudował skrzydło zachodnie i wieżę. Zbudował też dla siebie budynek na planie czworokąta, czterokondygnacyjny z dwuspadowym dachem (tzw. zamek przedni lub przedzamcze, również zwany pałacem wdów).
Bratankowi Jana – Karolowi II zawdzięczamy dzisiejszą bryłę zamku. Zbudował od fundamentów skrzydło wschodnie oraz renesansowe, wsparte na kroksztynach krużganki, które nadają dziedzińcowi reprezentacyjny charakter (lata 1589-1600). Następnie skrzydło południowe (do 1608), które w przeciwieństwie do wschodniego, powstało po wewnętrznej stronie murów dawnego zamku. W prace projektowe zaangażowani byli śląscy architekci Bernard Niuron i Kasper Cuneo, który był prawdopodobnie autorem barbakanu i jego rzeźbionej bramy. W 1616 połączono zamek z kościołem galerią i zakończono budowę klatek schodowych. Cały zespół pałacowy ozdobiono dekoracjami sgraffitowymi i renesansowymi portalami i stropami. Wejście do zamku wiodło przez dobudowany do pałacu (przed 1563) barbakan (przedbramie), do którego prowadził ponad głęboką fosą drewniany most. Portal bramny ozdobiony był tarczami herbowymi trzymanymi przez dwa stojące lwy. Wewnątrz barbakanu, w jego górnej części, znajdował się ganek straży i strzelnice. Również w dolnej części przez kazamaty możliwe było prowadzenie obrony obiektu. Dodatkowym elementem obrony był zespół fortyfikacji bastionowej zbudowany w stylu włoskim. Do fosy otaczającej zamek dochodziły mury obronne miasta. Po wygaśnięciu linii Podiebradów księstwo oleśnickie przejęli Wirtembergowie i byli właścicielami zamku do 1792, a następnie Welfowie do 1884 (ostatni z Welfów – Wilhelm nie mieszkał w zamku). Podupadłe budowle stały się pod koniec XIX wieku lennem pruskim. Nowi właściciele – Hohenzollernowie zrobili gruntowną renowację zamku, który był do 1945 letnią rezydencją rodziny. Po wojnie w ocalałych budynkach przetrzymywano węgierskich i włoskich jeńców wojennych, miał siedzibę oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, następnie Technikum Budowlane i Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych ZHP. W latach 70. XX wieku przeszedł kolejną renowację i umieszczono w nim filię Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Na początku lat 90. zamek opustoszał, a w 1993 rozpoczął tu działalność Ochotniczy Hufiec Pracy.

plan zamku średniowiecznego wg K.Bimlera i J.Salma


plan zamku nowożytnego wg Katalogu Zabytków Sztuki


rekonstrukcja zamku średniowiecznego wg J.Salma


zamek w połowie XVIII wieku na rysunku Wernera


zamek na przedwojennych pocztówkachPowrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11121
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na terenie oleśnickiego zamku rozpoczęły się badania archeologiczne. Mają one pomóc w przywróceniu obiektowi jego dawnej świetności

Rezultat badań archeologicznych, które rozpoczęły się 7 lipca, posłuży do zaplanowania procesu konserwatorskiego oleśnickiego zabytkowego obiektu. Dane uzyskane tą drogą będą podstawą do opracowania szczegółowych programów wykonawczych na terenie Zamku Książąt Piastowskich.

- Poznawanie historii tego miejsca i kontynuowanie w tym celu wszelkich prac jest godne wsparcia - pochwalił inicjatywę zarządców obiektu burmistrz Jan Bronś, który chwilę wcześniej wbił na terenie prac archeologicznych pierwszą łopatę. Towarzyszył mu starosta Zbigniew Potyrała.
- Mamy w Oleśnicy perełkę, do której dostęp jest niestety ograniczony. Myślę, że badania, a później planowana renowacja zamku są dobrym początkiem ku temu, by to zmienić - mówił starosta.

Badania archeologiczne potrwają do końca miesiąca. Zrealizuje je zespół z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dyrektora, prof. dr hab. Jerzego Piekalskiego, jednego z najlepszych specjalistów w Polsce. Badania architektoniczne z kolei poprowadzi wybitny znawca historycznej architektury, dr Czesław Lasota. Autorem ramowego programu rewaloryzacji zamku jest Marek Delimat - dyplomowany konserwator zabytków architektury i rzeźby, którego zadaniem będzie nadzorowanie realizacji projektu oraz zajmowanie się zagadnieniami konserwatorskimi w ich wymiarze technologicznym.
- W badaniach weźmie udział grupa piętnastu studentów archeologii, dla których będzie to doskonała praktyka. Wśród nich znajdzie się trzech doktorantów i wolontariuszka z Oleśnicy (Małgorzata Bujak - przyp. red.), która pisze pracę magisterską na temat zamku - sprecyzował Jerzy Piekalski, mówiąc też o celach, jakie stawia przed sobą grupa badaczy.

Pierwszym z nich jest zdobycie niezbędnych informacji do stworzenia projektu remontu zewnętrznej elewacji zamku, drugim - stworzenie warstwicowego planu najbliższego otoczenia zamku poprzez dokonanie pomiarów. Kolejnym, bardzo istotnym, jest cel dydaktyczny - przyznał Piekalski.
Rafał Kubacki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Oleśnicy, które ma swoją siedzibę właśnie w zamku, chciałby, aby w przyszłości wokół zabytku powstały ścieżki dla zwiedzających oraz punkt muzealny. - To byłaby odpowiedź na apel mieszkańców miasta - powiedział Kubacki.

Konserwator Marek Delimat zapowiedział, że założeniem głównych planów robót jest m.in. próba rekonstrukcji krużganków, które stanowią o renesansowej bryle zamku, odtworzenie otworów zatynkowanych, rekonstrukcja dachu nad skrzydłem północnym zabytkowego obiek-tu oraz pokazanie części fortyfikacji obronnych. - Chociażby ich zarysu. Myślę, że okażą się nowatorskie - dodał Delimat.

Rafał Kubacki przyznał, że dzięki badaniom w ciągu roku powstanie koncepcja renowacji zamku, która pomoże w zdobyciu pieniędzy unijnych na jego rewitalizację.
- Możemy zdobyć nawet 20 mln złotych dotacji na ten cel - oznajmił dyrektor placówki.
- Są również szanse na zdobycie kolejnych 4 mln złotych, które wspomogą cel naukowy tego przedsięwzięcia.
Agnieszka Boruta - POLSKA Gazeta Wrocławska 15.07.2009

FOT. MICHAŁPAWLIK Studenci archeologii z Uniwesytetu Wrocławskiego badają już historię zamku. To dla nich świetna praktyka i cenne doświadczenie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group