Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rogoźno

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Wrz 25, 2009 11:47 pm    Temat postu: Rogoźno Odpowiedz z cytatem

Początki kasztelanii rogozińskiej przypadają najpewniej na połowę XII wieku, a więc na okres powstania nowego grodu na lewym brzegu Wełny (u wyjścia Małej Wełny z Jeziora Rogozińskiego) udokumentowanego badaniami archeologicznymi. Pod koniec I połowy XIII wieku Rogoźno było siedzibą dobrze funkcjonującej kasztelanii, potwierdza to dokument z roku 1248 w którym wymieniony jest kasztelan Gniewomir - "Gneomir castelanus de Rogozna".
Znajdujący się tu zamek powstał na reliktach grodu kasztelańskiego, w obrębie rynny jeziornej na południowym brzegu Małej Wełny w pobliżu jej wyjścia z jeziora Rogozińskiego. W XVI wieku był to obiekt dwuczłonowy złożony z zamku właściwego i sąsiadującego z nim przygródka. Przygródek od jeziora oddzielał cmentarz przy kościele ś. Wita. Zachowane źródła nie dają podstaw do określenia formy średniowiecznego założenia. Pozwalają one sądzić, że warownia składała się wtedy z drewnianych budynków w konstrukcji szkieletowej zaś zabudowania otaczał drewniany parkan i fosa. Jest to jednak jedynie przypuszczenie gdyż nie da się także wykluczyć, ze reliktem średniowiecznej zabudowy jest wielka murowana może niegdyś i sklepiona piwnica zlokalizowana pośrodku zamkowego dziedzińca, którą w początkach drugiej połowy XVI wieku określono jako "stara".Przypuszczać też można, że w obrębie zabudowy zamku już przed 1420 rokiem funkcjonował kaplica. W XV wieku zamek i przygródek otoczony był parkanem, a zamek właściwy od lądu oddzielała fosa. Drewniana i szkieletowa zabudowa skupiona była przy ogrodzeniu. Główny piętrowy dom zamkowy zajmował północną część dziedzińca. Drugi budynek wznosił się od południa. Centrum dziedzińca zajmowała już wspomniana murowana piwnica. W sąsiedztwie domu wielkiego chyba juz poza parkanem wznosiła się kuchnia. Także na przygródku w 1557 roku znajdowało sie kilka budynków drewnianych jak i wzniesionych w konstrukcji szkieletowej. Lustracja zamku z lat 1628-1632 informuje, że warownia utrzymała swój obronny charakter, nadal otaczał ja parkan a prowadzące doń wrota były "...porządne i warowne..." W obrębie zabudowy pojawił się nowy i duży, być może drewniany budynek mieszkalno-rezydencjonalny. Był to gmach piętrowy z gankami komunikacyjnymi. Lustracja nie wspomina już o przygródku. Zmiany te były efektem prac dokonanych przez Michała Sokołowskiego. Nie wiadomo kiedy dokonano przebudowy, możliwe jednak iż prace te zostały wymuszone zajazdem na dobra rogozińskie w 1581 roku. W krótce jednak zamek zaniedbano tak, ze w połowie XVII wieku zanotowano "dwór i folwarkowe budynki przy mieście Rogoźnie będące funditus są od wielu lat spustoszone". W efekcie rezydencje starostwa przeniesiono do Gościejewa, a na miejscu zrujnowanych budowli zamkowych wzniesiono karczmę ze stajnię. Zamek w Rogoźnie jest niezachowany w terenie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tu stał zamek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum